Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 11
- A presbiterek szolgálata – helyzetkép a püspök szemével
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
A presbiterek szolgálata – helyzetkép a püspök szemével
Amikor együtt gondolkozunk a presbiteri szolgálat néhány aktuális kérdéséről, figyeljünk két összefüggésre. Tudatosítanunk kell, hogy az egyházi év melyik szakában járunk. Életünket nem egyszerűen a külső körülmények határozzák meg, hanem a Krisztus-év, az egyházi esztendő. A böjti időszakban élünk, ami felszabadítja az embert arra, hogy több ideje legyen befelé fordulni, önvizsgálatot, bűnbánatot tartani. Szembesülhet azzal, hogy vajon mennyire tudja az életét Isten kezében, mennyire van ott, ahol Isten szeretné őt látni.
Emellett van egy szekuláris kontextus is, amelyből nem lehet, nem szabad kiszakítani magunkat: krízis sújtotta világban élünk. Böjt és válság – a kettőből együtt, hiszem, az Úristen sok-sok áldást tud kihozni. A válság is esély, mert Isten azon keresztül is meg tud ragadni, és olyan pozitív fordulatot tud hozni, amely után talán egyszer még hálásak is leszünk…
Helyünket és küldetésünket keresve az egyházban, először tisztázzuk, hogy mi az egyház. Ezzel kapcsolatban óriási a káosz a világban. Időnként még számunkra sem mindig világos az egyház fogalma.
A magyar elnevezés is félreérthető, ugyanis ott van benne a ház, egy épületet jelölő szó. A presbiterek döntő százaléka, többé-kevésbé, abban éli meg presbiteri feladatát, küldetését, hogy ennek a háznak a karbantartása, tatarozása rendben legyen. Sajnos a lelkészek is néha úgy tekintenek a presbiterekre, hogy ők építkezési vállalkozók, rosszabb esetben segédmunkások, hiszen a presbiter olcsóbban lapátolja a földet, vagy talicskázza a betont, mint a fizetett segédmunkás…
Valódi küldetésünk újragondolásában segíthet egyházunk stratégiája, melynek már címe is sokat mond: Élő kövek egyháza. Szükségünk van stratégiára, mert különben az egyház hajója csak sodródik. Már maga a biblikus cím is korrigál: mi nem a templomkövek egyháza szeretnénk lenni. Büszkék vagyunk, hogy harminckét új templom épült az elmúlt húsz évben, ez óriási eredmény. Ennél már csak az lenne nagyszerűbb, ha harminckét gyülekezet is alakult volna… Döntő fontosságú, hogy közösségeket, emberi kapcsolatokat építsünk.
Manapság divatos a humán erőforrás kifejezés, és ezzel kapcsolatban fontos, hogy az egyházunkban is fokozott hangsúlyt kapjon a képzés, továbbképzés, a lelkészeké éppúgy, mint a presbitereké. Ennek jele ez a révfülöpi hétvége is.
A lelkészi szolgálat egyik nagy kísértése, hogy túlértékeljük önmagunk jelentőségét. Erről árulkodik, hogy gyakran így fogalmazunk: „Istentiszteletet tartok, keresztelek, konfirmálok, ennyi meg ennyi hívem van… Én vagyok az egyháznak, a gyülekezetnek a motorja…”
Tény, hogy rengeteg múlik a lelkészi szolgálat mennyiségén és minőségén: mennyit látogatok, milyen a lelkigondozás, az igehirdetés. De fennáll a presbiteri szolgálatot is érintő veszély, hogy a lelkészek jelentős része még ma sem veszi komolyan, amit Jézus kétezer éve világosan megmondott: ez csapatjáték. Nem maratoni futóra van szükség, aki végigfutja a távot, aztán összeesik.
Nem szólóművészre van szükség, aki kiáll egy hangszerrel, és a publikum neki tapsol. Jézus követése, szolgálata döntően csapatjáték. Kóruséneklés. Fontos megtalálni, hogyan lehetne javítani, erősíteni az összjátékot, az együttműködést lelkész és presbiterek, presbiterek és presbiterek, lelkészek és lelkészek, gyülekezetek és gyülekezetek között.
Ez utóbbi, a gyülekezetek közötti kapcsolatépítés is létszükséglet. Különben maguk a gyülekezetek is magányosak lesznek, elszigetelődnek. Nem veszik észre a nagy lehetőséget, hogy lehet egymástól tanulni, lehet egymást segíteni. Jó lenne a ma igencsak divatos jelszót komolyan venni: hálózatépítés!
Dr. Csermely Péter szavait szeretném idézni, aki úgy fogalmazott, hogy ma Magyarország úgy néz ki, mint egy pókháló bombatámadás után. Régi stabil szálak szétszakadtak: családok, generációk, falu- és egyházi közösségek. Meg kell tanulnunk újraszőni ezeket a szálakat gyülekezeti, egyházi szinten is.
Egy másik izgalmas kérdés egyházunkban a gyülekezetek és az intézmények kapcsolata. Nem könnyű eldönteni: vajon gyülekezeteink vannak, amelyek intézményeket tartanak fönn, vagy intézményeink vannak, amelyek mellett gyülekezeteink még elvegetálnak?
Vajon a rendszerváltás óta nem „húztunk-e magunkra” túl sok intézményt? Egyre növekvő intézményhálózat, csökkenő gyülekezetek. Számos lelkészünk ma már inkább menedzser, mint lelkipásztor. Intézményeink egyfelől nagy áldást jelentenek, de másfelől fel kell tenni a kérdést: vajon nem borult-e fel az egészséges arány, az egyensúly? Felelősen tisztázni kell: ki tart fent kit? Mit szabad valóban átvenni, átvállalni?
Egyházunk szórványhelyzete is kényes kérdés. Józanul be kell látnunk, hogy az evangélikus egyház létszámából következően nem tud minden településen ott lenni. Fel kell vállalnunk, hogy Isten sóként, kovászként, kicsiny mécsesként helyez minket a világba. Nem a méreteink adják meg értékünket, hanem hogy van-e még íze a sónak, tud-e még keleszteni a kovász, világít-e a még a mécses. Ahol ott vagyunk, ott viszont legyünk jelen, legyünk Krisztusra mutató jelek! Merjünk úgy élni, hogy kicsiny nyáj vagyunk, de nagy a pásztorunk! A szórványhelyzetben a presbitereknek óriási szerepük van abban, hogy segítsenek a lelkészeket megszabadítani annak a terhétől, hogy nekik kell mindenkit elérniük. Szép a bibliai kép, hogy az egyet sem szabad otthagyni. Csak az a kérdés, hogy meddig szabad tétlenül nézni, hogy lelkészek tönkremennek, fizikailag, lelkileg kiégnek. Vasárnaponként öt-hat helyre rohannak azért, hogy egy-két embert elérjenek. Vajon nem lehetne-e – éppen a presbiterek segítségével – autókkal összegyűjteni a nyájat? Ezzel egyben nagyobb közösségi élményt is kínálnánk.
Vegyük komolyan, hogy a lelkészi humán erőforrással is felelősen kell gazdálkodni. Inkább kevesebb, de koncentráltabb alkalom kell, ahol a környezet is megfelelőbb: fűtött templom, megfelelő kántori szolgálat stb. Olyan istentiszteleteket kell teremtenünk, ahol jól érezzük magunkat, ahol megélhetjük az Istennel és egymással való közösség örömét.
Írásunk a révfülöpi presbiteri továbbképzés február 27-én elhangzott előadásának szerkesztett változata.
Gáncs Péter
::Nyomtatható változat::
|