Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 11
- Püspökök a családok megerősítéséért
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Püspökök a családok megerősítéséért
Ezt az Égtájolót a Mecklenburgi Tartományi Egyház egyszerűségében is barátságos vendégszobájában írom. A laza szövetségbe tömörült németországi evangélikus egyházak (VELKD) püspökei ugyanis idei konferenciájukat a Keleti-tengerhez közel fekvő Güstrowban tartják.
A VELKD nyolc tagegyháza egészen eltérő történelmi vagy szociológiai ismertetőjegyekkel bír. A legnagyobb és a legkisebb között ötvenszeres a szorzó, hiszen a Hannoveri Tartományi Egyháznak több mint hárommillió, a schaumburg-lippeinek pedig mindössze hatvankétezer tagja van.
Az eltérő adottságokat meghatározza az is, hogy valamely egyháztest az egykori NSZK vagy pedig NDK területén fekszik-e. A különbségek még húsz évvel a berlini fal leomlása után is jelentősek. Ezeket egyebek mellett a bevételek arányosított elosztásával próbálják áthidalni. Bizonyos esetekben azonban az egyházi térkép átrajzolására is sor kerül: néhány hete született döntés egy egységes északi tartományi egyház létrehozásáról, amelyet – itteni szóval – két kicsi „Ossie” és egy nagy „Wessie” püspökség fog alkotni.
A VELKD-t alkotó nyolc egyház püspökei mellett jelen vannak Güstrowban azon tartományi egyházak vezetői is, amelyek nem tagjai ennek a laza szervezetnek, és hat külföldi vendég is meghívást kapott. Így aztán húsz püspök jelenlétében zajlott a konferencia nyitó istentisztelete a helyi dómban.
Az északi építészet stílusjegyeit viselő, 13. századi eredetű templom egyik különlegessége a harminc éven át Güstrowban alkotó Ernst Barlach hatalmas angyalszobra. A megrendítő alkotásnak nemcsak esztétikai, hanem történelmi és politikai vonatkozásai is vannak. Az élesen Hitler-ellenes művész bronzszobrát ugyanis a náci időkben eltávolították. Az angyal – a kor abszurditását jellemző módon – éveken át a püspök garázsában feküdt, míg aztán be nem olvasztották. Csak a háború után öntötték újra. Szimbolikus jelentőségét mutatja, hogy amikor 1981 decemberében Helmut Schmidt nyugatnémet kancellár az NDK-ba látogatott, határozott kérése volt, hogy ennél az angyalnál találkozhasson Erich Honecker kommunista pártfőtitkárral. Nyolc évre rá leomlott a berlini fal, jelezve, hogy Isten angyalai följebbvalók minden emberi és ördögi alkotásnál.
A német egyesülés kezdeti eufóriáját talán szükségszerűen követte a kijózanodás és a társadalmi gondokkal való szembenézés időszaka. Ezek egyike a családok megváltozott helyzete. Ezt a társadalmi szerepek átértékelődésével és számos egyéb külső körülmény hatására jelentős mértékben meghatározza a hagyományos formáktól való eltávolodás. Az egyházak nem nézhetik tétlenül ezeket a változásokat, hanem felkészült módon választ kell adniuk a kihívásokra. Ennek jegyében került a háromnapos püspöki találkozó középpontjába a család kérdése.
Közös gondolkodásunkat azok a bibliatanulmányok alapozták meg, amelyek a bűneset történetével, a Példabeszédek könyvében olvasható „derék asszony dicséretével” vagy éppen a tékozló fiú példázatával foglalkoztak. A történeti és szociológiai megalapozottságú előadásokból pedig megtudhattuk, hogy Németországban drasztikusan visszaesett a születések száma: a negyven évvel ezelőtti 2,4-es átlagnak ma csak a felével lehet számolni. Még ijesztőbb adat, hogy van olyan német tartomány, ahol a gyermekek hatvanhárom százaléka házasságon kívül születik. (Igaz, hogy a gyermek születését követően sok pár házasságot köt.)
