Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 11
- A Gellért-hegyi Citadella
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
A Gellért-hegyi Citadella
A valaha létezett legimpozánsabb magyar csillagda – a Gellért-hegyi csillagvizsgáló, az Uraniae – 1815-ben kezdte meg működését. Avatásán három uralkodó, az osztrák császár és magyar király, az orosz cár és a porosz király is tiszteletét tette. Az 1849-es szabadságharc hadászati eseményei azonban megpecsételték sorsát. Bár romjaiban egy ideig még állt, eredeti funkcióját sohasem tölthette be újra.
A pusztulást gyorsította, hogy idővel egy új építmény „kebelezte be”. Maradványai köré a Gellért-hegy mai látványosságát, jellegzetes, bár művészi szempontból nem túl jelentős városképi elemét, a Citadellát emelték a megszálló Habsburgok, hogy innen ellenőrizzék a rebellis, szabadságra vágyó, de erejében és büszkeségében katonai erővel megtört tartomány fővárosát. Az 1852-ben Kasselik Ferenc tervei szerint emelt erődöt ugyanis az abszolutisztikus uralom a fővárosi lakosság megfélemlítése eszközének tekintette. Építészeti kialakítása is ezt szolgálta, nevéből is ez adódik, az olasz eredetű szó ugyanis „fellegvárat, magaslati erősséget” jelent, bástyákkal, aljában ágyú- és csapatfelállítás céljára kialakított sík körsávval.
Az építmény funkciója a kiegyezés után alapvetően megváltozott: 1895-ben erődjellegének megszüntetése mellett a főváros tulajdonába került. A második világháború időszakában azonban komoly hadászati szerepet játszott, Budapestet a szovjet előrenyomulástól védő magyar és német egységek légvédelmi bázisaként szolgált, föld alatti kazamatákkal, raktárakkal, kórháznak is helyet biztosítva.
Napjainkban az innen elénk táruló gyönyörű kilátásról híres, a Várheggyel és a Duna-part panorámájával egyetemben a világörökség része. Állapota azonban leromlott, sokat hallani engedély nélküli építkezéseiről, szomszédságában sokszor zsibvásári a hangulat, az erődbe való belépés pedig az igencsak borsos jegyárak miatt meggondolandó egy átlagos magyar család számára.
Szomszédságában áll a Szabadság-szobor, világháborús katonai eszközök tekinthetők meg, az erődítményen belül Budapest, az Uraniae és a Citadella történetét bemutató tárlat, az 1944-es viszonyokat idéző panoptikum, valamint szálloda, étterem és kávézó várja a – jellemzően külhoni – turistákat. Az 1848–49-es forradalomra és szabadságharcra azonban szinte már semmi sem emlékeztet.
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|