Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 34
- Síkságról az Alpokba
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Síkságról az Alpokba
Beszélgetés Káposzta Lajos nyugalmazott esperes-lelkésszel
Egyházunk nyugalmazott lelkészei, ezek a nagy tudású, néha még igen aktív emberek az eredeti gyülekezetükből kiszakítva vagy önként elhagyva azt nem mindig találnak maguknak megfelelő elfoglaltságot. Egyik megoldásként kínálkozott, hogy a németül jól beszélő lelkészek bizonyos időre kiutaznak német nyelvterületre, hogy az ottani egyház meghívására szolgálatokat lássanak el egyes gyülekezetekben. Erre akkor van szükség, amikor az ottani kolléga hosszabb szabadságra utazik. Mert nekik bizony kötelező szabadságra menniük – időnként több hónapra is –, hogy megfelelőképpen regenerálódva, pihenten folytathassák szolgálatukat. Káposzta Lajos nyugalmazott esperes-lelkész is ilyen helyettesítő vendégszolgálatot végzett 2008 őszén egy hónapig egy észak-bajorországi üdülőhelyen, illetve idén nyár végén is hasonló feladat várja az Alpokban. Élményeiről és benyomásairól faggattuk őt.
– Egy hétszáznegyven méter magasan fekvő üdülőhelyen, Bischofsgrünben zajlott a szolgálatom. A község kétezer-négyszáz lakosú. Noha Bajorországban van, az itt élők nem is bajorok, hanem valójában frankok. Más nyelvjárás, más mentalitás… Ebben a községben kellett szolgálatot végeznem a templomban, a kórházban, valamint az ezerötvennégy méteres hegycsúcson is, a szabadban. Meg volt hirdetve, és összejöttek a túrázók – rossz idő esetén a közeli vendéglőben!
Hittant nem tartottam, mivel tanítási szünet volt, viszont különleges feladatnak bizonyult az üdülők lelkigondozása. Előre összeállított és leadott tematika szerint tartottam az áhítatokat, ezekre először közel nyolcvan, majd kétszáz ember járt el. A helyi lelkész ugyancsak szabadságon volt. Viszont az ő elődjével, Uhlmann lelkésszel jó kapcsolatot építettem ki. A polgármester igen fura neve ellenére – Unglaub, ami „hitetlent” jelent – nagyon is támogatja az egyházat. A testületi ülésen bemutatott a község elöljáróságának is.
– Milyen juttatásokat kapott?
– A fizetésen kívül lakást béreltek nekem, szolgálati telefont kaptam, valamint hozzájárultak az üzemanyag-költségeimhez. Nekik nagyon fontos, hogy az üdülővendégeket lelki szempontból is teljesen ellássák. Az emberek a szabadságuk alatt is vágynak az igehirdetésre, ha megfelelő minőségben és lelkülettel kapják.
– Mi volt a feladata?
– Külön élményt jelentett a kórházi áhítatok megtartása. Ebben a kétszáz ágyas intézményben balesetből, betegségből lábadozó emberek utókezelését végezték. A kórházi kápolnába a dolgozók is átjártak.
– Mennyire élt a falusi gyülekezet ebben az évszakban? Hiszen az iskola zárva, az emberek nagy része pedig esetleg távol van, szabadságon.
– Voltak különleges alkalmak, amikor vendégeket köszöntöttünk a gyülekezetben. Egyszer egy oroszországi, Volga menti német zeneművészeti főiskola tanulói jöttek el, akik népdalokat adtak elő a gyülekezeti házban. Ez olyan kulturális est volt, amelyet az egyház szervezett, és vallásos színt is kapott a rendezvény.
– Hogy látja utólag ezt a németországi szolgálatát?
– Nagyon örültem neki! Szép környezetben, új helyen működhettem lelkészként, még ha csak egy hónapot töltöttem is ott. Várom az újabb kiküldetést. Erre a tervek szerint idén nyár végén kerül sor.
K. L.
::Nyomtatható változat::
|