Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 34
- Óvakodjatok a gonosztól – éljetek Isten erőterében
A vasárnap igéje
SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE UTÁN 12. VASÁRNAP – MK 10,17–27
Hozzászólás a cikkhez
Óvakodjatok a gonosztól – éljetek Isten erőterében
Nem könnyű a helyzete az igehirdetőnek. Ennél már csak az igehallgató kerül nehezebb helyzetbe a mai vasárnapon. Akár szólni, akár hallgatni kell, ne adjuk fel! Ez az evangéliumi szakasz – bármennyi fejtörést okoz is – nemcsak fontos információkat hordoz, hanem vigasztalást, lelki táplálékot, áldást is ad. Valódi örömhír. Ne érjük be sem a könnyed legyintéssel: túl nehéz ez a nyári szabadságok idején, s ne érjük be azzal sem, hogy nincs itt evangélium, majd talán legközelebb. Olvassuk inkább többször, figyelmesen Jézus Urunk szavait, s imádságos lélekkel próbáljunk a mélyére hatolni. Hátha megadja nekünk a Szentlélek Úristen a megértést.
Önmagamat provokálva ezért kérdésekkel kezdem. A „természetes” emberi kérdésekkel. Belülről fakadnak.
Először is: miért mondja ezt Jézus? Gonosz világ, gonoszak az emberek. Ezt nem kell prédikálni, napi tapasztalat. Nem lehetne valami jobbat, valami szebbet, valami kellemesebbet? Minél többet emlegetjük, minél jobban rámeredünk, annál elkeseredettebbek leszünk.
Második kérdés: az a Jézus, aki bizalomra tanított, miért mondja, hogy óvakodjatok az emberektől? Hol itt az ellenségszeretet és a jóra magyarázás? Ilyen görcsös, félelemmel teli élet lenne a tanítványok sorsa?
A harmadik kérdéskör a távlatokra vonatkozik. Nem éppen a sokat emlegetett ópium az, hogy majd jobb lesz, hogy aki kibírja ezt a félelmetes világot és a gonosz embereket, és aki ezek között a körülmények között kitart, az üdvözül?
Volna még bőven kérdés, de ezek már az első olvasás után is előtörnek az ember lelke mélyéből.
Tudom, vannak gyors, azonnali válaszok is.
Mindenekelőtt az, hogy Jézus nem üvegbura alatt neveli tanítványait. Az Atyához is azért imádkozik, hogy ne vegye ki őket a világból, de őrizze meg a gonosztól. Ha a keresztény ember nem számol a gonosz hatalmával s az emberekben testet öltő gonoszsággal, akkor könnyen végzetes csapdába esik. Bántják, fúrják, kikészítik. Jézus realista, és követői elől sem titkolja el a kemény valóságot. De ne feledjük, hogy a feljebbvaló igazságot sem hallgatja el, s Isten országának titkából is elárul annyit, hogy el ne csüggedjünk. S meg tudja adni azt a békességet is, amely minden értelmet meghalad.
A második válasz ebből következik. Nem emberek iránti s végképp nem emberek közötti bizalmatlanságot ébreszt. Ahogyan az Atya gyűlöli a bűnt, de szereti bűnbe eső embergyermekét, úgy a tanítványoknak is tudniuk kell megkülönböztetni. Az ellenség szeretetéről szóló tanítás nem a bűn, a gonosz beletörődő nyugtázását jelenti. Az emberi módon (is) megnyilvánuló gonosztól kell óvakodni. A világ bűnének és az emberi gonoszságnak a következményeitől kell óvakodni, azzal reálisan számolni s lehetőségeinkhez mérten felvenni a harcot velük szemben.
A harmadik kérdés csak az evangélium egészét ismerve kaphat választ. Jézus nem földi siralomvölgyben és égi boldogságban gondolkodott. Hanem a megjelent és jelen lévő Isten országában, ahol az a „szabály”, hogy aki hisz Jézusban, annak örök élete van, s már átment a halálból az életbe. Isten közelsége ébreszti a kitartást.
