Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 09
- Mi való a templomba?
Közlemények, nyilatkozatok
Hozzászólás a cikkhez
Mi való a templomba?
A közelgő nemzeti ünnep, március 15. alkalmából egyházunk püspöki tanácsa állásfoglalással fordul lelkészeinkhez, gyülekezeteinkhez, presbitériumainkhoz és minden evangélikus hittestvérünkhöz. Az ünnep alkalmából különösen is időszerű témán túl más fontos kérdésekben is határozott álláspontot képviselő püspökkari nyilatkozatot az alábbiakban közöljük.
Isten nem a zűrzavarnak, hanem a rendnek az Istene – olvassuk az Újszövetségben. Ezért fontos végiggondolnunk, hogy mi tartozik az evangélikus keresztény templomok jó rendjéhez.
Az evangélikus templomok belsejét az egyház hite, a világegyház több ezer éves, a reformált egyházak félezer éves tapasztalata rendezte, rendezi be. Természetes, hogy ezért ebben is érvényesek az evangélikusság alapvető hitvallásai, elvei, kiforrott, letisztult gyakorlata.
Tudjuk, a templom berendezése nem hitvallási kérdés, alapvető egyházi irataink nem is foglalkoznak vele. Csak akkor válik témává, ha egy korábbi szokást, egy új kísérletet kell megvizsgálni, vagy templomépítés (-újjáépítés) esetén a teljes belsőt kell kialakítani.
Ugyanakkor a helytelen gyakorlatok, mi több, a tévtanítások is megjelenhetnek nonverbális jelképek, tárgyak, eszközök formájában is. Az egész egyház felelőssége, hogy ezekre felhívja a figyelmet, és megszüntesse az egyházhoz nem illő és Isten ügyéhez nem méltó gyakorlatokat.
A reformáció alapelvei a liturgikus térre vonatkozóan is érvényesek: egyedül a Szentírás mindennek a mértéke, egyedül Krisztusban van a mi üdvösségünk, egyedül kegyelem által nyerhetjük el a kiteljesedő, örök életet.
A liturgia ősi alapelve, hogy Isten végzi közöttünk liturgiáját, mi pedig válaszolunk szavára, tetteire. Ennek a válasznak a legjobbnak kell lennie. Tartalomhoz a forma… Istennek csak a legszebbet, legjobbat lehet adni – ez is biblikus gondolkodásmód. Gyarló emberi, a mulandó világban is kétes érték nem állja meg a helyét az Isten szolgálatában.
Az egyház a Szentíráson tájékozódva, egyedül Krisztusra bízva magát, Urunk kegyelmében reménykedve formálja szakrális környezetét. Ezért szenteli fel a templomokat. A szentelés biblikus értelemben az Istennek való teljes odaszánást, átadást jelenti. Ezért csak olyan tárgyakat helyez el, amely Isten dicsőségét szolgálja, Krisztus váltságművét hirdeti, a kegyelemből való élethez segít.
Ezért a templomot a legnemesebb anyagokból, az emberi hivalkodást elkerülő alkotásokkal, jelképrendszerében igehirdető jellegű tárgyakkal rendezzük be. Helyük van a természetes anyagoknak, amelyek Isten jónak teremtett világából valók, helyük van az igényes, szent ihletettségből származó műtárgyaknak, amelyeket imádságos lelkülettel terveztek és készítettek el, helyük van azoknak a jelképeknek, amelyek Isten nagyságát, Krisztus szeretetét és a Szentlélek munkáját hirdetik. Ezek értéket képviselnek és értéket teremtenek, Istenhez segítik az embert, és az egységet munkálják. Másnak nincs helye a templomban. Bármilyen megosztó szimbólumnak, emberi célokat hirdető tárgyaknak és jelképeknek, biblikusan nem igazolható berendezéseknek nincs helyük a templomban.
Ezért használtak őseink is természetes anyagot: fát, követ, természetes textíliát, ezért díszítették a templomokat kizárólag élő virággal. Éppen ezért nem való a templomba semmiféle műanyag. Sem művirág, sem műanyag bútor, sem műanyag hangkeltő (hangutánzó elektromos) berendezés.
Nem való az oltárra műgyertya (még villanygyertya sem!), hiszen csak a valódi gyertya hordozza azt a szimbólumtartalmat, amely miatt használjuk. (Krisztus a világ világossága, aki miközben világít, és meleget ad, önmagát áldozza fel.)
Nem helyes – még praktikus indoklással sem – az oltárra műanyag felső terítőt tenni. Az oltár a keresztény tradíció szerint Krisztus-szimbólum. A makulátlanul tiszta fehér terítő is az oltárasztal lapján őt hirdeti.
Nem helyes a templomban „konzervzenét” használni, hiszen az egyház kincse a szívből jövő, emberi hangon is megszólaló, Istent dicsérő ének. Nem a gépek, hanem az ember alkalmas és képes Isten-dicséretre. Nem való semmiféle olyan zenei anyagot bejátszani vagy előadni, amely nem az Isten dicsőségét, hanem a művész nagyságát hirdeti. Nem feledhetjük, hogy evangélikus egyházunk számára a zene igehordozó eszköz, Krisztust prédikáló lehetőség (nem pedig hangulatkeltő, lényegtelen háttérzene).
Nem helyes olyan festményt, szobrot a templomban elhelyezni, amely tartalmában, megformálásában megbotránkoztat, és nem Istenhez vezet (a kereszt botrányáról szóló apostoli szavak jelzik e szabályban a kivételt, hogy tudniillik nem lehet összekeverni az emberi botránkozást és a kereszt titkának felrázó, megtérésre hívóan botránkoztató voltát!).
Fontos kérdéseket vet fel a zászlók használata. Liturgikus térben nincs helyük a Szentháromság Isten ügyének szolgálatán kívüli jelképeknek. Még nemzeti jelképeknek sem. Természetesen az egyház feladata, hogy komolyan vegye és élje azt a tényt, hogy Isten ebbe az országba és ebbe a népbe teremtett, küldött bennünket, itt adott hivatást és küldetést. Ezt azonban nem azzal tudjuk kifejezni, hogy a liturgikus térbe nem isteni szimbólumot helyezünk. Ez – sokak számára nem tudottan – az amerikanizálódás egyik jele, hiszen tengerentúli mintákra került hazánkban is sok templomhajóba zászló. A magyar nemzeti zászló helye a templom külső falán, homlokzatán van. A templom is középület abban az értelemben, hogy egy közösség – Isten szeretete okán – nyitott épülete, amelyben magyar népünkhöz, nemzetünkhöz tartozó emberek élik hívő életüket. Nem kivonulnak a világból, a nagyobb család (nemzetünk) életéből, hanem egynek tartják magukat. Ezért javasoljuk, hogy Magyarországi Evangélikus Egyházunkban 2009. március 15-től minden evangélikus templomra kerüljön ki a nemzeti színű zászló, hirdetve egyházunk és híveink elkötelezettségét, hazaszeretetét, a közösség szolgálatát.
Semmilyen más zászlónak nincs helye sem a templomon belül, sem a külső falán. A zászlók ugyanis nem egy esetben uralmi jelképek, s az egyház Krisztus uralma alatt él. (Ezért lehetnek az általános szabály alóli kivételek az egyház tradicionális zászlói, amennyiben Isten dicsőségét és hatalmát hirdetik.) Minden más zászló megoszt embereket, az egyház feladata pedig éppen a hídépítés, a Krisztusban való egység munkálása.
Ittzés János elnök-püspök Dr. Fabiny Tamás püspök Gáncs Péter püspök
::Nyomtatható változat::
|