Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 34
- Úrnak szolgái…
A vasárnap igéje
SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE UTÁN 11. VASÁRNAP - LK 17,7–10
Hozzászólás a cikkhez
Úrnak szolgái…
„Úrnak szolgái mindnyájan, / Áldjátok nevét nagy vígan” – énekeljük református testvéreinkkel közösen az ősi éneket. Életünk alaphelyzetét jelzi ez – amint igénk is erről tanúskodik. Van úr és van szolga. Jézus az úr, és mi, tanítványai vagyunk a szolgák. Mielőtt azonban ez a besorolás – éppen a világi analógia miatt – keserű szájízt okozna nekünk, megtudhatjuk, megérthetjük, tudatosíthatjuk, hogy a mi Urunk szolgájának lenni egészen más.
Sokszor úgy látja az ember: a kereszténységben átalakulnak a világ szabályai, megváltoznak a megszokott normák, teljesen más lesz az, ami a hétköznapokban természetes, és szinte a feje tetejére áll minden.
Nekünk viszont épp azt kell meglátunk, hogy mindez pont fordítva van. Nem a kereszténység bolondítja meg a természetes, jól működő, rendezett világot, hanem ellenkezőleg: Isten jó és nagy rendjét állította feje tetejére a világ. Az, ami jó volt, elromlott, ami természetes volt, természetellenessé vált, ami rendezett volt, kaotikus lett. S ami még ennél is szörnyűbb: az ember úgy hozzászokott ehhez, hogy felborult az értékrendje, és azt mondja jónak, ami rossz, azt mondja természetesnek, ami természetellenes. És furcsállja, ha a dolgok visszaállnak, szokatlannak ítéli, ha az ügyek a helyükre kerülnek.
Valóban rossz szájízzel mondjuk ki: úr és szolga. Mert arra gondolunk, hogy az úr azért van, hogy kizsákmányoljon, kizsigereljen, hasznot húzzon belőlünk, hogy tönkretegyen minket. A szolga kiszolgáltatott, nem lehet önálló szava, gondolata, s csak azt teheti, amit az úr mond. Léte be van zárva a szolgaság rabságába. Nem élheti saját életét, hanem mások alá rendelve kell tengetnie mindennapjait.
Amikor azonban a Szentírás urat és szolgákat említ, akkor egészen más magatartásformákról, indítékról, viszonyról, kapcsolatról beszél. A Biblia tanúsága szerint az úr azért van, hogy szolgájának életet adjon, életét gondozza, fenntartsa, kiteljesítse. A szolga pedig azért van, hogy uráért éljen, és élvezze ura közelségét.
S ha feje tetejére állt értékrendről beszéltünk, akkor még azt is hozzá kell fűznünk, hogy Jézus a beszédeiben, s különösen is a példázataiban nem Istent hasonlítja ehhez vagy ahhoz, hanem a kép fordítva értendő: a földi úr olyan (lehet), mint az Úr, a földi édesapa olyan (lehet), mint a mennyei Atya – őrá kell hasonlítania. A kenyér hasonlít az élet kenyeréhez, a földi világosság a világ világosságához, a pásztorok a jó pásztorhoz stb.
Lehet, hogy ezt a – miénktől, a világétól eltérő – nyelvet, kifejezésmódot, jelentéstartalmat tanulnunk kell. De érdemes, hiszen általa egy új, egy igazi, egy értékes világ tárul fel előttünk: Isten világa, az igazi valóság, az, ahonnan jövünk, s ahova készülünk – de már itt részünk lehet benne.
Így érkezünk vissza a mai vasárnap igéjéhez: Krisztus az Úr, mi vagyunk a szolgák. Ő tudja küldetését, tudja, miért küldte az Atya. Ő tudja, mit jelent úrnak lenni: hogyan vezethet minket, gondoskodhat rólunk, óvhat meg a bajtól, miként irányíthat, s mi módon juttathat bennünket célba. De vajon mi tudjuk-e, kihez tartozunk, mi a küldetésünk, mi is a feladatunk, hogyan viszonyuljunk, mitévők legyünk? Ezekre a kérdésekre a saját érdekünkben kell válaszolnunk – önmagunknak is, Urunknak is.
Amit teszünk – a mindennapok feladatait, a jót, az emberit –, nem kényszerből tesszük, hanem azért, mert tudhatjuk, hogy feladatainknak van értelmük, van céljuk: gazdánkat, Urunkat szolgáljuk vele. Nem azért tesszük, mert korbáccsal hajtanak minket, hanem azért, mert jó neki dolgozni, jó neki örömet szerezni, jó belesimulni az értelmes rendbe.
Az Úrhoz való viszonyunk átértelmezi, átértékeli minden tevékenységünket, munkánkat, cselekedetünket. A napi, kenyérkereső munkánk istentiszteletté válik, a másokért való tevékeny felelősségvállalás áldott szolgálattá lesz. A jó célért való munka fáradsága is más érzés! Urunk parancsait természetesnek érezzük, hiszen az igazi úr nem értelmetlenül parancsolgat, fölöslegesen ugráltat, lehetetlent kérve utasítgat. Ellenkezőleg, amit kér, előír, parancsol, a mi érdekünkben teszi, sőt még erőt – lelki és fizikai erőt – is ad hozzá, hogy végrehajtsuk, megtegyük.
Az az alázat, amelyről igénk beszél, nem megalázkodás, nem valamiféle emberhez méltatlan hajlongás, hanem a tudatos elfogadásból adódó magatartásforma. Csak az identitászavaros ember nem tudja, hogy kihez, mihez tartozik, s mi a dolga. A jézusi tanítvány tisztában van azzal: Urához kötődik. Vele értelmes és teljes az élete.
A keresztény ember az Úr szolgája. Nem megalázó helyzet ez! Éppen ellenkezőleg: kiváltság, biztonság, perspektíva.
Kiváltság: hiszen nem akárkinek a szolgálatában állunk! A legmagasabb rang a világ urának szolgájaként élni, hiszen ez azt is jelenti, hogy az ő erőterében vagyunk, élvezhetjük közelségét, részünk lehet abban, ami az övé.
Ugyanakkor biztonság is, mivel nem vagyunk kiszolgáltatva olyan hatalmaknak, amelyek kényük-kedvük szerint bánnak velünk: embereknek, despotáknak, megfoghatatlan és mégis romboló, gonosz erőknek. Mi – Urunk közelében – biztonságban vagyunk.
S végül perspektívát is jelent. Úgy is, hogy az ő szolgálatában nem válunk munkanélkülivé. Mindig lesz dolgunk, feladatunk, küldetésünk. Soha nem leszünk fölöslegessé. És úgy is, hogy életünk – amely már itt az ő szolgálatában zajlik – kiteljesedhet odaát, ahol felszabadultan, boldogan végezhetjük egyetlen szolgálatunkat: az istendicséret szolgálatát.
„Úrnak szolgái mindnyájan, / Áldjátok nevét nagy vígan!”
Imádkozzunk! Urunk, te szolga lettél értünk, mindenki szolgája, hogy felemelj és megments minket. Köszönjük neked, hogy szereteted felemel, rangot, biztonságot, távlatokat ad. Kérünk, hogy megértsük a nagyszerű hírt: egész életünk a te erőteredbe kerülhet, és boldog szolgálattá válhat. Add, hogy Urunknak valljunk és tudjunk téged! Ámen.
Dr. Hafenscher Károly (ifj.)
::Nyomtatható változat::
|