Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- Gizella városa, Veszprém
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Gizella városa, Veszprém
„Eredetileg kolostorba akart lépni: szemlélődő hajlamú, vallásos lélek volt. Amikor Géza fejedelem fia számára megkérte kezét, mégis beleegyezett a házasságba. Erre elsősorban Szent Adalbert püspök bírta rá. Értésére adta, hogy jobban tetszik Istennek, ha közreműködik egy nép megtérésében, mintha kolostori elvonultságban él. Így lemondott a szemlélődő életről, és erős hitű hittérítőnő lett.” Gizelláról, István király feleségéről olvashatjuk e sorokat a katolikus egyház honlapján.
Augusztus 20-a alkalmából Veszprémbe, a királynék városának tartott településre látogatunk, melynek kövei, ha mesélni tudnának, bizony sok érdekességről számolnának be.
A veszprémi várnegyed egyik meghatározó épülete a Szent Mihály-székesegyház. A veszprémi püspökség alapítását 1001-ben a ravennai zsinaton hagyták jóvá. István király 11. század végén írott nagyobb legendájában olvashatjuk: „Gizella … (építette) alapjától kezdve, aranyban, ezüstben minden, ami az isteni szolgálatba megkívántatik, s különféle szent öltönyökkel nagyszerűen felékesítette.” A templom ma látható formája természetesen nem egyezik az eredetivel, hiszen az ezer esztendő alatt számtalanszor esett tűzvész és különféle csaták áldozatává.
A templom dél felőli oldalán található térről nyílik a Gizella-kápolna, az egykori palotakápolna. Csak nevében kötődik első királynénkhoz. Az egyhajós, keresztboltozatos lelki hajlék északi falát apostolokat ábrázoló, 13. századi freskók díszítik.
A Szent Mihály-székesegyház főbejáratával szemben áll a Tejfalussy-ház, amelyet 1772-ben Tejfalussy (másképpen Milchdorfer) György éneklőkanonok építtetett. Jelenleg ma a Gizella Királyné Múzeumnak ad otthont. Az itt található egyházi gyűjtemény legértékesebb darabjai között szerepel az 1410-ből származó fájdalmas Krisztus-szobor, Vetési Albert püspök miseruhája, amely az 1470-es években egy velencei műhelyben készült vagy Szécsi Antal Szent István felajánlja a koronát című Zsolnay-kerámia szobra 1891-ből.
A múzeumban megváltott jeggyel nemcsak a már korábban említett Gizella-kápolna látogatható, hanem a székesegyház tőszomszédságában álló Szent György-kápolna is. Ez Veszprém legkorábbi ismert építészeti emléke – az István idejében épített első változat egyterű körkápolna, rotunda volt, félkörívesen záródó szentéllyel. A hagyomány szerint Szent Imre herceg ebben a kápolnában tette szüzességi fogadalmát. Az 1200-as években a rotundát lebontották, és helyére nyolcszög alaprajzú kápolnát építettek.
A 15. század második felében Vetési Albert püspök – aki Hunyadi János kormányzó titkára, a későbbiekben Mátyás király diplomáciai követe is volt – felújíttatta, majd a bevett szokástól eltérően nem a székesegyházba, hanem ide temetkezett. A kápolnában a sírhelye mögött az István korabeli körkápolna maradványai láthatók, amelyek az 1957-es ásatások során kerültek napvilágra. A nyugati kapu ajtajának küszöbkövébe vésett latin nyelvű szöveg – „In Limie no sedeto” („A küszöbre ne üljetek”) – ma is jól olvasható. Mivel a kápolna búcsújáró hely is volt – István 1016 és 1018 között Bizánccal kötött szövetséget, és ennek során Bazileosz bizánci császárt neki adta a bolgároktól közösen zsákmányolt Szent György-ereklyét –, a felszólítás a koldusoknak szólhatott.
A kápolna előtti kertben áll Szent Imre herceg bronzszobra, amely Erdei Dezső alkotása 1940-ből.
A vársétányt az északi oldalon a kezében a bírói hatalmat jelképező kardot és a békés szándékot kifejező országalmát tartó István király és – kéttornyú templommal a kezében – Gizella királyné szobra zárja (címlapunkon ennek fotója látható), amelyeket Ispánky József 1938-ban készített első királyunk halálának kilencszázadik évfordulójára.
EvÉlet-összeállítás
::Nyomtatható változat::
|