Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 11
- Női világimanapi ökumenikus alkalom Celldömölkön
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Női világimanapi ökumenikus alkalom Celldömölkön
Celldömölkön minden évben közösen tartja meg az ökumenikus női világimanap alkalmát a helyi református és evangélikus, valamint az alsósági római katolikus és evangélikus gyülekezet. Ebben az esztendőben a celldömölki evangélikus gyülekezeti teremben az adta a világimanapi együttlét különlegességét, hogy Pápua Új-Guineáról és az ottani keresztények életéről páter Szabó Imre római katolikus misszionárius tartott előadást, aki 1962-től harminckét éven át végezte a misszió szolgálatát a szigetországban.
A pápua új-guineai asszonyok által összeállított liturgia és Németh Tamás református lelkész igehirdetése után előadását Szabó Imre páter saját fényképfelvételeivel színesítette. Elmondta, hogy már fiatal korától szeretett volna olyan helyre eljutni misszionáriusnak, ahol előtte még senki sem végzett missziós feladatot. Pápua Új-Guineában az 1896-ban kezdődött missziós munka csak a tengerparton folyt. Ő viszont a hegyvidéken kezdhette meg szolgálatát, ahová fehér ember akkor tehette be először a lábát. Először a helyi pidzsin nyelvet kellett megtanulnia, amelyet az angolból, a németből és saját nyelveikből, nyelvjárásaikból (több százból) alakítottak ki az ott élők.
Vadembereknek mondják a bennszülötteket, mert hamar elérik azt a küszöböt, amely után nem tudják kontrollálni viselkedésüket. Ezt a misszionáriusnak is tudnia kell. De megismerve őket kiderült, hogy ők is ugyanúgy tudnak szeretni, segíteni, barátkozni, és éppúgy becsülik az életet, ahogyan nekünk is kellene – mondta.
Szabó Imre négy éven keresztül járta a vidéket, és amikor lehetősége volt rá, akkor misézett, Bibliát olvasott, és igyekezett a bennszülötteket megtanítani a keresztény élet alapjaira. Négy év múltán kezdhette meg a hitoktatást egy katekézisre járó kisebb felnőttcsoporttal a keresztelés előkészítésére.
A misszionáriusok másik munkája a betegek gyógyítása. Ott az emberek nem különítették el a betegeket, így igen gyorsan terjedt, és nagy számban fertőzött a lepra is. Ezért lepratelepeket hoztak létre, és oda gyűjtötték össze az érintetteket, és gyógyszeres kezeléssel elérték, hogy ne fertőzzenek, így hazatérhessenek.
A jó misszionárius arra törekszik, hogy legyen utána valaki a helybéliek közül, aki átveszi a munkáját. Ez a fő feladat. Így lassanként az egész missziós munkát átvették a bennszülöttek, akiknek már saját püspökük is van.
Pápua Új-Guineában az egyház lassan a saját lábára kezd állni. A legnagyobb ünnep a keresztelő. Akkor mindenki a fehérbe öltözött keresztségre várókkal indul a templomba. „Kifehérítik a lelküket”, ezt jelzik a fehér ruhával. Az igazi missziós munka azonban a keresztelés után kezdődik, hiszen a híveket gondozni, pásztorolni kell.
Szabó páter tapasztalata szerint az ottani keresztények mindazonáltal hűségesek: szeretnek a templomba, a helyi közösségbe járni, és szeretnek imádkozni.
Rác Dénes
::Nyomtatható változat::
|