Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 11
- Szemünk előtt a Bárány
A vasárnap igéje
BÖJT 3. VASÁRNAPJA (OCULI) – 1Pt 1,17–21
Hozzászólás a cikkhez
Szemünk előtt a Bárány
A böjti idő harmadik vasárnapjának neve Oculi, az istentisztelet bevezető zsoltára után: „Szemem az Úrra néz szüntelen…” (Zsolt 25,15)
Mire néznek a szemeink, mit látunk? – ez határozza meg életünket. Nemrég fájdalmasan tapasztaltam ennek igazságát. Egy kirakat vonta magára a szemem, és nem láttam meg, hogy a járdán az aszfalt fel van púposodva. Belebotlottam és elestem. Mert nem a lábam elé néztem, hanem a kirakatra.
A legtöbben azt mondják: „Én csak azt hiszem el, amit látok.” Így volt ezzel még Jézus tanítványa, Tamás is, aki a többiek örvendező beszámolójára, hogy látták a feltámadt Urat, úgy felelt: „Ha a saját szememmel nem látom, nem hiszem.”
Oculi vasárnapján Péter apostol Jézus Krisztust állítja szemünk elé. Az ő áldozatára, kereszthalálára emlékeztet, amikor azt írja: „drága véren, a hibátlan és szeplőtlen Báránynak, Krisztusnak a vérén” váltattatok meg. Nézzetek Krisztusra, nézzetek a golgotai keresztre! Lássátok, mit tett, hogyan szeretett titeket Jézus, hogy az életét áldozta értetek! Lássátok, hogyan szeretett titeket, és higgyetek a szemeteknek: ő most is így szeret!
Bizonyára vannak, akik konfirmációjukkor megtanulták és még emlékeznek rá, amit Luther Márton a Kis kátéban ír: „Hiszem, hogy Jézus Krisztus (…) az én Uram, aki engem, elveszett és megítélt embert megváltott, minden bűntől, a haláltól és az ördög hatalmából megszabadított és magáévá tett, nem arannyal, sem ezüsttel, hanem szent és drága vérével, ártatlan szenvedésével és halálával, hogy egészen az övé legyek…”
Jézus mint áldozati bárány a vérét adta értünk. A véradásra hívó plakátok hirdetik: „A vér életet ment”. Egy véradó három ember életét mentheti meg. Jézus azonban nem a Vöröskereszt buzgó véradója volt. Az áldozati bárány képe, amelyet az ige rá alkalmaz, az ószövetségi rítusra emlékeztet. A hibátlan áldozati állat vérét és ezzel életét adta a helyett az ember helyett, akinek a bűnei miatt meg kellett volna halnia. Ez volt az áldozat értelme. Ezt vállalta Jézus, aki nem négy deciliter vért adott, hanem az életét. Ő volt a tökéletes áldozat, aki helyettünk meghalt, és ezzel megváltott minket. Nem három ember, hanem az egész emberiség életét mentette meg.
Aki leveszi szemét erről az áldozatról, a keresztről, Krisztusról, az hamar elveszíti hitét. Aki a körülményeiből, az élet eseményeiből, sorsának alakulásából akarja meglátni Isten szeretetét, az elbizonytalanodik, kétségbeesik. Csak azok látják, hogy Isten szerető Atya, akik Jézus keresztjére néznek, ahol Jézus az életét adta értünk. Őrá nézve, áldozatát látva egyenesen istenkáromlás lenne azt mondani, hogy nem szeret engem az Isten.
Amikor Péter apostol az istenfélelemről beszél, arra utal, hogy meg ne bántsuk Istent azzal, hogy kételkedünk szeretetében. Isten nem követel, hanem ad, a legnagyobbat, a legtöbbet: szeretetét, önmagát adja Jézussal és Jézusban. Ez az emberi élet legnagyobb értéke. Istenfélőnek lenni nem azt jelenti, hogy félünk a büntető Istentől, hanem azt, hogy félünk olyat tenni, ami elszakíthatna tőle.
