Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 34
- Lírai vallomás a szülőföldről
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Lírai vallomás a szülőföldről
Benedek Elek író, újságíró jubileumára
Kaphat-e író nagyobb jutalmat annál, hogy egy egész nép szereti? „Elek apó”-ként emlegeti? Hogy ifjak és öregek olvassák gazdag életművét? Nem kaphat méltóbb elismerést, hiszen ez időtlen időre szól. Még akkor is, ha Benedek Elek hosszú életében volt rebellis, naiv székelymentő, nemzetnevelő… Írásait kikiáltották népszerűnek és népszerűtlennek; üldözték mint történelmi romantikát, volt – sokáig – indexen, maradékaiban kulák is, és még mi minden… Persze az igazi írót, a fölfelé suhanó csillagot nem lehet elnémítani.
A székely író, újságíró százötven éve, 1859. szeptember 30-án született Kisbaconban, és ugyanott halt meg 1929. augusztus 17-én.
Gyönyörű májusidőben tartották 1969-ben emlékházának avatóünnepségét. Bözödi György, Balogh Edgár, Bartalis János, Horváth István mellett a mindig mosolyos Sütő András kalauzolt bennünket vargyasi barátokhoz; derékig érő fűtengerben Kosályba és Segesvárra, ahonnan szekéren, teherautón jöttek az emberek. Kisbaconban a keskeny út két oldalán föl az oszloperkélyes emlékházig karcsú nyírfák jelezték az irányt, és az ünneplőbe öltözött helyiek, akiknél senki nem ismerte jobban a könyveit. Kívülről fújták szívmeleg szavait és véget nem érő meséit. Két tágas teremben a gyűjtemény: vitrinekben az idő koptatta kötetek, kéziratok, dokumentumok, a Cimbora régi példányai, a hozzá küldött sok ezer levélből néhány. Egy kedves sóhaj: „Mindig gyerek szeretnék lenni, hogy Elek apó könyveit olvashassam!”
Már akkor megfogalmazódott a nagy feladat: gyűjtsük össze Benedek Elek írásait, kortársainak munkáit, a hazai folklór minden forráskincsét, a gyermeklélektan és pedagógia alapkönyveit, a székely helytörténetet és román megfelelőjét, hogy a leendő kutatók és szerkesztők egyszer mind eljöjjenek ide, megfürödjenek ebben a termékeny légkörben! (Jó magyar szokás szerint ebből kevés valósult meg…)
Első számottevő könyve a Székely tündérvilág (1885), mely saját népmese- feldolgozásainak gyűjteménye. A Magyar mese- és mondavilág című sorozatában (1–5, 1849–96) saját meséiből is közölt. Hatásának legfőbb titka mesemondásának élőbeszédszerűsége. Benedek Elek kialakított egy másik mesefajtát is, melyet családi élete ihletett: környezetének kis csodáit írta meg színesen és óvó szeretettel.
Meséinek harmadik csoportját a világirodalom kincseiből válogatott és lefordított művek alkotják (Grimm testvérek meséi, 1904; Csodalámpa, 1–4, 1911–14; Ezeregyéjszaka meséi, 1928). 1898-ban megjelent A magyar nép múltja és jelene című nagy munkája. A Hazánk története (1905) és a Történeti olvasmányok (1909) Habsburg-ellenességükkel tűntek ki. A nagyközönségnek szólt a Nagy magyarok élete tizenhárom kötete (1905–14).
Számomra legkedvesebb könyve az Édes anyaföldem (1920) című önéletírása. Emlékezések, karcolatok és novellák laza füzére. Itt látszik igazán, hogy Benedek Elek minden sora lírai vallomás szülőföldjéről, az ott élők szeretetéről, a nehéz és fájdalmakkal teli korról. „Ez a mű, az ifjúság örökszép himnusza – írta Elek apó tudós fia, Benedek Marcell – a reménytelenség lelkiállapotában született. Az önéletrajz műfajában páratlan írás ez, nemcsak Arany János-i szemérmével és tartózkodásával, hanem azzal a szerénységgel is, amellyel írója a közösségbe visszahúzódik. A nép sorsa, öröme-fájdalma az övé is. Övé azokban az évtizedekben is, amikor hivatása, kenyérkeresete a fővároshoz köti. Akkor sem hagyja nyugodni a honvágy.”
Mire megjelenik a könyve, ő is hazamehet sokaktól elhagyott édes anyaföldjére, végképp eggyé olvadhat szorgos népével.
Bármily szerényen bújtatja is el a maga alakját, jellemét, természetét már gyerekkori emlékei közt elárulja. Néhány sorban elmond olyan jeleneteket, amely szimbolikus képei egész életének.
A kollégiumban a fiatalember találkozik a világ kultúrájával. És megjelenik még egy Benedek Elek: a népköltészet szerelmese. Akit a köztudat „mesemondó” jelzővel emleget, még könyveiben sem csak mesemondó. Tudatos író és tanító, aki szüntelenül hirdeti: népmesét kell adni a gyerekeknek! Mert a népmese a nép lelkének, örömének és bánatának, megaláztatásán áttörő vágyának, igazságérzetének kifejezője. Ezt szolgálja tiszta és ízes nyelve, finom stílusművészete, humora és villámló haragja.
Benedek Elek nem tudós folklorista, hanem a néplélek tolmácsolója. Történelem és néprajz fáradhatatlan ismeretterjesztője. A nép jogaiért küzdő férfi, aki szinte megfiatalodott az akkori soviniszta kormány elleni harcokban. A magyar nyelvű oktatásért mindennap szót emelt, Cimbora című gyereklapja évekig pótolta a bezárt iskolákat.
Százötven esztendő. Valóban ennyi lenne az ősz hajú, fehér szakállas, komoly tekintetű mesemondó? Benedek Eleket hetvenéves korában ábrázolja a kép, néhány héttel halála előtt. Dolgozott az utolsó pillanatig, munka közben ragadta el a halál, talán ezért nem öregedett meg, testileg és lelkileg is örök fiatal maradt. Százötven esztendő, ugyanennyi kötet! Az idő koptatta lapokat le lehet porolni, sok magyar üzenetet, útravalót lehet kibányászni belőlük valamennyiünk épülésére, minden időben.
– Fenyvesi –
::Nyomtatható változat::
|