Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 34
- A kicsi szép
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
A kicsi szép
3. rész: Igaz az erdővágásokra is
Nem tudom, hogy Ernst F. Schumacher mennyit írt az erdőgazdálkodás kérdéseiről. Valószínűleg nem sokat. De az erdei fakitermelésekre jól alkalmazható a schumacheri gondolat: a kicsi szép. Hogy mi köze ehhez az Evangélikus Élet olvasóinak?
Erdőmérnöki diplomám van, de az erdővel szerencsére nem csak az erdészek vannak meghitt kapcsolatban. Sokan vissza tudnak emlékezni az erdőkhöz kötődő gyerekkori élményeikre – én is. Édesapám a hatvanas évek legvégén, a hetvenes évek elején baráti közösségük gyerekei részére – évente többször is – kirándulásokat szervezett, komoly programmal. A gyerekkori, majd kamaszkori istenkeresésünkhöz, beszélgetéseinkhez így szorosan hozzátartoztak az erdők. Aztán újabb erdei táborozások és kirándulások következtek…
Az emlékezést most nem folytatom, szerencsére sok olvasónak lehet hasonló élménye. Ráadásul az erdő közös kincs, vannak, akiket keresztény közösségi kirándulások nélkül is megérint csodálatos hangulata. Annyi mindent adhatnak az erdők! Magányos barangolást, meghitt beszélgetést, madárdalt, a növények megismerésének örömét, a lombfakadás ujjongását és a lombhullás bánatát, a puha talajon futás nagyszerű érzését.
Aztán egyszer csak ebbe az idillbe belevisít egy motorfűrész!
Én Sopronban huszonöt-harminc éve még úgy tanultam, hogy a fakitermeléseknek nagy területre kell kiterjedniük, hiszen így tud érvényesülni „a volumen hozadéka törvénye”. Ez a szocialista (és kapitalista) közgazdasági kifejezés már akkor is rettenetesen hangzott számomra. Erre hivatkozva taroltak le egész hegyoldalakat, hiszen így jól lehetett haladni a favágással, egyszerűbb volt a munkaszervezés, gazdaságosabb a szállítás, ki lehetett használni a nagy gépeket.
A kivágott erdő helyén néha ott vannak már a természetes úton kinőtt kicsiny facsemeték, de gyakran előfordul, hogy az öreg fák kivágása után semmi nem marad a talajon. Ilyenkor a csupasz földbe ültetőgép segítségével könnyen elültethetik a csemetekertekben gépesítve megtermelt arasznyi fácskákat. Igazi korszerű nagyüzemi gazdálkodás ez, nagyon hasonlít a mezőgazdaságban megszokott vetéshez, aratáshoz.
Tanultunk – de csak nagyon keveset – régi magyar erdészprofesszorokról, akik osztrák–német hagyományok alapján műveikben „örök erdőt” emlegettek. Tankönyveink szűkszavúan leírták, hogy a szálalásnak is nevezett erdőművelési mód lényege, hogy nem keletkeznek nagy vágásterületek, az erdőtakaró folyamatosan megmarad.
Nem így magyarázták, de nekem mindig Ludas Matyi jut eszembe, aki olasz ácsmesternek öltözve válogatta Döbrögivel az erdőben a legnagyobb, legszebb fákat. Persze nem mindegy, hogy mennyi fát vágnak ki. Ludas Matyi nem felelt volna meg a természetvédelmi elveknek, hiszen neki az volt a célja, hogy mind a száz fejszés zajt csapjon az erdőben, hogy ő addig nyugodtan elbánhasson Döbrögivel.
Az egyetemen a mi időnkben azt tanították, hogy a szálalás a csapadékos osztrák és német bükk- és fenyőerdőkben talán működhet, de a szárazabb magyar erdőkben nem. Biztos benne volt ebben a szocialista tervgazdaság felsőbbrendűsége is, de tény, hogy a környező országok erdeiben majdnem mindenhol több csapadék hullik, mint itt nálunk, a medence belsejében.
Aztán 1990 után a magyar erdészek számára is kinyílt a világ, egyre többen keresték a kapcsolatot a természetes folyamatokra alapozott erdőgazdálkodást szorgalmazó erdészek európai szövetségével, a Pro Silva Europe szervezettel. Európa nagy részén még ma is a nagyipari erdészkedés az uralkodó, de egyre népszerűbb a régi-új szemlélet. Ősrégi, hiszen alapját éppen az adja, hogy az erdők évezredeken át emberi beavatkozás nélkül is megújultak. Néha egy-egy fát vagy facsoportot kidöntött a szélvihar vagy villám, de az erdő egészét ez nem veszélyeztette. A kidőlt fák helyén keletkezett kis lékekben felnőttek a facsemeték. Az őserdőben egymás közvetlen közelében a magonctól a famatuzsálemig mindenféle korú fák megtalálhatók, mégpedig többféle fafaj vegyesen. Az ilyen erdő az állatvilág számára változatos élőhelyeket biztosít, és a károsítókkal szemben sokkal ellenállóbb, mint az egy fafajból álló, egykorú ipari erdők.
Az elmúlt húsz évben kiderült, hogy a természet törvényei Magyarországon is érvényesek, itt is lehet szálalni. Egyre többen vannak a folyamatos erdőborítás hívei. Budapest környékén, a Pilisi Parkerdő Zrt. területén a kirándulók érzékenysége siettette a folyamatot, de ma már túljutottak az első kísérleteken a Börzsönyben, több Vas megyei erdőben, sőt néhány zempléni és Balaton-felvidéki magánerdőben is.
Az új szemléletű erdészek az erdők működését az őserdőktől lesték el, de ez nem jelenti azt, hogy nem vágnak ki fát. Sőt a nagy szakértelemmel, gondosan nevelt fák öreg korukra sokkal értékesebbek lehetnek, mint a nagyüzemi erdő fái. Facsemetéket nem kell ültetni, s a nagy fák között felnövő fácskák ápolására sem kell sok pénzt költeni. Az új típusú gazdálkodás természetvédelmi szempontból kedvező, a kirándulók örülnek neki, ráadásul hosszú távon gazdaságilag is előnyös.
A kicsi szép.
Gadó György Pál
::Nyomtatható változat::
|