Lehet, hogy a három kérdés és három válasz után még újabb kérdőjelek ágaskodnak bennünk. Leginkább az, hogy tényleg mi vagyunk-e a címzettek. Hiszen jó magyar langyos módra itt már nem is üldöznek… Elviselik a hitvalló kereszténységet, s ha néha be-beszólnak, inkább csak megmosolyognak. Ma nem a keresztényüldözés korszakát éljük. Egyáltalán: az üldözés ismérve a keresztény életnek? S akit nem üldöznek, annak már el kell gondolkodnia hite valódisága felől?
Igénk az evangéliummal azonosuló életről szól. A Krisztust követő élet Krisztus sorsára jutó élet… Az út a szenvedésen és halálon át vezet az életbe. Nincs olcsó kiadás, nincs „lightos” verzió, nincs kerülőút. Nincs, mert Isten világa nem veszi be a gonosz világát. A világ és az egyház (azaz Isten népe) között döntő különbség van.
Vegyük észre, hogy két ország, két birodalom, két hatalom, két világ harcol egymással. Nem vagyunk dualisták, akik két egyenrangú istenségről beszéltek, s így szemükben a mi embervilágunk a jó és a rossz istenek küzdelmének színtere. Tudjuk, tapasztaljuk, nap mint nap átéljük, hogy van gonosz, de az igéből, a bizonyságtevők fellegétől, a Szentlélek világosságából tudjuk, hogy Isten mindig nagyobb. A gonosz nem partnere, nem egyenrangú ellenfele Istennek. Ahogy Luther mondja, legfeljebb láncos kutyája. Az ördög is már csak Isten ördöge. Kínjában csahol, és próbál küzdeni, de ez már csak a vesztes végjátszmája. Hitünk arra is megtanított, hogy Krisztus legyőzte a gonoszt a golgotai kereszten. A gonosznak nincs ereje már.
Ez azonban nem jogosítja fel az embert arra, hogy elkönnyelműsködje az életét. A világ már nem lesz a gonoszé, de Isten erőteréből kiesve mi a martalékaivá válhatunk. Ezért a folyamatos személyes küzdelem, és ezért a naponkénti megtérés el nem hanyagolható kötelessége.
Ezért válik valósággá az üldözés, az üldöztetés. Az Istentől magát távol tartó világban és emberekben jelen levő, aktív és munkálkodó gonosz nem bírja elviselni Isten országának közeledését, az evangélium erejét, Krisztus szeretetének jeleit.
Ma Magyarországon nem üldözik fegyverekkel, nem börtönözik be Krisztus tanítványait. De a gonosz nem viseli el az evangélium értékrendjét. Nincs helye a krisztusi gondolkodásmódnak. Kiszorítósdi folyik, Isten törvényének és evangéliumának kiszorítása. Isten országa nem fér össze a bűn „leigazolásával”, elbagatellizálásával vagy tagadásával. Pedig ma ez zajlik: a jót rossznak mondani s a rosszat elfogadni, helyeselni, gyakorolni. Akár az ember, akár az élet kárára is. Önző érdekek mentén, sumák gyakorlatokban, nagy csúsztatásokban, nagyvonalú hazugságokban. Aki azonosul az evangéliummal, aki valóban Krisztus követője, az bőven kap a virtuális vagy valóságos pofonokból. Mert az ördög nem bírja sem a tömjénfüstöt, sem a keresztvizet. És nem bírja, ha bosszú helyett megbocsátás van, ha farkastörvény helyett szeretet, könyöklés helyett pedig önfeláldozó élet.
E világban egyetlen út van, amely hosszú távon nem zsákutca: Isten erőterében maradni és élni. Ott adódnak megoldások, ha a gonosz emberfeletti támadást intéz ellenünk. Adódik a Lélektől kapott szó, ha meg kell felelni gonosz vádakra. Adódik kitartás, ha fogytán az erő. Adatik reménység, ha sötétbe borul körülöttünk minden.
Az idők, a helyzetek változnak, de a harc még zajlik – akkor is, ha mi a Győztes oldalán küzdhetünk. Nincs keresztény fotel, nyugágy vagy wellness. Harc van. A gonosszal, mely sokszor emberekben, még többször bennünk, szívünk mélyén támad. Istenhez menekülünk, s ha az ősellenség most is üldöz még, nagy a serege, erőnk magában pedig mit sem ér, tudjuk, hogy küzd értünk (velünk) a hős Vezér, kit Isten rendelt mellénk. Jézus Krisztus az!
Dr. Hafenscher Károly (ifj.)
::Nyomtatható változat::
|