Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 09
- Szorongásaink, avagy a kisködmön tipikus esete
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Szorongásaink, avagy a kisködmön tipikus esete
Beszélgetés Csáky-Pallavicini Krisztina pszichológussal
„A jövő miatti aggodalom többek számára szinte kedvenc hobbivá kezd válni” – olvasom az internet keresője által az „aggodalom” keresőszóra kidobott több mint százhuszonnégyezer találat közül az egyikben. Nem hiszem, hogy olvasóink közül akadna akár egy is, aki a jézusi parancs ellenére – hogy tudniillik „semmi felől ne aggódjatok” – ne tudna azonnal felsorolni legalább három dolgot, amely miatt mégsem nyugodt a szíve. Hogy mit mond erről a kérdésről a pszichológia, arról Csáky-Pallavicini Krisztinával, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet Tündérhegyi Pszichoszomatikus és Pszichoterápiás-Rehabilitációs Osztályának pszichológusával beszélgettem.
– A szakirodalomban valójában nincs az aggodalomnak definíciója. Ha mégis meg szeretnénk határozni, akkor azt mondhatjuk, hogy állandó vagy visszatérő erős szorongás. Ám az aggodalom természetes velejárója az életünknek, hiszen mindenkinek vannak olyan élethelyzetei és -szakaszai, amelyekben többet aggódik vagy szorong, mint máskor. Ezt különösen a nagy életszakaszváltásoknál tapasztaljuk, amelyeket a pszichológia normatív kríziseknek nevez – ide tartozik például a házasságkötés, gyerekvállalás vagy épp a munkahelyváltás.
– És amikor nem magunkért, hanem egy másik emberért aggódunk?
– Egy kapcsolatban ez is teljesen természetes, hiszen azt jelenti, hogy a másik fontos a számomra, rá tudok hangolódni, és hogy „együtt rezgünk”. Azonban arra vigyázni kell, hogy ne jussunk el arra a pontra, amikor ez már túlzottá válik, és már nem a kapcsolatért van, hanem rombolja, mert már nehezen viselhető el a másik számára.
– Vannak emberek, akikre ez a tulajdonság jellemzőbb, mint a többségre.
– Igen, egyes személyiségeknek ez alapvonásuk, vannak, akik mindig találnak maguknak valami okot az aggódásra. A pszichológia azonban azt mondja, hogy ezek mögött a „felületes” aggodalmak mögött gyakran egy mélyebb, nehezen megragadható, nagy szorongást kiváltó ok áll.
Erre talán jó példa az a mese, amikor a legény elmegy leánykérőbe. Leültetik a szülők a vendégeket az asztalhoz, a lányt pedig leküldik a pincébe borért. Ő le is megy, és talál ott egy baltát. A kezébe veszi, nézegeti. Egyszer csak elkezd keseregni magában: „Istenem, ha én férjhez megyek, lesz nekem egy kisfiam. Kelemenkének fogják hívni, és lesz egy kis ködmönkéje. Ha ez a kis Kelemen lejön majd ide a pincébe, megtalálja ezt a baltát, véletlenül megvágja magát, s meghal. Kire marad akkor a kisködmön?” S a ködmön miatt aztán mérhetetlenül elkezd sírni. A föntiek eközben nem győzik őt kivárni, így lemegy utána az apja, hogy megnézze, mi történt. Neki is elmondja, hogy mire gondolt. Később lemegy az anyja is, annak is elsírja a kisködmön fölötti aggodalmát; nem is tudják megvigasztalni a lányt.
Gyakori, hogy valami egészen felszínes, szinte oda sem tartozó dolog válik a szorongás okává – mint ahogy a mesében is a férjhezmenetel életfordulója volna a valódi ok a szorongásra, nem a kisködmön sorsa.
Mai, hétköznapi példa, amikor az anya otthon aggódik, mert a fia a barátaival elment szórakozni. Szinte rémképeket lát: a fiút elütötte egy autó, leütötték, és sorolhatnánk még a hasonlókat, pedig ezek mindegyike csak nagyon kis valószínűséggel történik meg. Az anya szorongásának a mélyén több minden lehet: „Mi lesz, ha egyedül maradok, mi lesz velem, ha a gyerek kirepül, elveszítem őt?” „Féltve neveltem, most rossz hatások érik, és eltávolodik tőlem.”
