Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- Az erdélyi költő
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Az erdélyi költő
Reményik Sándor születésnapjára
Negyven éve, de lehet, több is, vásárhelyi kis evangélikus közösség indult Kolozsvárra. Emlékszem ma is, magyar szón kívül mást nem hallottam, és elhanyagolt volt Házsongárd temetővárosa. Sokáig kerestük az evangélikus költőt, Reményik Sándort.
Halkan csikordult a kétszárnyú vasajtó a sírjánál, amikor közelebb léptünk. Sűrű fűtakaró borította, a kőedényben sugaras páfrányszálak, elrejtve apró koszorú piros-fehér-zöld szalaggal, gyertyacsonkok és a közelben tépett vadvirágok. A fejénél sima márványkő nevével s az üzenettel: „Egy lángot adok, ápold, add tovább.”
Ez a ma is eleven, láthatatlan láng megvilágítja hite küzdelmeit, reményeit a reménytelenségben, istenkereső napjait, a misztikus „magunkba le” törekvéséig. Kínzó betegségeiben, nem szűnő gyengeségeiben is életerőt sugárzott azoknak, akik figyeltek rá.
Hozzám a bibliás költő áll a legközelebb. Reményiket nyugodtan mondhatjuk a legkeresztényibb magyar költőnek, nem vallástörténeti, valláslélektani, hanem hitvallási vagy, ha kell, dogmatikai alapon is. „Ő az Ige költője, aki az igére rátalált, akit az Ige megtalált. Az ő vallásos költészete nem megtanult szavak és tanítói célzatú erkölcsi oktatások gyűjteménye. Ezt igazolja a hívő hitetlenségének és hitetlenkedő hitnek benne haláláig végbemenő péteri harca” – írta kedves barátja, Koren Emil evangélikus lelkész.
Sajátos, más vonású poéta volt. Verseit – már indulásától kezdve – sokan bírálták, és sokan elhallgatták. Sokan erőt merítettek belőle, mások félreértették. Olykor felértékelték (Balassi, Ady mellé helyezték), másszor leértékelték… De aki igazán meg akarta ismerni, többször föllapozta és olvasta őszinte líráját, különös transzszilvanizmusát, szerelmi ciklusait, tájverseit, hívő és hitetetlen üzeneteit, az megtapasztalhatta: egy tiszta ember vall életről és halálról. Zúzott lélekkel Istenről: „De ő fehéren jő és csendesen. / És amerre vére rubintja hull: / Virág fakad, fa nő, hegy tornyosul, / Tenger tágul – a világ végeig. / S az Ő vérétől áldott mindenik.” (Akác-sor ősz utóján)
Őrálló ember volt. Virrasztó férfi. Ezért lehetett olyan magányos és magára maradt lélek. De ezt nem érezte elviselhetetlen csapásnak. Rendeltetésnek inkább, születő versei tápláló olajának, hogy fényt csiholjon társainak. A mindig szigorú Németh László 1937-ben (a Protestáns Szemlében) hosszabb írásban elemzi munkásságát: „Van nagyobb költője Erdélynek, mint ő, s mégis ő az erdélyi költő!” Amikor Trianon szétszaggatta Magyarországot, ott maradt másfél millió magyar igére szorultan s igehirdetők nélkül. Reményik vállalta nem könnyű küldetését. Mélyen emberi és megindító versekben.
És prózai írásokban is, amelyekről keveset beszélünk, pedig finom szövésű gondolatok kortársakról és méltatlanul feledett értékekről. Adyról, Babitsról, Kosztolányiról, Kós Károlyról, Áprilyről, Dsidáról, Kunczról, Nyírőről, Tamásiról, Bánffyról írt értő és értékelő kritikát.
Irodalom és politika viszonyát vizsgálta, a kisebbségi lét élethalálharcát, és az elmaradhatatlan, a legfontosabb szívügyét mondta fáradhatatlanul: Erdély jelenét és jövőjét. Illyés Katolikus költészet című cikkére válaszolva nagyon mély vallomást találunk tőle, fájó-szép ars poeticát: „Protestáns vagyok s méghozzá erdélyi protestáns. Nem rendületlenül hívő, hanem kereső és vergődő lélek, s fájdalmasan irigye azoknak, akik rendületlenül tudnak hinni…”
Százhúsz éve, 1890. augusztus 30-án született Reményik Sándor, és hatvankilenc éve, 1941. október 24-én halt meg. Szívszorító két adat: mindössze ötvenegy esztendőt élt. Rettenetes öreg emberként vonszolta magát Kolozsvár utcáin. Érzékeny idegeit felőrölte az írás és a sok gáncsoskodás. De versíró kezét sokszor vezető Istene mindig megnyugtatta: „Azt mondod, neked nem kell méltatás, / Csak síron túl egy kicsi szeretet.” („Lélektől lélekig”)
– fenyvesi –
::Nyomtatható változat::
|