Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 11 - Észa­ki or­vos­ta­lál­ko­zó

Észa­ki or­vos­ta­lál­ko­zó

Im­már ha­gyo­má­nyos­nak mond­ha­tó, hogy dr. Fa­bi­ny Ta­más, az Észa­ki Egy­ház­ke­rü­let püs­pö­ke év­ről év­re ta­lál­ko­zó­ra hív­ja egy-egy hi­va­tás kép­vi­se­lő­it az együtt gon­dol­ko­dás, a kap­cso­lat­épí­tés cél­já­val. Az evan­gé­li­kus pol­gár­mes­te­rek, mű­vé­szek és tu­dó­sok után az Észa­ki Egy­ház­ke­rü­let el­nök­sé­ge már­ci­us 5-én a ke­rü­let evan­gé­li­kus or­vo­sa­it lát­ta ven­dé­gül a püs­pö­ki hi­va­tal­ban.

A múlt csü­tör­tö­ki ta­lál­ko­zót dr. Fa­bi­ny Ta­más Kol 4,14 alap­ján tar­tott in­ter­ak­tív áhí­ta­ta nyi­tot­ta meg. Ige­hir­de­té­sé­ben az egy­ház­ke­rü­let püs­pö­ke fel­vil­lan­tot­ta az Ó- és az Új­szö­vet­ség „or­voské­pe­it”. A ha­gyo­mány sze­rint Lu­kács evan­gé­lis­ta is or­vos volt, és mint or­vos Jé­zus Krisz­tus­ban is a gyó­gyí­tót lát­ta, aki nem „csak” a tes­ti ba­jok­ra hoz gyógy­írt, mert „nem az egész­sé­ge­sek­nek van szük­sé­gük or­vos­ra, ha­nem a be­te­gek­nek” (Lk 5,31). Ez a szem­lé­let­mód ha­tá­roz­za meg a teo­ló­gus és az or­vos mun­ká­ját is.

A nyi­tó­áhí­tat után dr. Cser­há­ti Pé­ter fő­or­vos, egy­ház­ke­rü­le­ti fel­ügye­lő­he­lyet­tes tar­tott elő­adást az egész­ség­ügy mai hely­ze­té­ről, össze­ha­son­lít­va ha­zán­két szá­mos nyu­gat-eu­ró­pai or­szág egész­ség­ügyi rend­sze­ré­vel. Az elő­adó to­váb­bá be­mu­tat­ta, mi­lyen ter­vek szü­let­tek ed­dig az evan­gé­li­kus kór­ház meg­ala­pí­tá­sá­ra, és fel­vá­zol­ta a mai le­he­tő­sé­ge­ket.

Az elő­adást kö­ve­tő fó­rum­be­szél­ge­tést dr. Sze­bik Im­re bio­e­ti­kus ve­zet­te. Részt­ve­vői, dr. Kull­man La­jos fő­igaz­ga­tó fő­or­vos, Cser­há­ti Pé­ter, va­la­mint dr. Mü­nich Bé­la fő­or­vos, a szol­no­ki gyü­le­ke­zet fel­ügye­lő­je az egy­ház és az egész­ség­ügy össze­füg­gé­seit vitatták meg. Te­ret ka­pott a ma­gyar or­vos­hi­ány kér­dé­se, a há­rom fő hi­va­tás (pa­pi, or­vo­si, ta­ná­ri) kap­cso­la­ta és e pá­lyák mai hely­ze­te. Mint­egy fel­hí­vás­ként el­hang­zott, hogy a Ma­gyar­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­ház a be­teg­ápo­lás­ban és a be­teg­lá­to­ga­tás­ban na­gyobb sze­re­pet vál­lal­hat­na. A ta­lál­ko­zót kö­tet­len be­szél­ge­tés zár­ta, mely­ben sze­mé­lyes esz­me­cse­rék­re nyílt mód.

Czön­dör Ist­ván

Emlékezetes szimbolika
Vá­lo­ga­tás a De­ák té­ri temp­lom­ban meg­ren­de­zett, erő­szak el­le­ni csen­des együtt­lét részt­ve­vő­i­nek imád­sá­ga­i­ból
Rajz­film­től – teo­ló­gi­á­ig
Ke­gye­lem­ből él­ni
Az órás­mes­ter
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Lu­ther és a Bib­lia – gyer­mek­raj­zo­kon
Bib­li­ai sze­rep­lők a kő­bá­nyai szín­pa­don
„A hit va­ló­ban egy­más test­vé­re­i­vé te­szi az em­be­re­ket, mert Krisz­tus előtt min­den­ki egyen­lő, nem azt né­zi, hogy ki mi­lyen nép­hez tar­to­zik”
„Csak­a­zér­tis-há­la­adás”
Az egész­ség nap­ja Győ­rött
Észa­ki or­vos­ta­lál­ko­zó
Szö­vött me­ta­fo­rák
Fel­ügye­lői kon­fe­ren­cia
Sze­re­tet­ver­sek Ke­len­föl­dön
Összesítették az egyéni adó­fel­aján­lá­sokat
Öku­me­ni­kus is­ten­tisz­te­let Veszprémben
Má­sok gond­ja a mi gon­dunk
Női vi­lág­ima­na­pi öku­me­ni­kus al­ka­lom Cell­dö­möl­kön
Cigányte­me­tés – roma lélek
Dé­li ha­rang­szó Solt­vad­kert­ről
Kosárlabda- di­ák­olim­pia
„A mig­rá­ció nem prob­lé­ma, ha­nem le­he­tő­ség”
A mahem-től az ekme-ig
El­hunyt Gya­pay Gá­bor
Ima Ge­ner­sich An­tal kolozsvári sír­já­nál
A widge­tek di­a­da­la
For­ra­da­lom – böjt­ben
Püs­pö­kök a csa­lá­dok meg­erő­sí­té­sé­ért
A pres­bi­te­rek szol­gá­la­ta – hely­zet­kép a püs­pök sze­mé­vel
Mi va­ló – már­ci­us idu­sá­ra?
Felelősségvállalás a teremtett világért
Agen­da 21
A hét nap cso­dá­ja
Tisz­telt Ol­va­só­ink!