Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 34
- Bélyegképen az ezeréves püspökség
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Bélyegképen az ezeréves püspökség
A Magyar Posta alkalmi bélyeg kibocsátásával köszöntötte a pécsi püspökség alapításának ezredik évfordulóját. Az augusztus 19-én háromszázezer példányban megjelent bélyegen a püspökséget alapító Szent István király szobra és a pécsi székesegyház épülete látható.
A Szent Péter apostolfejedelem tiszteletére szentelt pécsi egyházmegye alapítólevelét 1009. augusztus 23-án állították ki Győrött, Azo pápai legátus, ostiai püspök jelenlétében. Ekkor jelölték ki az egyházmegye határait is; első püspöke Bonipert lett.
A pécsin kívül Szent István uralkodása idején (1000–1038) további kilenc püspökség jött létre: az esztergomi, a kalocsai, a győri, a veszprémi, az egri, a csanádi, a váci, az erdélyi és a bihari.
Az első keresztény magyar király alakját többen is megmintázták. A bélyegen látható Szent István-szobor Kiss György alkotása; az Esztergom főterén álló, 1900-ban készült Szentháromság-szoborcsoport része. Az 1852 és 1919 között élt szobrászművésznek pécsi kötődései is vannak. A székesegyház 1882–1891-ig tartó átépítésekor ugyanis őt bízták meg a déli homlokzat tizenkét apostolszobrának megalkotásával – ezek helyére a legutóbbi, 1962-től 68-ig tartó külső-belső restauráláskor Antal Károly művei kerültek –, és a főbejárat felett látható, Magyar szentek hódolata a Magyarok Nagyasszonya előtt című dombormű is az ő keze munkája. Később, az 1910-es évek végén Szentháromság-szobrot is készített a baranyai megyeszékhelynek.
A millennium tiszteletére kibocsátott bélyeg mellett a posta alkalmi borítékot is nyomott, melyen a dóm díszes belső tere látható, az alkalmi bélyegző grafikáján pedig az évfordulót dokumentáló felirat olvasható.
V. J.
::Nyomtatható változat::
|