Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 11
- Új nap – új kegyelem
Napról napra
Hozzászólás a cikkhez
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
A szeretetben nincs félelem, sőt a teljes szeretet kiűzi a félelmet. 1Jn 4,18 (Jón 2,3; Lk 9,57–62; Ef 5,1–8a; Zsolt 34) A Gecsemáné-kertben még maga Jézus is vért verejtékezett. A félelem egy pillanatra talán még őt is megkörnyékezte. De az Atya és az ember iránti szeretete megerősítette őt önként vállalt keresztútjának végigjárásában, a passió vállalásában. Krisztus követőiként az őbenne lobogó szeretet tüze acélozza meg szívünket ma is a félelem lelket bénító ármánykodásai ellen!
Hétfo
Jézus így válaszolt: „Nem az egészségeseknek van szükségük orvosra, hanem a betegeknek.” Lk 5,31 (Ézs 43,3a; Lk 14,/25–26/27–33/34–35/; Lk 19,28–40) A helyes diagnózis elengedhetetlen, ám önmagában az sem elég. Aki saját felelősségére távozik a kórházból, vagy saját felelősségére megtagadja a hozzájárulást az orvosi beavatkozáshoz – azon az orvos nem segíthet. Jézus Krisztus áldott orvosként lép hozzánk. Hagyjuk, hogy megérintsen minket gyógyító kezével! Szent teste és vére „a halhatatlanság orvossága, gyógyszer a halál ellen” (Antiókhiai Szent Ignác).
Kedd
Jézus mondja: „Ahol a ti kincsetek van, ott lesz a ti szívetek is.” Lk 12,34 (Hag 2,8; Jób 7,11–21; Lk 19,41–48) „Kincset, életet, / Hitvest, gyermeket: / Mind elvehetik, / Mit ér ez őnekik! / Mienk a menny örökre!” – zengjük evangélikus himnuszunk zárósoraiban. Vajon őszintén, igaz benső meggyőződésből énekeljük ezt az eget-földet rengető lutheri hitvallást? Nap mint nap komoly önvizsgálatra van szükségünk, hogy be ne csapjuk magunkat afelől, hogy mi vagy ki is áll életünk, létezésünk középpontjában. Ha a mulandókhoz kötődünk teljes lelkünkkel, akkor könnyen mulandóság lehet az osztályrészünk is, míg ha az örökkévalókhoz, akkor az örökkévalóság.
Szerda
Mária leült az Úr lábához, és hallgatta beszédét. Lk 10,39 (Ézs 50,5; Mk 9,38–41/42–47/; Lk 20,1–8) A rohanásban, amelyet a mai élettempó diktál, van még időnk, energiánk, kedvünk odatelepedni a Mester lábaihoz? De ha például nyugdíjasként tenger is az időnk, vajon képesek vagyunk-e a minket kínzó és gyötrő sok testi-lelki baj és probléma ellenére kívül és belül egyaránt elnémulni és osztatlan figyelemmel a szívbéli belső szoba csendjébe visszavonulva csak az Úrra figyelni? Mária példát mutat számunkra. Kövessük őt ebben!
Csütörtök
Az egész sokaság örült mindazoknak a csodáknak, amelyeket Jézus vitt véghez. Lk 13,17 (Jer 10,6; Mk 8,/10–13/14–21; Lk 20,9–19) Együtt örülünk a jóval, és lelkünk együtt sajdul, ha a rossz vagy a pusztulás erői győzedelmeskednek. Legalábbis ezt tapasztaljuk a moziban, a színházban, a tévé előtt ülve vagy könyvet olvasva. A való világ negatív hírei azonban ma már meglehetősen fásulttá tesznek bennünket. Tudunk-e még szívből örülni, ha valami kis jó is történik körülöttünk? S tudunk-e annak örülni, ha ezt a jót az Úr cselekszi emberi életekben? Például együtt örvendezünk az angyali karokkal, amikor egy felnőtt ember tudatos megkeresztelkedésére kerül sor gyülekezetünkben, és ezáltal velünk is testvéri közösségre lép? Részesei vagyunk Jézus csodáinak, vagy bársonyos karosszékből bámuljuk csak, mint a mozivásznat?
Péntek
Emeljétek föl fejeteket, ti kapuk, emelkedjetek föl, ti ősi ajtók, hogy bemehessen a dicső király! Zsolt 24,7 (Lk 19,6; Mt 10,34–39; Lk 20,20–26) Tudjuk-e mi azt a 21. század elején, hogy mit jelent egy dicső királyt fogadni? Mert Isten dicső királyként akar szívünk kapuján bevonulni. Nem különféle pénzügyi és hatalmi érdekkörök dróton rángatott bábfigurájaként, aki holmi demokráciának nevezett szemfényvesztő színjáték során az „alattvalóktól” nyeri névleges legitimációját. Nem. Élő, szuverén Úrként, mint akinek igazi hatalma van, melyet nem tőlünk koldul össze, kampányolva és ígérgetve négyévenként, hanem amellyel ő öröktől fogva és mindörökké bír. Hatalmában állt azt mondani: „Legyen!” – és lett. Ilyen dicső király a mi Urunk és Istenünk!
Szombat
Ezékiás halálosan megbetegedett. De imádkozott az Úrhoz, aki szólt hozzá, sőt csodát tett vele. Ezékiás azonban nem volt hálás az iránta tanúsított jótéteményért. 2Krón 32,24–25 (Lk 17,16–17; Lk 17,28–33; Lk 20,27–40) „Az Isten iránti szeretet akkor tiszta, ha az öröm és a szenvedés egyenlő hálára indít” – írja Simone Weil. Ehhez képest oly sokszor nem lobban fel bennünk az Isten iránti hála még akkor sem, ha sorsunk jót hoz elénkbe. „Ha az egyedüli ima, amit elmondasz egész életedben, így hangzana: »Köszönöm«, az is elegendő lenne” – mondja Eckhart mester. Istenem, indítsd hálára szívemet életem minden percében!
László Virgil
::Nyomtatható változat::
|