Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 09
- Ajándék vagy csomag
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Ajándék vagy csomag
„…minden jó adomány és minden tökéletes ajándék onnan felülről, a világosság Atyjától száll alá, akiben nincs változás, sem fénynek, sem árnyéknak váltakozása.” (Jak 1,17)
Ajándék. Mennyi mindent rejt e kedves kis három szótagú szó? Ajándék a frissen hullott hó: végre a gyermekeké lehet akár az utca is, hisz az autók számára már úgyis járhatatlan. Ajándék a mai ige, mely a fenti – egyik, számomra kedves – igéhez kapcsolódik. Ajándék volt reggel a gyermekeim öröme: „Esett a hó!”, és a frissen főtt kávé illata. Ajándék a mai nap minden teendője és az, hogy mindig van kiért imádkoznom. Ajándék az élet fogantatása és születése, de ajándék akár a kegyes, álomszerű halál is. Ajándék minden egyes reggel, mikor felkel a nap, és ajándék az este, ha végre a munkától teljesen kifáradva hazatérhetek.
De valójában örülünk-e az ajándéknak? S ha igen, tartós-e az örömünk? És egyáltalán, van-e olyan öröm, amely nem a percembereknek kedvez, hanem a Mindenhatónak teremt kedvet, hogy újra és újra ajándékokkal lepjen meg bennünket? Van-e olyan öröm, mely állandó és örök, egyetemes és egyértelműen mindenki számára kedves?
Gyermekként igen vártam a karácsonyt, mert a közelgése egyértelműen az iskolai szünet jöttét jelentette. Ajándék volt a tanítás nélküli nap, és hogy végre naphosszat bámulhattuk a tévékészüléket. A szünet a szülők számára is ünnep, hisz végre együtt a család. Az apa ebéd után kiolvashatja az újságot, és ha közben egy kicsit elszundít, az se baj, mert nem késik el sehonnan. Ajándék a szünet az édesanyának is; talán befejezheti elmaradt munkáit, eltüntetheti a tengernyi vasalnivalót, és esetleg még varrni is jut idő.
Ajándék maga az idő. Ajándék minden egyes óra, melyet kedvesemmel tölthetek. Végre adhatok és kaphatok. Ajándék, hogy itt van, akit szerethetek, és egyáltalán, hogy van, aki engem is szeret. Ajándék minden egyes ölelés, minden egyes érintés. Ajándékba kaptam a családomat és a barátokat. Ajándék, hogy újra felfedezhetem az érzéseket, a hangokat, dallamokat és színeket. Pedig már-már azt hittem, hogy nincsenek.
Ajándék, hogy ma nem lázadtam fel. Ajándék a megszelídült létezés, a testiségen kívüli érzés. Ajándék, hogy számon tartanak, hogy néha én is kapok lapokat. Ajándék, hogy tudok emlékezni. Régmúlt, szebb emlékű telekre, tisztább közösségekre. Ajándék, hogy nem csak egyoldalúan szemlélem a történéseket. Ajándék a hamisítás nélküli ismeret, melyhez akár egy-egy cenzúrázatlan előadáson juthatok hozzá. Ajándék a szabadság, mely például az internetnek is köszönhető manapság. Ajándék minden egyes testvéri beszélgetés. Ajándék az érzés: rám is számítanak, azért mégis vagyok valaki. Ajándék a látszat: én azért tisztességes, becsületes ember lehetek. Ajándék a tisztának hitt lelkiismeretem, hogy nyugodt lehet legalább az álmom, az, ami szintén felülről jő. Ajándék az, hogy néha hihetem: megálltam a helyemet, és nem tévelyedtem el. Ajándék az apró figyelmesség és öröm. Például az, hogy nem felejtettem el tavaly vízteleníteni a kerti csapot, és végre megtaláltam a hóláncot. Éppen ezért ajándék a fény, a böjt előtti útmutató reménység.
Ajándék az is, hogy mindezt elfogadhatom. De mindig el is fogadom? Szüntelen várakozom, és ünneplőbe öltözöm? Aligha. Éppen ezért jó az ige. Ez az ige is. Nem veregeti meg a vállam, és velem együtt nem örül a hamisságnak. Mert az ajándék lényege az, hogy nem érdemlem meg. Én sem. Még akkor sem, ha megtettem minden tőlem telhetőt – ami nem igaz – az igazi böjti előkészületekért. De olykor a készülődés, maga az ünnep is csak álca, ha a szereplő csak játszhat.
Nem a külsőségekre, hanem bensőnkre kell figyelni. Akárhogy fáj, ez az igazság, még ha a látszat más is. Újonnan kell születni! Nemcsak reformra, újításra van szükség, hanem előtte el kell temetni az óembert, hogy aztán teljesen új születhessen. Ezért fogadjuk el az igét, ahogy a Római levélben áll: „Az ítélet ugyan egyetlen eset folytán vitt a kárhozatba, a kegyelmi ajándék viszont sokak elbukásából vitt megigazulásra.” (5,16b) Ez az ajándék pedig Krisztus. Az a Krisztus, aki felülről szállt alá, mint a friss hó, és akiben nincs változás, sem fénynek, sem árnyéknak, sem semmiféle emberi fondorlatnak, mert valóban megszületett, és húsvétkor bűneinkből szabadulva feltámadt, hogy életünk ne csak ünnep, hanem ajándék legyen!
Éppen ezért érzem szörnyűnek azt, hogy az ajándékhoz szervesen hozzátartozó egyik szó értelme mára Magyarországon gyökeresen megváltozott. Ma a csomag sokak számára nem örömöt és meglepetést, ajándékozó szeretetet jelen, hanem újabb kínokat és igazságtalanságokat. Az élet elleni dolgokat! Hiszen a látványos járulékkönnyítés nagy része külhoni, idegen cégekhez kerül. Mára a „csomagot” küldők erkölcsileg oly mélyre süllyedtek, hogy egyre többen szeretnének tőlük és gyilkos csomagjuktól egyaránt szabadulni. Ma a csomag terhünkre van, mint túlérett, rothadó alma a fának, mint púp a hátamnak, és mint nehéz sár a csizmámnak.
Az ember természetes törekvése teremtése óta az, hogy szabadulni szeretne mindattól, ami az élet ellen szól. Ami nem a tiszta életről szól, az kidobandó. Ilyen a bűn is. Böjt lényege, hogy szabaduljunk felesleges, Istentől távol tartó terheinktől. Néha a lejárt tartalmú, szavatosságú csomagoktól is. „Egyházunk a társadalom lelkiismerete kellene, hogy legyen” – írta a minap egy kedves barátom. De mintha elállt volna a szavunk, a „lélek”-zetünk. Ennyire megdöbbentünk? Ennyire félünk? Ennyire nehéz a csomag? Ennyire nehéz szabadulni a szakadékokkal szabdalt úton nyakunkba akasztott súlyos poggyászunktól? Mert ha így van, akkor az botrány. Malomkő, melyről Krisztus Urunk is szólt. Nem akarok még megfulladni!
Talán épp jókor jön idén is a böjt, az önvizsgálat. Bűneinktől felszabadulva talán merünk majd újra ajándékot adni és csomagot kapni, mert nem félünk, és ezt ki is mondjuk, le is írjuk: hiszen Krisztus megszabadított!
Stermeczki András
::Nyomtatható változat::
|