Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- Aki útépítőből lett Isten útépítőjévé
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Aki útépítőből lett Isten útépítőjévé
Beszélgetés Jankovits Béla nyugalmazott esperessel
A Dunántúl szülötteként szolgálati helyei is az ország e részéhez kötötték, s noha világi pályán indult, a hívó szónak nem tudott ellenállni. Jankovits Béla nyugalmazott esperes harmincnyolc éven át hirdette az evangéliumot, és bár hivatalosan már nyugdíjba vonult, számos terve van arra, hogyan tudná továbbra is az evangélikus egyház ügyét szolgálni.
– 1946-ban Sárszentlőrincen születtem, abban a Tolna megyei faluban, amelyben az 1800-as évek közepén a Dunántúl legnagyobb magyar nyelvű falusi evangélikus gyülekezete élt – kezdi felidézni pályáját. – Apám mezőgazdász volt, így többször is költöztünk, mindig oda, ahová a hivatása szólította.
Már általános iskolás koromban is sokat olvastam. A humán tantárgyak, a történelem és az irodalomtörténet érdekeltek leginkább, amiket nem is igazán kellett tanulnom, mert első olvasás után megjegyeztem. A műszaki tárgyak nem érdekeltek, szüleim mégis azt javasolták, hogy ne gimnáziumba jelentkezzek, mert attól féltek, hogy származásom miatt a hatalom úgyse engedne ott tovább tanulni. Ezért az útépítési és földmérési technikumba jelentkeztem Székesfehérvárra.
Érettségi után beteg lettem – akkoriban sokat sportoltam, futottam, valahol megfázhattam, és tüdőbajt kaptam –, így egy évig szanatóriumban voltam. Együtt gyógyultam Végh Tamással, a későbbi fasori református lelkésszel. Sokat beszélgettünk a szanatóriumban. Hitem formálódásában hatással volt még rám az ottani nevelőtanárnő, aki Bárczi Gusztávnak volt a helyettese, s akit nézetei miatt kitettek a főiskoláról…
– Az útépítő, földmérő technikus milyen úton került a teológiára?
– Hosszú folyamat volt, míg én a teológiára jelentkeztem. Először a műszaki egyetemen tanultam tovább. Ebben az időben ismerkedtem meg az akkor még teológus Krähling Dániellel, a későbbi bonyhádi esperessel. Akkoriban már éreztem az elhívást, de – otthagyva az egyetemet – még egy évet akartam várni. Dunaújvárosba mentem dolgozni a házgyárba készáruraktárosnak. Itt a párttitkár feljelentett a személyzetisnél, mert nem köszöntem neki. Így visszaminősítettek segédmunkásnak. Végül 1967 decemberében kezdtem el a teológiát, és 1972-ben végeztem. Csepregi Zsuzsa, Széll Bulcsú, Görög Zoltán, Lehel László és Fejér Zoltán voltak az évfolyamtársaim.
– Hogyan formálódott evangélikus identitása annak ellenére, hogy olyan helyeken tanult és dolgozott, amelyek a szocializmusnak nevezett légvárépítés korszakában „stratégiai fontosságúnak” számítottak?
– Nagyon nyitott voltam, még marxista irodalmat is olvastam. De evangélikus közegben születtem, éltem, és otthonról elkerülve tudatosan is kerestem ezt. Amikor néhány egyetemistatársamnak bejelentettem, hogy a teológiára megyek, azt hitték, megőrültem. A hatvanas évek közepén otthagyni a műszaki egyetemet – ami akkor a világ egyik legjobb egyeteme volt – és a teológiára menni, papnak készülni? Aki ilyet tesz, az csak hibbant lehet – gondolták. Én mégis vállaltam ezt, az elhívás erősebb volt.
– Miként indult lelkészi pályája?
– Káldy Zoltán püspök szentelt lelkésszé Sárszentlőrincen. Mivel Tolna megyei ösztöndíjas voltam, ott is kezdtem szolgálatomat. Esperesi káplánként kezdtem Pakson és Tengelicen, majd Tolnanémedibe kerültem parókusként.
– És a család?…
– Feleségemet, Mihácsi Mártát még teológuskoromban, egy szuplikáció alkalmával ismertem meg. Dunaföldvári paplány volt. Nagy családot alapítottunk, hat gyermekünk született. Már mind felnőttek…
– Mikor került a korábbi Északi, ma Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület területére?
