Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- F, mint fecske
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
F, mint fecske
Ha a naptárt nem néznénk, csak az eget szemlélnénk, akkor is tudnánk, hogy augusztus van, mert az égbolt már olyan kék, amilyen csak ilyenkor szokott lenni, a nyári melegben is figyelmeztetve bennünket a közelgő őszre. Augusztus második felében pedig útra készülődnek a fecskék, a villanyvezetékeken és drótkerítéseken gyülekeznek, és óriási csiviteléssel beszélik meg a hosszú út előtti teendőket. A diákok kicsit sajnálkozva, de azért már várakozással tekintenek a szeptemberi iskolakezdésre. S amikor a kis elsősök a fecskevonalat rajzolják az „eff” betű írásának előkészítéseként, az igazi fecskék már messze járnak…
Nem tudom, húsz év múlva rajzolnak-e fecskevonalat a kisiskolások, az viszont könnyen meglehet, hogy igazi fecskét csak elvétve vagy egyáltalán nem lát majd az eget kémlelő. Ugyanis olyan ütemben fogy e madárpopuláció, hogy a pesszimista jóslatok szerint húsz év múlva teljesen eltűnnek hazánk égboltjáról e kedves kis madarak. Éppen ezért a Magyar Madártani Egyesület 2010-ben, a biodiverzitás nemzetközi évében az év madarának választotta a fecskét, hogy felhívja a figyelmet a madárfajok fogyatkozásának jelenségére és veszélyeire.
Amikor fecskékről beszélünk, tulajdonképpen három, hazánkban fészkelő fecskefajra kell gondolnunk. A füstifecske, a molnárfecske és a partifecske egyaránt hosszú távú vonuló faj, vándorlási útvonalaik átszelik a Szaharát, ismert telelőterületeik Közép- és Dél-Afrikában vannak. Hazánkban a legveszélyeztetettebbek a partifecskék, amelyeknek az állománycsökkenése éves viszonylatban akár húsz százalék is lehet, de a füstifecskéé és a molnárfecskéé is öt-hét százalék között mozog.
Az őszi és tavaszi vonulás, a telelő- és fészkelőterületeken eltöltött hónapok alatt a madarakat érő negatív hatások jelentős része az időjárási anomáliákkal, viharokkal, a hetekig tartó hűvös, csapadékos időjárással vagy éppen a nagy szárazsággal együtt járó kánikulával és táplálékhiánnyal függ össze. Emlékezzünk a múlt évre, amikor a hűvös, esős időszakban ezrével hullottak el az éhező és kihűlt fecskék, és bár sokat sikerült megmenteni, nagyon nagy volt a veszteség.
Az időjárás viszontagságai mellett azonban mi, emberek is veszélyeztetjük e kedves kis madarakat! Sokan esztelenül leverik fészkeiket, mert összepiszkítják a házak környezetét, pedig a fecskepelenka alkalmazásával ezt el lehet kerülni, és a kellemetlenségeknél sokkal nagyobb hasznot hajtanak a rovarok összeszedegetésével. Az állattartás mára oly mértékben visszaszorult a falvakban is, hogy ez jelentősen meggyorsítja a fecskekolóniák elnéptelenedését, hiszen a fiókaetetési időszakban nincs elegendő táplálékuk. A mezőgazdaságban alkalmazott egyre több vegyszer pedig nemcsak a fecskék és más állatok létét veszélyezteti, hosszú távon ránk is veszélyes.
Vajon észre tér-e valaha az ember? Rádöbbenünk-e, hogy a kényelmes, modern élet illúziójáért sokkal nagyobb áldozatot kell hoznunk, mint azt valaha felmérni, de akár felfogni is tudnánk? Sok következményt nem látunk, nem tapasztalunk még közvetlenül. A fecskék nagymértékű fogyása azonban intő jel lehet számunkra, hogy átgondoljuk a teremtett világhoz való viszonyunkat, és nagyon gyorsan elkezdjünk tenni a biológiai sokféleség megőrzéséért.
Nem nagy dolgokról van szó. Szeressük a madarainkat, köztük a fecskéket, ne pusztítsuk el a fészkeiket, és ha van rá lehetőségünk, a könnyen beszerezhető műfészkekkel még támogatni is tudjuk letelepedésüket. Nemcsak a falvakban élőket érinti ez, hiszen például a molnárfecske kifejezetten a városi környezet madara, a nagyvárosokban még a panelházak esőtől védett részein is szívesen épít fészket. A Keleti pályaudvar épületén kilencvenkét fecskefészek található, ennek azonban ma már csak tíz-tizenkét százaléka lakott. Akár három-négyszáz madár is repkedhetne, de sajnos csak harminc-negyvenet láthat az érdeklődő madármegfigyelő.
Vegyük észre a fecskéinket! Gyönyörködjünk abban, ahogy tőlünk néhány centire félelmetesen gyorsan elcikázva kapkodják össze a rovarokat, vagy ahogyan ezrével gyülekeznek a hosszú vándorút előtt! Reménykedjünk, hogy jövő tavasszal minél többen visszatérnek hozzánk, és minél több kis fecskefióka dugdossa majd ki fejecskéjét a fészkek nyílásain! Így talán húsz év múlva, amikor az elsősök az „eff” betű kanyarítását tanulják majd, ők is tudni fogják, hogy az „eff” úgy ül a füzet vonalán, mint a fecskék a villanydróton.
A fecskékről és védelmükről sok információ található a www.mme.hu oldalon.
Sánta Anikó
::Nyomtatható változat::
|