Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- II. Lajos és az egri nők
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
II. Lajos és az egri nők
Székely Bertalan halálának századik évfordulójára
Évtizedek óta hordom magamban a Magyar Nemzeti Galéria második emeletének képét. Föl a lépcsőn, azután balra, és ott vannak Székely Bertalan festményei. Rögtön az első falon a II. Lajos tetemének feltalálása (1860): a kép a tragikus mohácsi csatában elesett királyunk halálát dolgozza föl. Élethű ábrázolás, hiszen a harcok egyik résztvevője pontosan leírja a reménytelen küzdelmet. A megáradt Csele-patakba fulladt királyt még a csata alatt temették el hű emberei.
Néhány lépés tovább a hosszú teremben, máris az Egri nők (1867) előtt találjuk magunkat. A nagyméretű olajkép a vár 1552-es török ostromát ábrázolja: a Dobó István kapitány vezette maroknyi védő – hősies helytállással – fényes győzelmet aratott. A fiatalon festett remekmű a legdrámaibb perceket villantja föl. Diadal vagy mindenki halála. Körben fölcsapó lángok tompa vöröse, középen a legbátrabb nő, karddal a kezében. De a többiek is egymást biztatva küzdenek. Balra fönt egy keskeny részen látszik: zuhog-hömpölyög a hatalmas török sereg.
A harmadik kép kisebb: Dobozi Mihály és hitvese (1861). Székely szintén a történelemből merítette a témát. A mű a házastársi hűség és az önfeláldozás szép példája. És a festő újabb diadala, egyetlen képtérbe sűrített több időszakot, tájat és embert, kiemelve a mindig fontosat.
Az 1910. augusztus 21-én Mátyásföldön elhunyt Székely Bertalant hagyománytisztelete – főként a történeti tematikában – a romantika kései nemzetközi vonulatához kapcsolta. Mondhatjuk, megkésettség ez, talán provincializmus, de nekünk, magyaroknak ezek a nagy történelmi tablók felbecsülhetetlen kincsek.
A visszapergetett idő, a tanulás és tanítás, az áldozathozatal örök példái: sokunknak ennyit jelent a száz éve halott mester élete. Pedig a falképfestészetben is jelentőset alkotott. És művelt volt, kortársai joggal nevezték festő tudósnak: több ezer oldalnyi művészetelméleti írást halmozott föl. Negyven éven át volt vezető tanára az Országos Magyar Királyi Mintarajztanodának, naponta megküzdve a kicsinyes gáncsoskodókkal.
A magyar festészetben elsőként reagált az 1860-as években Európában is terjedő japán művészetre. Baráti viszonyt ápolt Zsolnay Vilmossal, a pécsi porcelángyár igazgatójával, így jutott el a Zsolnay-féle új anyagnak, a pirogránitnak a festészetben való alkalmazásához.
Sokoldalú, a teremtés lázában égő, gazdag élet volt az övé. Az 1835-ben Kolozsvárott, székely nemesi családban született festő hatalmas életművében ott vannak az európai s a magyarországi főbb áramlatok; mindig nyitott maradt kora új irányzatai iránt is. Társadalmi problémák, hétköznapok örömei és fájdalmai, úgy, hogy mindent borongós és melankolikus életérzés itat át – így látott Székely Bertalan, ezt hagyta ránk, kései utódokra, életműve által láthatatlan hidat építve 21. századunkba, felvillantva a derengő jövő lehetőségeit is.
FFL
::Nyomtatható változat::
|