Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- Gyerekparadicsom – református parókián
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Gyerekparadicsom – református parókián
Nyaranta hat héten át táboroztat gyerekeket Szerdahelyiné Zimányi Mária. A bölcskei református lelkésznél elsősorban helybeli gyerekek töltik idejüket, de más gyülekezet tagjai is megfordulnak nála. A parókia udvara olyan, mint egy kis gyermekparadicsom: jurta, hinta, sőt még medence is van benne. A medence a falu egyetlen strandolási lehetőségét jelenti, és már ki is nőtték. Marika néni szeretne egy újat, nagyobbat építtetni helyette; bízik abban, hogy kap hozzá támogatást az önkormányzattól és másoktól. Most ugyanis egyszerre csak tíz gyerek tud fürdeni, holott a bölcskei református parókián általában többen – negyvenen-ötvenen – tartózkodnak.
Régebben történt, hogy Szerdahelyiné Zimányi Mária az ablakon kinézve néhány gyereket látott csellengeni a kocsma előtt. Apjukat várták. Akkor döntötte el, hogy olyan tábort szervez, ahol az ilyen gyerekek – vallási hovatartozástól függetlenül – hasznosan tölthetik idejüket, és ételt, italt, jó szót, lelki útmutatást kaphatnak.
Nyaranta hat héten át táborozhatnak gyerekek a parókián nagyon kedvező feltételekkel. Támogatók segítségével utaznak is, idén például két erdélyi utat szerveztek számukra, amiért a lelkész nagyon hálás, elsősorban a paksi atomerőműnek.
Eleinte a parókián altatta a táborozókat, és ő főzött nekik. Aztán évről évre gyarapodtak, hol egy hintával, hol néhány számítógéppel, emeletes ággyal. És az egyházkerület jóvoltából elkészült a medence is.
A lelkész számára a gyermekmisszió „családi örökség”, hiszen édesapja, aki szintén pap volt, annak idején ugyancsak fontos feladatának tekintette a gyermekekkel való törődést. Mária már nagyon fiatalon elhatározta, hogy nem megy el egyetlen rászoruló fiatal mellett sem anélkül, hogy segédkezet nyújtana neki.
Szinte apa nélkül cseperedett fel Kárpátalján. A református papokat, köztük apját elvitték Szibériába, pedagógus édesanyját megfosztották állásától. Szegénységben éltek. Amikor Kárpátaljáról áttelepültek Debrecenbe, nem fogadta be őket sem a rokonság, sem az egyház, a vasútállomáson tengették napjaikat, az is megesett, hogy kukázniuk kellett. Gimnazista volt, amikor édesanyja két napig nem tudott enni adni nekik, és ő kómába esett az éhségtől. Gyermekkora sok keserű élményt vésett emlékezetébe. Felnőttként alapfilozófiája lett, hogy segít másokon, elsősorban a gyerekeken. „Isten azt mondta, adj annak, aki kér” – fogalmaz.
Bár kacérkodott a gondolattal, hogy orvos vagy tanár lesz, mégis lelkész lett apjához, testvéreihez hasonlóan. Amikor elvégezte a teológiát, kitűnő eredménye és a paphiány ellenére másfél évig rendelkezési állományba helyezték. Álmosdra került segédlelkésznek apja mellé, amivel „csupán” annyi volt a probléma, hogy még apja sem tudta felvenni a fizetését, nemhogy ő. Földet műveltek, hogy megéljenek. Ugyanezt tették később, amikor már férjnél volt, és gyerekei születtek. Tizenegy évig szolgált a tanyavilágban.
A rendszerváltás után került a Tolna megyei Bölcskére, ahol végre lehetősége nyílt arra, hogy azt végezhesse, amit Isten rábízott. Azonnal elkezdte a gyerekekkel való foglalkozást. Büszkén mondja, hogy nincs olyan gyerek az iskolában, aki ne járna hittanra. Órarendbe illesztve tartják az órákat – katolikus és református hit szerint.
Mária alapelve, hogy egy lelkésznek úgy kell mennie a szegények közé, hogy a kosarában alul van a Biblia, fölül a kenyér. Másik vezérelv az életében, hogy ha lát egy olyan gyereket, aki szegény, elesett, azt felkarolja. Több gyerek nemcsak táborozott, élt is egy ideig a parókián. Olyan is megesett, hogy egy nyolcgyerekes családnak fél évig adott otthont.
A szolgálat során „kapott” csemetéken kívül persze sajátjai is vannak. Öt gyereket neveltek férjével. Egy lányuk még főiskolás. A lelkész asszony idős, beteg anyósával él, férjét novemberben veszítette el. Gyerekei anyagilag is, tevőlegesen is segítik az egyházat, a tábort, mint ahogy akadnak mások is, akik szolgálattal, egyébbel támogatják, melléállnak.
Megesik, hogy a gyerekek megkérdezik: „Marika néni, miért szeretsz minket?” Ilyenkor is, de az újságíró kérdésére is azt feleli, hogy Isten a kapocs közte és a gyerekek között. „A Bibliában is benne van, »aki e kicsinyek közül egyet is felkarol, engem karol fel«” – idézi. S hozzáteszi, ez minden lelkésznek parancs kellene, hogy legyen.
Életében soha nem volt szabadságon, neki a gyermekmisszió fontosabb. „Én akkor vagyok szomorú, amikor nincs tábor – árulja el. – Annyira fűt engem, hogy a pici gyerekekkel megismertessem Isten szeretetét.”
A parókia és a templom ajtaja persze nem csak előttük áll nyitva. Híre ment már, hogy Bölcskén van egy papnő, aki mindenkit jó szívvel fogad. Egyszer kerékpáros túrázók sátoroznak az udvarán, máskor zarándokok kérnek bebocsátást. Mindnek jut szállás, egy tál étel és jó szó.
Vida Tünde (MTI)
::Nyomtatható változat::
|