Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- Véget ért a ConCordia 2010
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Véget ért a ConCordia 2010
A közép-európai cserkésztalálkozók története egészen 1931-ig nyúlik vissza – a második világháború előtt azonban csak kétszer rendezték meg a dzsemborit. A folytatásra a rendszerváltás utáni évekig kellett várni, 1997 óta azonban rendszeresen találkoznak a régió cserkészei, 2001-ben például Csobánkán verték fel sátraikat. Az immár hagyományosan kétévente megrendezett tábornak idén augusztus 2. és 11. között ismét Magyarország adhatott otthont. A jubileumi, tizedik közép-európai dzsembori tapasztalatairól a budapesti Szent István-bazilika előtti térre szervezett záróceremónia előtt beszélgettünk Lakatos Gergő főszervező-táborparancsnokkal.
– „Sok szív, egy ritmus” – ez volt a ConCordia 2010 nevet viselő dzsembori mottója. Hány szív volt együtt, és milyen ritmusra dobogott?
– Egészen pontosan ezernegyvenöten voltunk együtt a Nagykovácsi határában található, adyligeti Sztrilich Pál Cserkészparkban. A hazai cserkészetet négyszázan képviseltük, de a Felvidékről, Kárpátaljáról, Erdélyből, Vajdaságból, Horvátországból, sőt még Szlovéniából is érkeztek magyarok, összesen mintegy százötvenen. Az eddigi közép-európai dzsemborik a visegrádi országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia – cserkészeinek találkozói voltak, de most sikerült tágítani a kört, így például Ausztriából, Romániából, Szerbiából és Ukrajnából is csatlakoztak hozzánk. De messzebbről is érkeztek vendégeink: a tizenöt részt vevő ország között ott volt Hollandia és Tajvan is.
Hogy ennek a sok különböző szívnek tényleg sikerült egy ritmusra dobognia, annak illusztrálásaként hadd meséljem el az egyik legnagyobb élményemet. Vasárnap a nemzetek bemutatkozásakor Szlovákia képviseletében a felvidéki magyar cserkészek és a szlovákiai szlovák cserkészek együtt mentek fel a színpadra, együtt vitték fel a szlovák és a magyar zászlót, és együtt mutatták be az országot.
– A cserkészetet alapító Robert Baden-Powell egyik célja a fiatalok jó honpolgárrá nevelése volt. Amikor különböző országok jó honpolgárai találkoznak, hogyan viszonyulnak egymáshoz?
– A tábor megnyitásakor azt kértem a résztvevőktől, hogy a közös pontokat keressék – és ők ezt is tették. Amikor egy szerb–horvát focimeccsre készültek, bevallom, kicsit megijedtem, és kockázatosnak éreztem a dolgot. Ők azonban ezt kikérték maguknak; azt mondták, nem a múlttal foglalkoznak, hanem a jövőbe szeretnének tekinteni. A mérkőzés valóban barátságos volt, és ez is azt mutatja, hogy a fiatalok az egység felé törekednek.
– Ha már az egységnél tarunk: mi lehetett a közös nyelv Közép-Európában?
– Mivel a magyar kuriózumnak számít nemcsak a térségben, de másutt is, így a közös nyelv az angol és a szláv nyelvek egyvelege volt. De a cserkész leleményes, és ha valamit nem tud szavakkal kifejezni, akkor, ha kézzel-lábbal is, de megérteti magát.
– Mit láthattak az idelátogató külföldi cserkészek Magyarországból?
– A közép- és kelet-európai országok felé való nyitáson kívül a tábornak volt még egy újdonsága, nevezetesen az, hogy az utolsó két és fél napban a magyar cserkészcsapatok az otthonaikban látták vendégül a külföldről érkezetteket, akik így nemcsak egy erdőrészletet láthattak hazánkból, hanem például Szombathelyet vagy Kecskemétet is.
– Előtte azonban egy héten keresztül sok-sok izgalmas programban lehetett részük. De még ezeket is megelőzte az úgynevezett szolgálat napja. Mit takart ez pontosan?
– A cserkészet nagyon fontos eleme, hogy önállóságra, illetve egyéni és társadalmi felelősségvállalásra neveljük a gyerekeket. Erre a dzsemborikon is igyekszünk odafigyelni. Ennek jegyében egy napon keresztül például bölcsődék, óvodák, idősotthonok felújításában segédkeztek a cserkészek.
–Vasárnap pedig, ha jól tudom, egy kis elcsendesedésre is volt lehetőség.
– Gyulay Endre, a Szeged–Csanádi Egyházmegye nyugalmazott püspöke – a találkozó egyik védnöke – celebrált szentmisét, az evangélikus istentiszteleten pedig D. Szebik Imre nyugalmazott püspök prédikált. A párhuzamosan futó szertartások végén összegyűltünk, és közösen énekeltünk. De a tábor ideje alatt volt ortodox, zsidó és muszlim szertartású alkalom is. Hiszen a cserkészetben a nemzeti öntudat mellett a (szabad) vallásgyakorlás is nagyon fontos.
Vitális Judit
::Nyomtatható változat::
|