Egyházi szempontból különleges feladatot jelent az elváltak lelkigondozása. Jóllehet a német társadalomban elterjedt az emancipáció, itt általában a nők kerülnek hátrányos helyzetbe. A statisztikák szerint a válás után a férfiak nyolcvan százaléka egy éven belül újraházasodik, míg a nők hosszabb ideig maradnak egyedül.
Egyházi szempontból különösen komolyan kell venni a gyermeküket egyedül nevelő édesanyák támogatását: ők azok ugyanis, akik a legkisebb százalékban kereszteltetik meg gyermeküket. Pedig az ő esetükben volna leginkább szükség a keresztény közösség befogadó szeretetére. Egyre inkább terjed az úgynevezett „patchworkcsalád” modellje, vagyis az a házasság, ahova mindkét szülő visz gyermeket. (Ilyenkor történik az, hogy az egyik házastárs így szól a másikhoz: „A te gyereked és az én gyerekem veri a mi gyerekünket…”) Megbeszélésünkön szó esett a családi erőszakról és a homoszexualitás egyházi megítéléséről is.
A püspökök érintették a női lelkészségből adódó feladatokat. Örvendetes, hogy a lelkésznők – magyar kifejezéssel élve – gyesre menetele teljes mértékben meg van oldva. Margot Käßmann püspök ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a hannoveri tartományi egyházban a lelkészeknek csak harminc százaléka nő, ráadásul e hányadnak harminckét százaléka részállású.
Jóllehet tanácskozásunkon egész Németországra, sőt Európára kitekintettünk, meghatározónak bizonyult a mecklenburgi környezet. Andreas von Maltzahn püspök beszámolója szerint ebben a tartományban az emberek nyolcvan százaléka nem egyháztag. Nagy a munkanélküliség, sőt a gyermekszegénység. Az egyházak nehezen találnak utat a családokhoz, különösen a középnemzedékhez. Tipikus jelenség, hogy a gyermekeket – már ha elengedik őket konfirmációi oktatásra – autóval viszik az istentiszteletre, hogy aztán egy óra múlva értük menjenek. Gyakran megtörténik, hogy az amúgy egyháztag idősek halála esetén a gyermekek nem kérnek egyházi temetést. A lelkészi kart is utolérte a korszellem: a lelkipásztorok negyede egyszer vagy kétszer elvált.
Johannes Friedrich bajor püspök felkérésére – aki a VELKD elnök-püspöke is – a magyarországi helyzetről kellett beszámolót tartanom. Elsősorban a lelkészcsaládok sajátos helyzetét mutattam be, ismertetve azokat a folyamatosan megvalósuló terveket, amelyekkel a jelentkező gondokat orvosolni próbáljuk. Kiderült, hogy az egyes egyházak életében sok a közös jellemző, így bajok észlelése esetén érdemes a diagnózist és a terápiát is összehangolni.
A güstrowi konferencia újólag arról győzött meg, hogy a püspököknek érdemes európai szinten is együttműködniük. A hivatalos tanácskozás mellett lehetőség nyílt további kapcsolatépítésre nemcsak német, hanem osztrák, finn, svéd, dán és lett püspök testvérekkel is. Ennél is fontosabb, hogy az együttlét bizonyos értelemben lelkigyakorlat volt. Minden lelkésznek – legyen akár püspök – szüksége van erre. Ezért is jó, hogy e rovat címe nem egyszerűen csak „Tájoló”, hanem Égtájoló.
Fontos a kitekintés keletre és nyugatra, északra és délre, de szolgálatunkban leginkább felfelé kell néznünk, hogy az emberileg sokszor reménytelen helyzetekben onnan kérjünk segítséget. „…minden jó adomány és minden tökéletes ajándék onnan felülről, a világosság Atyjától száll alá…” (Jak 1,17)
Fabiny Tamás püspök Északi Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|