– Honnan eredhetnek az ilyen túlzott szorongások?
– Ez nagyon személyiségfüggő, de a pszichoterápiával foglalkozó szakemberek azt gondolják, hogy nagyon korai megtapasztalásokon alapulnak. Egy lelkileg egészséges ember képes alapvető bizalmat helyezni a világba, saját magába, hívőként az Istenbe, bízik abban, hogy a dolgok nem fognak káoszba fulladni, az életen nem uralkodik el a téboly, hogy alapvetően biztonságban van. Ennek az érzésnek az alapja az egész korai csecsemőkorban alakul ki, amikor a kisbabának a kiszolgáltatottságában az anya adja meg a biztonságot azáltal, hogy törődik vele, nem hagyja egyedül a világban, mindig jelen van, ha a picinek szüksége van rá. Az első fél év tapasztalatai nagyon meghatározóak. Valláspszichológusok ehhez az alapélményhez kötik az Istenbe vetett bizalom kialakulását is.
– Ez azt jelenti, hogy azok az emberek, akiknek az édesanyjuk megadta a szükséges biztonságot, kevésbé lesznek aggódó típusúak felnőttkorukban, és fordítva?
– Nem ilyen egyszerű a kérdés, hiszen ezenkívül még sok más tényező is szerepet játszik az életben; nagyon sok csalódás, tragédia történhet még, amely ezt a tulajdonságunkat befolyásolhatja. Mint ahogy rengeteg jó dolog is történhet, amelyek gyógyító hatásúak. Ha például az a házastárs, aki esténként a szorongó párját átöleli, és azt mondja neki, hogy „én itt vagyok neked, és nem hagylak el”, tulajdonképpen a korábbi hiányt pótolja. És amikor a hívő ember az Istennel való kapcsolatában keresi ezt a biztonságot, és olvassa a Bibliában az isteni üzenetet, hogy „nem hagylak el”, akkor ugyanez a gyógyulás történik.
– De arra is számos példát látunk, hogy egy hívő pár egyik tagja semmilyen módon nem tudja megnyugtatni a túlságosan aggodalmaskodó társat…
– Ott valószínűleg sokkal erősebb a probléma, és sokkal több időt is vesz igénybe a feldolgozása. Itt rá kell mutatni arra a fontos különbségre, hogy más az Istennel való kapcsolat – hiszen Isten „korlátlan teherbírású” –, és más az emberekkel való kapcsolat, amelyet bizony nagyon megterhelhet egy állandóan szorongó, aggódó fél. Ott eljöhet egy pont, amikor a férj vagy a feleség vagy épp a gyerekek megelégelik, hogy az illetőnek soha nem lehet elég biztonságot adni. Ilyenkor kell szakember segítségét kérni.
– Azonban egyházi körökben sokan szégyennek tartják ezt igénybe venni…
– Mégis az a tapasztalatunk, hogy ha a szorongás és az aggodalmaskodás olyan méreteket ölt, hogy már-már az embert magát vagy a családját, netán munkahelyi helytállását veszélyezteti, akkor komoly mulasztás lehet nem szakemberhez fordulni. Persze az is nagy segítség, ha az illető maga meg tudja fogalmazni szorongásának az okát, és ha a probléma feldolgozásához olyan közösségtől – akár a családtól, a barátoktól, akár egy gyülekezettől – tud támogatást kapni, akikben megbízik, ahol önbizalma megerősödik. A hívő embernek nagy segítséget adhat az Istenbe vetett bizalom, ennek kiépítése azonban gyakran egy élet feladata. Segíthet annak a tudatnak a kialakításában, hogy nincs egyedül, és van itt valaki rajta kívül, aki vigyáz rá, akire számíthat kétségei, gondjai közepette.
::Nyomtatható változat::
|