Hiábavaló életmódról is szól az apostol. Péter úgy tapasztalta, és ezért vallja, hogy az élet teljessége akkor nyílik meg az ember előtt, ha személyes kapcsolatba kerül Istennel. De ezt senki nem teheti meg, mert egész lényünk önmagunkkal van tele. Önző életformánk azt jelenti, hogy mindig magunkra nézünk, magunkra gondolunk, a magunk érdeke van a szemünk előtt. Magunkat akarjuk megvalósítani, a magunk elképzeléseit, akaratát keresztülvinni. Nem tehetünk róla, így születtünk. De ezzel az életmóddal mégsem azt érjük el, hogy az életünk teljesebbé, boldogabbá, értelmessé lenne.
Mindannyian ismerjük, hogy néha ránk tör az üresség, az élet elhibázottságának, az értelmetlenségnek, a reménytelenségnek az érzése. Mi önmagunk rabjaiként élünk, és ebből az életformából nem tudunk szabadulni. A következményeitől szenvedünk. Nem vagyunk boldogok, tele van az életünk konfliktusokkal, még azokkal is szembekerülünk, akik a legközelebb állnak hozzánk: házastársunkkal, gyermekeinkkel, szüleinkkel, barátainkkal. A többiekről, a távolabb állókról, azokról, akikhez nem fűznek érzelmi kötelékek, nem is beszélve.
Jézus Krisztus önzetlen áldozata azonban megváltott, kiszabadított bennünket az önzés hiábavaló életmódjából. Nemcsak arról van szó, hogy példát adott az önzetlen életformára, hanem áldozatával lehetőséget is teremtett számunkra, hogy kiléphessünk önzésünkből, rendezhessük bűneinket, és ezzel megnyitotta előttünk az Istennel való közösséget, az emberi élet teljességét. Péter apostol szavaival: megváltattatok „atyáitoktól örökölt hiábavaló életmódotokból”.
A szeretet himnuszában ugyanezt Pál apostol úgy mondja: „…ha szeretet nincs bennem, semmi vagyok.” (1Kor 13,2) A szeretet nélküli élet hiábavaló. Csak a szeretet ad értelmet, tartalmat az életnek. Jézusnak az életét áldozatként odaadó szeretete nemcsak az ő életének adott értelmet, hanem mindazokénak, akik benne hisznek. Így leszünk, lettünk megváltottai, a bűn, az önzés hatalmából kiszabadítottai.
Oculi vasárnapján ezt állítja szemünk elé Péter apostol. Jézusra nézzetek: szeretetére, értetek hozott áldozatára, keresztjére, és hitetek legyen reménység is! Hiszen Jézus feltámadt, élő Úr, kezében van a ti személyes életetek, de az egész világ is, övé a jövő. Bármilyenek is a körülményeitek – akkoriban már kezdődtek a keresztényüldözések, romló társadalmi és gazdasági helyzet, válság volt a Római Birodalomban –, ti ne veszítsétek el Jézust a szemetek elől. Éljetek istenfélő életet, tegyétek azt, ami Isten akaratának megfelelő, éljétek a jézusi szeretetet, és a válságok közepette se feledjétek el: Isten szeret titeket!
Imádkozzunk! Urunk, nyugtalan a szívünk, amíg benned meg nem nyugszik. Nem vagyunk szabadok, amíg te meg nem szabadítasz minket. Nem teljes az életünk, amíg te be nem töltöd. Nincs reménységünk, amíg meg nem látunk téged. Nyugtalan időnkben, körülmények rabságában, ürességérzetünk kínzásában, reménytelenségünk csüggedésében állítsd elénk megváltó szereteted jeleként keresztedet, és láttasd meg velünk feltámadásod minden fölött győztes hatalmát. Ámen.
Balicza Iván
::Nyomtatható változat::
|