Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 34
- A hit, az öröm és a jó hír zenéje újra Solymáron
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
A hit, az öröm és a jó hír zenéje újra Solymáron
Kilencedik alkalommal rendezik meg augusztus 29-én, szombaton 17 és 22 óra között a lapunkban már több ízben is népszerűsített gospelzenei fesztivált Solymáron, a helyi sportcentrumban. Az idei év egyik újdonsága, hogy a nagyszabású rendezvény nevébe most már a „nemzetközi” szó is beillesztendő, hiszen a fellépő művészek, zenekarok közül többen is külföldről érkeznek majd.
Ez a tény, valamint a fesztivál fővédnökeinek személye – dr. Mádl Ferencné, Dalma asszony és dr. Beer Miklós római katolikus püspök – is jelzi, hogy Jeney Erzsébet alapító-főszervező, a Magyar Rádió zenei szerkesztője minőséget és értéket hordozó, építő tartalmat közvetítő fesztivált valósított meg. A média figyelmét szintén felkeltette a nívós zenei program (szervezője a Magyar Rádió elnökétől 2001-ben Nívódíjat kapott), amit a médiamegjelenések impozáns listája is tanúsít. Ám Jeney Erzsébetnek nemcsak életben tartania sikerült a 2001-ben induló álmot, hanem az egykor ültetett kicsi magból növelni, bővíteni is az országos szinten egyedülálló fesztivált, ami – ha belegondolunk – vallásos-kulturális rendezvény esetében, amely speciális közönség elérésére hivatott, igen tiszteletreméltó teljesítmény.
Jeney Erzsébet zenei szerkesztőként immár húsz éve foglalkozik hivatásából adódóan és szíve vágyából is a gospellel. Mint rámutatott, méltatlanul kevés figyelmet kapnak ezen színvonalas együttesek a könnyű műfaj feledhető, felkapott sztárjaihoz képest, noha a zene nyelvén valódi értékekről szólnak.
A nemzetközi gospelfesztivál ars poeticája több célból-szándékból állítható össze. A műfajteremtő, hiánypótló kezdeményezésnek induló színes program Budapest környékének egyik legszebb, leghangulatosabb településén – hiszen azért erről is érdemes szólni: aki járt már Solymáron, az tudja: „nem könnyen feledhető” atmoszférájú nagyközségről van szó – évről évre több látogatót vonzva, ma már szerepel a műfaj kedvelőinek fesztiválnaptárában, s lehetőséget ad a fellépő művészeknek is a találkozásra, tapasztalatcserére.
A gospel az 1920-as években az amerikai nagyvárosok feketék lakta kerületeiben felállított utcai templomokban létrejött vallásos dalforma. Szó szerinti fordításban az evangélium dalaira vonatkozik. Vallásos költők és zeneszerzők olyan műveire, amelyeket vallási ünnepségek céljára írtak, s mindenekelőtt a tradicionális afroamerikai énekek (spirituálék) mintájára születtek. A gospel másik ága az úgynevezett „fehér” vagy kortárs keresztény könnyűzene. Ez a műfaj az 1920-as évek közepén alakult ki Amerikában. Története az európai emberek számára is nagyon érdekes: Bibliával házaló könyvügynökök szívesen alkalmaztak énekeseket, énekegyütteseket a Biblia, illetve az abban leírtak népszerűsítésére. Közülük a Homeland Harmony Quartet vált a legismertebbé 1948-ban a Gospel Boogie című slágerlistás dalával.
Visszatérve a jelenre: a szintén rádiós személyiség, Csűrös Csilla újságíró műsorvezetőként olyan vendégeket konferálhat fel idén, mint a csákvári Gyémánt gospel, a tapolcsányi Pax Vobis ifjúsági kórus, a Credo együttes Kárpátaljáról, a „fekete hangú fehér”, Dávid Viktória gospelénekesnő, Regős Zsolt és a Fráter kórus Miskolcról, a Lumen Christi gospelkórus, valamint az igazi szenzációt ígérő, nagy létszámú Sienna gospelkórus Varsóból. Az idei év két fontos újdonsága még, hogy egyrészt lesz egy előkoncert is augusztus 5-én, amikor is egy svájci gospelkórus, a Swiss Gospel Choir lép fel magyarországi turnéja keretében Solymáron. (A koncert este 7 órakor kezdődik a művelődési házban.) A másik pedig, hogy a fesztivál kísérőprogramjaként augusztus 28-án 18 órakor különleges ikonokból nyílik kiállítás a solymári Apáczai Csere János Művelődési Házban. Alkotójuk Callmeyer Ferenc építész, egyetemi tanár, sokoldalú, nemzetközi elismertségnek örvendő művész. A gospelfesztivál ezzel egy újabb lépést tesz az összművészetek irányába.
S hogy miért öröm évről évre beharangozni a nemzetközi gospelzenei fesztivált, majd pedig beszámolni róla e lap hasábjain? (S az Evangélikus Életnek médiatámogatóként is az ügy mellé állnia?) Azért, mert Isten szeretetének örök üzenetét továbbítja, s már választott jelmondatával is – „Hogy egyek legyenek…” – bizonyságot tesz arról, hogy jó ügy érdekében igenis van összefogás, van adakozó kedv, van közös célért való együtt munkálkodás, lehet együtt örülni Isten evangéliumának, őt dicsérni felekezettől függetlenül, annak az ajándéknak a felhasználásával, amelyet tulajdonképpen tőle kaptunk: a zene és az emberi hang által.
K. D.
::Nyomtatható változat::
|