Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- István királytól Kossuth Lajosig
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
István királytól Kossuth Lajosig
Nemcsak a főváros, hanem Magyarország egyik jelképe is az 1929-ben elkészült budapesti millenniumi emlékmű, amelyet a honfoglalás ezredik évfordulójának tiszteletére emeltek. De vajon fel tudnánk-e sorolni, pontosan kiknek a szobrai láthatók rajta, illetve hogy milyen szimbólumokat jelenít meg a méltán világhíres panteon?
A Háború – a fújó paripákat sisakos, meztelen férfi hajszolja, kezében ostor helyett hatalmas kígyó • A Munka és a Jólét – az előbbit egy kaszát vállán vivő férfi, az utóbbit egy termést hintő nőalak szimbolizálja (1907-ben Ráth-díjat kapott) • A Tudás és a Dicsőség – a tudást jelképező férfi kezében egy antik szobor, a dicsőséget megtestesítő fiatal nő pálmaágat tart a kezében (1907-ben Ráth-díjat kapott) • A Béke – kétlovas szekéren a béke olajágát hozó nőalak
Az Országgyűlés az 1896. évi VIII. törvénycikk első paragrafusában rendelkezett a honalapítás ezredik évfordulójának megörökítésére alkotandó emlékművekről, közöttük a budapestiről is. (Ugyanez a paragrafus szól arról, hogy a törvényhozás „az ország hét külömböző pontján, nevezetesen: a munkácsi várhegyen, a nyitrai Zobor hegyen, a Morva vizének a Dunába torkolásánál emelkedő dévényi várhegyen, Pannonhalmán, a zimonyi várhegyen, Pusztaszeren és a brassói Czenk-hegyen emlékoszlopokat emel”, illetve „Budapesten a várban a Nagy-Boldogasszonyról elnevezett koronázási templom melletti Halászbástyán Szent István király lovas szobrát állitja fel”.)
Az Andrássy utat lezáró és annak tengelyében található Hősök tere és a rajta elhelyezett emlékegyüttes központjában a harminchat méter magas korinthoszi oszlop áll, tetején a magyar koronát és az apostoli kettős keresztet tartó Gábriel arkangyal szobrával. Az építész, Schickedanz Albert a tervek elkészítésekor ezzel a magyar királyi hatalom isteni eredetét kívánta szimbolizálni; jól ismert a legenda, hogy II. Szilveszter pápának álmában maga Gábriel parancsolta: a koronát ne a lengyel küldötteknek, hanem a másnap megérkező magyar követeknek adja. Így hozta Asztrik püspök e koronázási jelvényt Istvánnak.
A 4,8 méter magas szobor az elkészítéssel hivatalosan megbízott Zala György szobrászművész alkotása, és az 1900-ban megrendezett párizsi világkiállításon Grand Prix-vel, azaz nagydíjjal tüntették ki.
Az „angyalos” szobor talapzatán a honfoglaló Árpád fejedelem és hat vezér – Tétény, Ond, Kond, Előd, Huba, Tas – lovas szobra látható; érdekesség, hogy Álmost nem jeleníti meg szobor.
Az eredetileg parkos, szökőkutas teret 1938-ban, a Szent István király halálának 900. évfordulója alkalmából Budapesten megrendezett 34. eucharisztikus világkongresszusra díszburkolattal látták el.
Az 1929-ben felállított Hősök emlékköve mögött a burkolatba elhelyezett réztábla állít emléket az evangélikus Zsigmondy Vilmos bányamérnöknek, aki 1878-ban ezen a helyen fakasztott mélyfúrással ma is működő artézi forrást.
A tér két oszlopcsarnokában az idők folyamán többször változtak a szobrok és a hozzájuk tartozó domborművek. Az eredeti királyszobrok – amelyek 1905 és 1911 között készültek – kilenc magyar királyt és öt Habsburg uralkodót (I. Ferdinánd, III. Károly, Mária Terézia, II. Lipót, I. Ferenc József) jelenítettek meg. Az első világháborút követően az Osztrák–Magyar Monarchia alapjaiban rendült meg, az 1919-es Tanácsköztársaság idején pedig a forradalmi tömeg ledöntötte a Habsburg-szobrokat. A későbbiekben újraöntve ezeket ismét elhelyezték eredeti helyükön.
A második világháború pusztításai súlyosan megrongálták az emlékművet is – a Műcsarnok felőli ívet egy bomba kettészelte; Mária Terézia és II. Lipót szobra például darabokra törött. A tér helyreállítása során, az 1950-es években nyerte el ma is látható formáját az emlékmű. A Habsburg uralkodók helyett ekkor a magyar nép szabadságáért és függetlenségéért folytatott küzdelmek legkiemelkedőbb vezetőinek állítottak emléket.
Az oszlopcsarnok tetején négy szimbólumot is szoborba öntött Zala György: a Szépművészeti Múzeum felőli oldalon a Háború, valamint a Munka és a Jólét, míg a Műcsarnok melletti soron a Tudás és a Dicsőség, illetve a Béke allegorikus bronzalakjai láthatók.
::Nyomtatható változat::
|