Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 11 - A hét nap cso­dá­ja

A hét nap cso­dá­ja

A ta­valy szep­tem­ber­ben ha­gyo­mány­te­rem­tő szán­dék­kal meg­ren­de­zett ün­ne­pi al­ka­lom foly­ta­tá­sa­ként idén szep­tem­ber 27-én Zug­ló­ban ke­rül sor a te­rem­tés aján­dé­ka­i­ért va­ló há­la­adás­ra. Az is­ten­tisz­te­le­tet a Ma­gyar Te­le­ví­zió is köz­ve­títi majd. Eb­ben az év­ben azon­ban – csat­la­koz­va az Eu­ró­pai Ke­resz­tény Kör­nye­zet­vé­del­mi Há­ló­zat­nak, il­let­ve az Egy­há­zak Vi­lág­ta­ná­csá­nak aján­lá­sá­hoz – az öku­me­ni­kus ima­hét­hez ha­son­ló­an egy nyolc­na­pos so­ro­za­tot hir­de­tünk.

A szep­tem­ber 27-i „fel­ütés” után – szep­tem­ber 28. és ok­tó­ber 4. kö­zött – hét­na­pos öku­me­ni­kus együtt­lét­re sze­ret­nénk buz­dí­ta­ni a lel­ké­sze­ket és a gyü­le­ke­ze­te­ket. En­nek le­zá­rá­sa a sok gyü­le­ke­zet­ben már év­ti­ze­dek óta meg­élt vagy eset­leg né­hány éve be­ve­ze­tett ara­tá­si há­la­adás le­het­ne. (Ok­tó­ber 4. egy­ben az öko­ló­gia mű­ve­lő­i­nek és a kör­nye­zet­vé­de­lem­nek a vé­dő­szent­je­ként is tisz­telt As­si­si Szent Fe­renc ün­ne­pe is a ka­to­li­kus egy­ház­ban.)

Az Ara­rát mun­ka­cso­port ál­tal ki­dol­go­zan­dó té­ma a te­rem­tés hét nap­já­nak cso­dá­ja. A ter­vek sze­rint se­géd­anyag­ként – a Ma­gyar­or­szá­gi Egy­há­zak Öku­me­ni­kus Ta­ná­csá­nak égi­sze alatt – a nyár ele­jén meg­je­le­nik egy fü­zet, ame­lyet sze­ret­nénk min­den gyü­le­ke­zet­hez el­jut­tat­ni. Eb­be a ki­ad­vány­ba tel­jes is­ten­tisz­te­le­ti li­tur­gi­át, a ki­je­lölt ige­sza­ka­szok­hoz írt me­di­tá­ci­ó­kat, imád­sá­got, iro­dal­mi és kép­ző­mű­vé­sze­ti il­luszt­rá­ci­ó­kat sze­ret­nénk össze­gyűj­te­ni, to­váb­bá út­mu­ta­tá­so­kat, öt­le­te­ket ad­ni a kör­nye­zet­vé­de­lem­nek a min­den­na­pi élet­ben al­kal­maz­ha­tó gya­kor­la­tá­hoz. Min­den­nap sze­ret­nénk egy-egy kör­nye­ze­ti elem­re (mint a víz, a ta­laj vagy a nö­vény­ta­ka­ró) fo­ku­szál­ni, há­lát ad­va a Te­rem­tő­nek an­nak ér­té­ke­i­ért, szép­sé­gé­ért, va­la­mint fel­hív­ni a fi­gyel­met a je­len­le­gi ve­szély­hely­ze­tek­re és a le­het­sé­ges – ál­ta­lunk is meg­va­ló­sít­ha­tó – meg­ol­dá­sok­ra.

A mun­ka­cso­port cél­ja, hogy olyan anya­got ad­jon a lel­ké­szek, gyü­le­ke­ze­ti ve­ze­tők ke­zé­be, ame­lyet az aján­lott idő­pon­ton túl egyéb al­kal­mak – hit­tan­órák, bib­lia­órák – so­rán is hasz­nál­ni le­het, és ala­pul szol­gál­hat egy-egy be­szél­ge­tés­hez vagy akár a csa­lá­di, egyé­ni el­csen­de­se­dés­hez.

