Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 09
- Humán értelmiségiek és művészek „irányváltása”
Élő víz
Mai megtérések
Hozzászólás a cikkhez
Humán értelmiségiek és művészek „irányváltása”
Irányváltás címmel 2008. november 4. és december 16. között kéthetente négy rendkívüli alkalmat szervezett a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karának Hermeneutika Tanszéke. A „Sub-klub” (a sub héber szó megtérést jelent) keretében zajlott beszélgetéseket az ötlet- és házigazda, e sorok írója vezette.
Bölcsész megtérők – miért ritkábbak?
A sorozat célja az volt, hogy a hallgatók és az érdeklődő vendégek közelebbről is megismerjék humán értelmiségiek (bölcsészek, művészek) életútjának „irányváltását”. Mintha mérnökök, orvosok, természettudósok megtéréséről gyakrabban hallanánk, mint filozófusokéról, irodalmárokéról, művészekéről. Vajon mi ennek az oka? Talán az, hogy a keresztény hithez hasonlóan a filozófia, az irodalom, a művészet is az emberi létezés teljességére keresi a választ, s így a filozófia vagy a művészet nyelvén adott válaszok sokszor akár valláspótlékként is helyettesíthetik az elutasított istenhitet. Ezzel szemben egy természettudós világlátásának nincsenek totális igényei; így az ő esetében éppen azok hiánya vezethet el az istenhit vagy akár a kereszténység igenléséig, a megtérésig.
Meghívott vendégeink a hetvenes-nyolcvanas években bölcsész egyetemi oktatóként vagy alkotóművészként ígéretes pályán indultak el, s hamarosan jelentős szakmai eredményeket mutattak fel. Ám gondolkodásuk egy ponton radikálisan megváltozott, „megfordult”. Megismerték Krisztust, aki az ő életük szabadítója és megváltója is. Egyszóval: megtértek. Ennek következtében művészi és tudósi pályájuk is többnyire új irányt vett. Előadóinktól a „régi” és az „új” szellemi irányultságuk, illetve egykori és mai szakmai teljesítményük bemutatását kértük.
A bizonyságtétel új nyelve
Kiderült, hogy személyes vallomás, bizonyságtétel nélkül az előadóknak nehéz megfogalmazniuk a „szakmai irányváltást”. Ám a protestáns egyházi körökben jól ismert „bizonyságtétel” éppen sztereotip jellege miatt könnyen kiüresedhet, s a sokszor zavarba ejtő intimitása könnyen sémává is válhat. Talán ezért is idegenkednek akár a világiak, akár a felnőtt keresztények ettől a formától. Az egyetemen szervezett sorozat „műfaját” így inkább kísérleti jellegűnek tekintettük, s a „bizonyságtétel intellektuális megújításaként” próbáltuk definiálni.
Három előadás és kerekasztal
Az első három alkalommal a meghívott előadók külön-külön szóltak személyes megtérésükről és szakmai „irányváltásukról”, a negyedik délután pedig „kerekasztal” formájában beszélgettek egymással, illetve a jelenlévőkkel. Hála a Zákeus Mediacentrum munkatársainak, mindegyik előadásról készült videofelvétel; a megszerkesztett anyag majd a Pax Televízióban is látható lesz, és könyv formájában is megjelenik.
A sorozat mottóját Dér Katalin könyvének egyik gondolata adta. „A megtérési történetek lényegi eseménye nem annyira a karakter »átváltozása«, másmilyenné »válása«, olyanná, amilyen korábban nem volt. Ami történik, az inkább a meglevő karakter, az abban rejlő erők, képességek irányváltása, megfordulása, összhangban a héber swb gyök és a latin conversio »megfordulás, megfordítás, fordulat« értelmével, ami a görög meta-noein jelentésétől sem áll távol: a megtérés, a metanoia »a gondolkodás irányváltása«.” (Dér Katalin: A Biblia olvasása, Kairosz Kiadó, Budapest, 2008, 139. o.)
Négy alkalommal e sorok írójával együtt négy személy (két nő és két férfi) szólt a jelenlevőkhöz, négy felekezetet (római katolikus, szabadkeresztény, református, evangélikus) reprezentálva. A kerekasztal alkalmával fogalmazta meg az egyik előadó, hogy Isten mindegyikünket különböző utakon talál meg, és sokszor egymástól egészen eltérő módon találkozunk vele, de végül mindnyájan ugyanazt a Credót mondjuk!
Hetilapunk böjti számaiban az előadások rövidített és szerkesztett változatait közöljük. Az itt írásban is olvasható tanúságtételek természetesen magukon viselik a szóbeli előadás külső jegyeit. Az Irányváltás című könyvben, amelyet a Hermeneutikai Kutatóközpont fog kiadni a tavasz folyamán, az olvasók majd részletesebben is megismerhetik e tanúságtevő életutak színes és elgondolkodtató történeteit.
Magyarországon nemcsak a második világháború után, a nagy evangélizációk idején voltak, hanem ma is vannak sorsfordító, irányváltó megtérések. Első alkalommal Dér Katalin klasszika-filológus szól lapunk olvasóihoz. Fogadjuk szeretettel!
Fabiny Tibor egyetemi tanár (Károli Gáspár Református Egyetem)
::Nyomtatható változat::
|