Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- …és kovász nélkül
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
…és kovász nélkül
Kovásztalan, azaz kelesztés nélküli kenyér – ezt esszük, amikor az úrvacsora szentségében részesülünk. Csendes áhítattal fogadjuk a kerek, törékeny ostyalapocskában Krisztus testét magát. Tudjuk, hogy mit jelent, azzal azonban nem feltétlenül vagyunk tisztában, hogy honnan és miként is került az oltárra.
Az ostyasütés korábban a papok és szerzetesek, esetleg a kántor vagy a sekrestyés feladata volt. Magyarországon az 1950-ben feloszlatott szerzetesrendek tagjai közül többen ostyasütők lettek; ma több katolikus püspökség is működtet ostyasütő üzemet.
A kovásztalan kenyér előállításának titkát kutatva az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye – nem mellesleg az evangélikus egyház Luther Kiadóját is kiszolgáló – ostyaellátójának ajtaján kopogtattunk. (A Haller utcai Szent Vince Plébánia egyébként nem csak e tevékenységnek ad otthont; a ferencvárosi evangélikus gyülekezet lelkészi hivatala is itt székel.) Szabó Györgyi gazdasági ügyintéző avatott be a részetekbe.
– Bár egyházi fenntartású intézmény vagyunk, az élelmiszer-készítésre vonatkozó jogszabályokat, előírásokat nekünk is be kell tartanunk. Nálunk is működik az úgynevezett HACCP élelmiszer-biztonsági rendszer.
Az ostya csak búzalisztből készülhet, és semmilyen adalékanyagot nem tartalmazhat – erről az Egyházi törvénykönyv is rendelkezik. Természetesen csak magyar alapanyagot használunk; fontos számunkra, hogy ily módon mi is támogassuk a hazai mezőgazdaságot. A lisztérzékenyek számára készülő ostyák teljesen elkülönült munkafolyamatot igényelnek, ezért ilyet mi nem készítünk, hanem egy erre szakosodott külföldi kolostorból szerezzük be.
Az ostyakészítés folyamatának első lépése a liszt megszitálása. Ezután vizet öntünk a liszthez, és kikeverjük a masszát. A recept tehát nagyon egyszerű, de a hozzávalók megfelelő arányának meghatározása már tapasztalatot igényel.
A masszát kerek sütőlapokra öntjük – egyszerre akár hat gépen is folyhat a munka –, és két sütőlap között néhány perc alatt a megsütjük. Vannak teljesen sima felületű sütőlapjaink, és vannak olyanok is, amelyekbe különböző mintákat – például feszületet, bárányt és így tovább – gravíroztak.
A kihűlt lapokat átpárásítjuk – így nem fognak töredezni, amikor a vágógép segítségével kivágjuk belőlük az ostyákat. A kivágott lapocskákat kiszárítjuk, szétválasztjuk, majd átválogatjuk – a vágólap ugyanis a legalsó lapot beszakítja, cakkos szélűek lesznek az ostyák, és ezeket a darabokat természetesen nem értékesítjük.
A gyártás utolsó fázisaként százas rolnikba csomagoljuk az ostyákat – évente körülbelül ötmillió darabot.
Zs. V. J.
::Nyomtatható változat::
|