– Tolnanémediben már három gyermekünk volt, nehezen éltünk meg. 1979-ben Bobára kerültem, de hiába szerettem az ottani embereket, a sík vidéket nem tudtam megszokni. Tagja voltam a győri szeretetház igazgatótanácsának, és a város felé utazva a vonatról láttam a felpéci templomot a sokorói dombok között. Dombi Laci bácsi nyugdíjba vonulása után felvetődött bennem, hogy lehetnék az utódja… Közben szóba jött még, hogy levéltár szakon tanulok tovább – levelező tagozaton – az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Ottlyk Ernő püspök viszont kijelentette: nem régi papírokat forgató, hanem prédikáló papokra van szüksége.
E vívódások közepette egyszer csak kaptam egy telefont a Felpéc szomszédságában fekvő Kajárpécről: megválasztottak lelkészüknek. Meglepett a dolog, mert Ottlyk Ernő korábban azt mondta nekem, hogy nem mehetek se az egyetemre, se Felpécre, se Kajárpécre. Ez 1982-ben volt. 1980–81-ben a gyülekezet renoválta templomot, a maradék pénz volt az alap az új parókia építéséhez. Egymillió forintból – amelyet a gyülekezet adott össze –, kilencezer társadalmi munkaórával készült el. Szolgálatom során később két időszakban is helyettesítettem Felpécen.
– Hogyan teltek az itt eltöltött évtizedek?
– Érdekes módon 1990 előtt nem hívtak más gyülekezetbe. Utána hívtak, de akkor már nem mentem. Így huszonnyolc évet töltöttem Kajárpécen, innen mentem nyugdíjba. 1992-ben megválasztottak espereshelyettesnek, majd 1995-től 2006-ig két cikluson keresztül a Győr-Soproni Egyházmegye esperese voltam.
– Ön azok közé a lelkészek közé tartozik, akik nem publikálnak, nem hallatják a hangjukat a médiumokban, az – espereseknek obligát – rádiós istentiszteletre való felkérést is nehezen fogadta el. Miért vállalta ezt a tisztet, hiszen esperesként sokszor hangadónak kell lenni…
– Sokat gondolkodtam, hogy vállaljam-e egyáltalán a jelöltséget. Azonban valaki azt mondta nekem, hogy erkölcsi kötelességem ezt megtenni. Végül mindenkivel megtaláltam a hangot, vagy inkább elfogadtak. Vannak krónikus „nehezményezők” a gyülekezetekben, talán őket volt a legnehezebb meghallgatni. Volt, ahová rendszeresen ki kellett mennem rendezni a megromlott viszonyokat. Különben kiegyensúlyozó szerepű személyiségnek tartom magam…
– Milyen eseményre, eredményre emlékezik vissza legszívesebben aktív szolgálatából?
– 1995-ben az esperesi beiktatásomon elmondtam, szükség van arra, hogy a lelkészek és a pedagógusok között legyen komolyabb kapcsolat. Ennek jegyében Jancsó Kálmánnéval, a győri oktatási központ akkori igazgatónőjével 2001-től elkezdtük szervezni az egyházkerületi pedagógus-csendesnapokat. Emellett kiemelném az úgynevezett téli esték rendezvényünket, amelyet eddig már tizenháromszor tartottunk a faluban. Telente hat ilyen együttlétre került sor, amikor is ismert személyiségeket hívtam előadónak. Reméljük, ennek is lesz folytatása.
– Az aktív szolgálati idő leteltével mik a tervei nyugdíjas napjaira?
– Egyháztörténettel foglalkozom komolyabban. A felpéci és kajárpéci anyakönyvek feldolgozását szeretném még elvégezni, ennek keretében a keresztneveket vizsgálni, elhunytak betegségeit, házassági kapcsolatokat tanulmányozni. Ehhez viszont muszáj lesz beletanulnom a számítógép használatába, ami jelenleg még elég távol áll tőlem. A másik szívügyem a soproni Eötvös-középiskolánk. Az igazgatótanács elnöke vagyok, 2013-ban jár le a mandátumom.
A gyülekezeteim szeretetét is nagyon érzem, így maradok ezen a vidéken. Nyugdíjas napjaimra Felpécen telepedtünk le, itt kapcsolódom be feleségemmel a gyülekezet lelki életébe.
Menyes Gyula
::Nyomtatható változat::
|