Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 11
- Mások gondja a mi gondunk
Keresztutak
Március 6. – a nők világimanapja
Hozzászólás a cikkhez
Mások gondja a mi gondunk
Sok helyütt ismét evangélikus gyülekezetek
adtak otthont március 6-án, pénteken a nők világimanapja rendezvényeinek. Lapzártánk idején már összegződnek a tapasztalatok, a visszajelzések arról, hogy a helyi közösségeknek milyen sokat jelentett az, hogy felekezeti határokat átlépve együtt, egymásért könyöröghettek. Az egyik Pest megyei helyszínen el is határozták a résztvevők, hogy nem várnak a jövő esztendeig, hanem havonta összegyűlnek közös imaalkalmakra.
Az idén Pápua Új-Guinea asszonyaiért, a távoli szigetország lakóiért hangzott világszerte a könyörgés. Ám nem lehetett figyelmen kívül hagyni, hogy az általuk megfogalmazott imakérések globális bajokra hívták fel a figyelmet. Amikor elhangzottak a következő gondolatok a liturgiában: „Az erőszak egyre gyakoribb. Embereket gyilkolnak meg, gyermekeket nyomorítanak meg (…)” – kiben ne idéződtek volna fel a közelmúlt hazai, véres történései? Pénteken, amikor távoli testvéreinkért imádkoztunk, bizony magunkért is könyörögtünk.
Budapesten a Kőbányai Evangélikus Egyházközség gyülekezeti termét március 6-án este közel hatvan résztvevő töltötte meg. A X. kerületben élő hívek előtt ugyan eddig sem volt ismeretlen a világimanapi mozgalom (bibliaórákon évről évre meg is emlékeztek róla), de első ízben idén került sor arra, hogy a különböző felekezetek asszonyai közösen könyörögjenek a világ keresztényeiért, különösen is a pápua testvérekért.
Oltárra helyezett gyümölcsös tál, kókuszdiók, kagylók, orchideák sokasága idézte fel a távoli szigetország természeti adottságainak rendkívüli gazdagságát. Egy ügyes asszonykéz még Pápuaföld híres címerállatát, a paradicsommadarat is a résztvevők elé varázsolta, a kőbányai asszonyok kreativitása tehát „trópusi helyszínné” alakította át az imatermet.
Az új-guineai diaképek tanúsága szerint a szárazföldön bőven teremnek jó zamatú gyümölcsök, a különböző fajtájú banántól kezdve az ananászig, a hegyoldalakon kakaóültetvények tarkítják a tájat, az óceán pedig a „tenger gyümölcseiben” – kagylókban, rákokban, különféle halakban – bővelkedik. Országuk ismertetőjében azt írták a pápua asszonyok, hogy náluk több mint kétezer orchideafaj őshonos. Van olyan virág is, amelynek még csak nem is ismert az angol vagy pidzsin elnevezése. S ami egy európai számára különösen is egzotikus: a dzsungel tele van számos húsevő növénnyel.
Ott a buja, zöld növényzet nagyon fontos feladatot lát el. Az ország hetven százalékát őserdő borítja, földgolyónk harmadik legnagyobb kiterjedésű zöldövezete található Új- Guineában. Ha a brazíliai Amazonas őserdeje a világ tüdeje, akkor a pápua új-guineai őserdő legalább az egyik lebenye. Nem véletlenül tiltakoznak a környezetvédők a szigetvilág természeti kincseinek pusztítása, az utóbbi évtizedben elharapódzott fakivágások ellen. „Ha eladod az erdődet, gyermekeid jövőjét bocsátod áruba” – áll egy hirdetményen Goroka városban.
Pedig nagy a kísértés. Külföldi vállalkozók „jó pénzt” fizetnek egy-egy földterületért azoknak, akik egy évtizeddel ezelőtt még nem is ismerték a pénz használatát, mert a cserekereskedelemből éltek. S bár most valódi bankjegyek kerülnek a kezükbe, nem is sejtik, mekkora árat fizetnek ezért. A külföldi vállalatok ugyanis kíméletlenül kizsigerelik természeti kincseiket, tönkreteszik egészséges környezetüket. S ez nem csupán pápua erdők gyilkolása, hanem a föld „tüdejének” megcsonkítása is. A természet tönkretételének megakadályozása már nem csupán a helyiek ügye, hanem közös feladatunk, globális felelősség! Miként a keresztények együttes imádkozása is feladat, közös szolgálat.
Luther Márton írja egy helyütt: „(…) atyámfiai, imádkozzatok szívvel, szájjal otthon is, templomban is, mert az imádság tartja a világot. Különben ugyan rosszul állna!” (Jer, örvendjünk, keresztyének!, 212. o.) Ha szabad némi képzavarral élni, a hívő ember könyörgése nem csupán a bajok elhárítását munkálja, hanem friss „oxigént” is hoz a világ légterébe. Az életet adó Szentlélek Istennel köt össze, és az ő erejéből, leheletéből merít.
A kőbányai imanap igehirdetője, Szilágyi Sándor Gabriella református lelkésznő (bal felső képünk jobb szélén) – eltérve a kiadott textustól – a Márk evangéliumának 7. fejezetében leírt történetről beszélt. A pogány asszony tántoríthatatlan hitéről, aki nem rémülve meg Jézus látszólagos visszautasításától, merészen könyörgött lánya számára gyógyulásért. A lelkésznő erre a kitartó közbenjárásra bátorította a hallgatóságot.
Igehirdetése csupán része volt azoknak az élményeknek, amelyeket Isten Szentlelke munkált az első kőbányai imanapi alkalom résztvevőiben. S bizonyára mindenkiben más és más gondolatot mélyített el, más és más iránt is felelősséget ébresztett.
B. Pintér Márta
::Nyomtatható változat::
|