A te­ma­ti­ka fő vá­zát az Ara­rát mun­ka­cso­port tag­jai dol­goz­zák ki, de sze­ret­nénk be­von­ni re­for­má­tus és or­to­dox test­vé­re­in­ket is a mun­ká­ba. A há­la­adó ima­hét (vagy ima­nap) pe­dig a tel­je­sebb öku­me­né je­gyé­ben is meg­va­ló­sít­ha­tó, hi­szen a Ma­gyar Ka­to­li­kus Egy­ház a kö­zel­múlt­ban nagy for­má­tu­mú anya­got adott ki e té­má­ban, nagy ér­té­kű bib­li­ai hát­tér­elem­zés­sel, szin­tén fel­hív­va a hí­vek fi­gyel­mét a te­rem­tés meg­óvá­sá­nak szük­sé­ges­sé­gé­re.

Fon­tos­nak tart­juk a fi­a­ta­lok sze­re­pét a kör­nye­zet­vé­de­lem te­rén, ezért sze­ret­nénk az evan­gé­li­kus kö­zép­is­ko­lá­kat is be­von­ni az ima­he­ti al­ka­lom­ba a ma­guk le­he­tő­sé­gei ál­tal. El­ső lé­pés­ként pe­dig, kap­cso­lód­va az ima­hét té­má­já­hoz, pla­kát­pá­lyá­za­tot hir­de­tünk meg. (Bő­vebb in­for­má­ció a mel­lé­kelt pá­lyá­za­ti fel­hí­vá­son.)

Cé­lunk, hogy a te­rem­té­si ün­nep­kör meg­élé­se gyü­le­ke­ze­ti éle­tünk ré­szé­vé vál­jon, szí­ne­sít­ve azt. Re­mél­jük, hogy eh­hez a ké­szü­lő anyag­gal si­ke­rül se­gít­sé­get is nyúj­ta­nunk.

Min­den meg­hir­de­tett prog­ram­ról fo­lya­ma­tos tá­jé­koz­ta­tást adunk a hon­la­pon.

JCsCs

Emlékezetes szimbolika
Vá­lo­ga­tás a De­ák té­ri temp­lom­ban meg­ren­de­zett, erő­szak el­le­ni csen­des együtt­lét részt­ve­vő­i­nek imád­sá­ga­i­ból
Rajz­film­től – teo­ló­gi­á­ig
Ke­gye­lem­ből él­ni
Az órás­mes­ter
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Lu­ther és a Bib­lia – gyer­mek­raj­zo­kon
Bib­li­ai sze­rep­lők a kő­bá­nyai szín­pa­don
„A hit va­ló­ban egy­más test­vé­re­i­vé te­szi az em­be­re­ket, mert Krisz­tus előtt min­den­ki egyen­lő, nem azt né­zi, hogy ki mi­lyen nép­hez tar­to­zik”
„Csak­a­zér­tis-há­la­adás”
Az egész­ség nap­ja Győ­rött
Észa­ki or­vos­ta­lál­ko­zó
Szö­vött me­ta­fo­rák
Fel­ügye­lői kon­fe­ren­cia
Sze­re­tet­ver­sek Ke­len­föl­dön
Összesítették az egyéni adó­fel­aján­lá­sokat
Öku­me­ni­kus is­ten­tisz­te­let Veszprémben
Má­sok gond­ja a mi gon­dunk
Női vi­lág­ima­na­pi öku­me­ni­kus al­ka­lom Cell­dö­möl­kön
Cigányte­me­tés – roma lélek
Dé­li ha­rang­szó Solt­vad­kert­ről
Kosárlabda- di­ák­olim­pia
„A mig­rá­ció nem prob­lé­ma, ha­nem le­he­tő­ség”
A mahem-től az ekme-ig
El­hunyt Gya­pay Gá­bor
Ima Ge­ner­sich An­tal kolozsvári sír­já­nál
A widge­tek di­a­da­la
For­ra­da­lom – böjt­ben
Püs­pö­kök a csa­lá­dok meg­erő­sí­té­sé­ért
A pres­bi­te­rek szol­gá­la­ta – hely­zet­kép a püs­pök sze­mé­vel
Mi va­ló – már­ci­us idu­sá­ra?
Felelősségvállalás a teremtett világért
Agen­da 21
A hét nap cso­dá­ja
Tisz­telt Ol­va­só­ink!