Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 11
- Az órásmester
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Az órásmester
Mogorva ember volt az órás. Szemmel láthatóan nem szeretett a kuncsaftokkal foglalkozni, de mert csak meg kell élni valamiből, hát becsületesen kiszolgált mindenkit.
Ő a munka embere volt. A szerkezeteket szerette, a rugókat, ingákat, fogaskerekeket, a parányi csodás mechanikákat. Akkor érezte igazában jól magát, ha munkaasztala fölé görnyedve, szemén az elmaradhatatlan nagyítóval a javításba temetkezhetett. S mert ügyes kezű ember volt, nem csak órák javításával foglalkozott. Ha kellett, kicserélte az elemet a távirányítóban, és apróbb ékszerjavításokat is elvállalt.
Egy medált vittem hozzá. Valóban szép darab, osztrák iparművész munkája. Leheletfinom foglalatra szerelt hat apró borostyángömb formáz egy keresztet. A gömbök egyike elhagyta a helyét.
Az órás még a szokványos „Segíthetek?” kérdést sem tette fel, mikor megálltam a csepp eladópult mellett. Mindössze letette okuláréját, és kérdőn rám tekintett. Bizonyára megzavartam egy pompás svájci szerkezet reparálásában.
– Jó napot kívánok! – kezdtem zavartan. – Ezt a függőt szeretném megragasztatni. Leesett egy gömb, gondoltam, megcsinálja. Talán nem nagy ügy, bár már két helyen nem vállalták el.
Arra gondoltam, a kelleténél kicsit hosszabb beszéddel talán sikerül oldanom a fagyos hangulatot. Az órás azonban nem figyelt rám. A sérült keresztet nézte, úgy tűnt, mint aki lélekben már javítja is, bizonyára már tudta, hogy fogja megcsinálni. Gondolatban már a kezei között forgatta az új munkadarabot. Majd átvette, s csak ennyit mondott:
– Sétáljon egyet!
Nem esett nehezemre a megfellebbezhetetlen utasítás végrehajtása, annál is kevésbé, mert a közelben egy kellemes kávézó hívogatott.
Talán fél óra múlhatott el, amikor visszatértem. A mester szokott testtartásával görnyedt munkaasztala fölé, előtte a lámpája meleg buráján pihent, száradt a meggyógyított kereszt.
– Van valami doboza? – kérdezte a szokott, nyers stílusában, miközben átnyújtotta az ékszert, és visszaült a helyére.
– Nincs – válaszoltam –, egy kis papírzacskóban hoztam. Menyivel tartozom?
– Semmivel – mondta. – A cég ajándéka.
– Biztos? – hebegtem bizonytalanul.
– Biztos – mondta határozottan, s felém sem fordulva ismét munkához látott, jelezve ezzel, hogy részéről az ügylet egyszer s mindenkorra lezárult, a beszélgetés véget ért.
Nem nagyon tudtam szóhoz jutni a szokatlan kedvességtől, de úgy éreztem, mégiscsak ki kellene valahogy fizetni, jóllehet nem volt nehéz belátnom, hogy ez a számla most rendezetlen marad. Már indultam volna kifelé, amikor eszembe jutott a nála tett legutóbbi látogatásom. Akkor a slusszkulcsomat javította meg gyorsan, pontosan, olcsón.
– Hát akkor nagyon köszönöm, s a múltkorit is. Azóta is kiválóan üzemel a kulcsom távirányítója – tettem hozzá búcsúzóul, majd némi tétovázás után elindultam kifelé.
Az órásmester megállt a munkával. Lassan felém fordította fejét, nem szólt egy szót sem, csak huncutkásan elmosolyodott. S szinte éreztem a hátamon a tekintetét, amint követett, míg kiléptem a kis üzletből.
Gyarmati Gábor
::Nyomtatható változat::
|