Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 34
- Esztergom királyi vára
A hét témája
Erős várak
Hozzászólás a cikkhez
Esztergom királyi vára
Az esztergomi vár a magyar történelem egyik legfontosabb emlékhelye. Géza fejedelem szállása; Vajk, a későbbi Szent István szülőhelye, akit itt koronáztak királlyá; Árpád-házi uralkodók palotája; a török idők végvára.
Esztergom nemcsak az ország közigazgatási értelemben vett fővárosa volt, hanem a vár területén épült fel a magyar kereszténység központja, az 1001-ben alapított érsekség Szent Adalbert-székesegyháza, és innen eredt az a szokás, hogy az esztergomi prímás volt az, aki törvényesen a magyar uralkodók fejére helyezhette a koronát.
Karbantartása, folyamatos rekonstrukciója rangjának megfelelő. A legutóbb a hatvanas években itt járt útitársam nem ismert rá, de ezredfordulós állapotához képest számomra is voltak újdonságok. Műemléki helyreállításában ízlésesen keveredik a régi az újjal, a végeredmény pedig egy újjászületett középkori alkotás.
A beltartalom miatt is érdemes felkeresni a bazilika (melyet az elpusztult Szent Adalbert-székesegyház helyén emeltek) mellett álló esztergomi erődöt. Kiállítási tárgyai között megtaláljuk a városban otthonra lelt valamennyi kultúra, nép és birodalom gazdag régészeti leletanyagát. A kőkor, a réz-, a bronz- és a vaskor, a kelták és rómaiak emlékeit, a népvándorlás „barbárainak” nyomait, majd a honfoglalás- és Árpád-kor, illetve az oszmán hódítás relikviáit. Láthatjuk III. Béla trónját. A kiállítási anyagok között felülreprezentáltak a numizmatikai érdekességek, mivel Esztergomban működött az ország első, sokáig egyetlen pénzverdéje, ami szorosan összefüggött azzal, hogy a város a török hódítást megelőzően nemcsak politikai és egyházi, hanem gazdasági központja is volt Magyarországnak.
A kiállítótermek maguk a középkori helyiségek: többek között az a királyi lakosztály, melyet Szent István szülőszobájának hittek, vagy a nagy hatású és nagy hatalmú humanista érsek, Vitéz János dolgozószobája. Mindehhez korszerű megoldások is párosulnak: üvegpadló, mely alatt a mélységben lépcsőfokszerűen látszanak a kelta, a római, az Árpád-kori és a török építkezések rétegei. A vár udvarán ódon harangok sorakoznak, valamint történelmi nagyjaink vonásait élővé varázsoló panoptikum is várja a látogatókat.
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|