Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- Kenyér – kovásszal…
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Kenyér – kovásszal…
Éppen a tengelici gyerektábornak süt pizzát, amikor felhívom időpontot egyeztetni. Megjegyzi, hogy idén nem mentünk hozzá a kis csapattal. Pedig korábban többször is meglátogattuk, mind a harminc vagy negyven gyerekkel, hogy vele süssenek, és tátott szájjal hallgassák, ahogy mindig lelkesen és lelkesítőn beszél a kenyérről Kászpári Károly evangélikus presbiter, a pék.
– Mit jelent egy pék számára a kenyér?
– A legtöbben talán nem is tudják, hogy őseink milyen komolyan vették a kenyeret. A kenyér az élet, az Úr teste volt számukra. Mielőtt megkezdtek egy veknit, keresztet rajzoltak rá a késsel. Ha egy falatnyi is leesett, azonnal fölemelték a földről, leporolták, és megkérdezték tőle: megütötted magad? Nagyapáink aratáskor a búzaföld szélén szűkös esztendőben is mindig hagytak magot a madaraknak, hogy az Isten áldásában részesüljenek.
Ma már sokszor csak rohanva eszünk, és rohanva élünk. De a kenyér nem hagyja magát. Megvan a maga tempója, amit tiszteletben kell tartani. Most is ugyanolyan komolyan kell venni, mint régen. Olyan, mint egy kisgyermek, akit kordában kell tartani, és szeretni kell.
Bármikor, ha bemegyek a pékségbe, mindig megfogdosom, megérintem a kenyértésztát, hogy tudjam, hogy érzi magát. Ha elégedett, nyugodtan teszem a többi dolgomat, amíg kel; ha nyugtalan, igyekszem megadni neki, amire szüksége van. Ehhez nélkülözhetetlen a szakmai tudás és affinitás. Mert bele lehet nyúlni a fejlődésbe. A tészta az élesztőtől egy élő anyag, aminek az alakulását végig kell kísérni, és ha mindent megtettünk érte, akkor nagy valószínűséggel jó lesz.
Az ember kenyeret nem úgy süt, hogy na, most dolgozni kell, sütök háromszáz kiló kenyeret, és utána hazamehetek. Nem, a kenyérsütés maga a gondoskodás. Valami olyasmi ez, mint ahogyan egy asszony készíti a családjának a vasárnapi ebédet. Szeretettel, gondosan, fegyelmezetten és örökös várakozással, mindig egy kis kellemes izgalommal. Jól sikerült-e? Ízlik-e nekik? Figyeli, hogyan fogyasztották el, örömteli elégedettséggel nézi, amikor jó étvággyal esznek. No és ahogyan a jó ebédet is gyakran észre sem veszik, úgy a jó kenyeret is sokszor természetesnek tekintik az emberek. Csak az értékeli, aki evett már rosszat is. Persze, a háziasszony is, a pék is tudja ezt, de azért jólesik olykor a visszajelzés.
– Mitől jó a kenyér? Mi az, amit nem szabad soha kihagyni belőle?
– Az odafigyelés. A törődés. A felelősség. A becsület. És persze a jó alapanyagok.
– És mi a helyzet a sóval? A szüleim, ha rossz volt a kenyér, mindig a sóra fogták…
– Só nélkül is megkel a kenyér, tulajdonképpen még gyorsabban is elkészül, szükség esetén akár ehető is, csak éppen az íze nem olyan. Nem ízletes. Az a kicsi só valóban egészen megváltoztatja. Kalandossá, élvezetessé teszi az ízét.
Elbúcsúzunk, mert lassan indulnia kell a munkába. Készíti a tésztát a kenyerünkhöz, gondoskodik a mindennapinkról. Süt a nap, süt a pék. Ilyen egyszerűen és természetesen.
Füller Tímea
::Nyomtatható változat::
|