Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- A LutheránusVilágszövetség nyitott a szabadegyházak felé…
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
A LutheránusVilágszövetség nyitott a szabadegyházak felé…
Mint ismeretes, a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) július 20–27. között Stuttgartban lezajlott tizenegyedik világgyűlése több jelentős határozatot hozott. Ezek egyike volt az egyháztörténeti fontosságú bocsánatkérés a mennonitáktól, illetőleg általában is az újrakeresztelőktől és a csak felnőttkeresztséget valló, baptista jellegű keresztényektől. Valóban egyháztörténeti jelentőségű lépés ez, hiszen a nagygyűlés a világ lutheránusságának ma már hetvenmillió tagot számláló közössége nevében gyakorolt bűnbánatot az 1521-től elkövetett elvi és gyakorlati bűnökért. Így az 1521. esztendőt követő években véghezvitt azon kivégzések miatt is, amelyeknek (nálunk sokan nem is tudtak erről) több száz, egyesek szerint két és fél ezer Krisztus-hívő esett áldozatul. Röviden: ezzel a lépéssel az LVSZ átlépte fél évezredes árnyékát, és lehetővé tette az úgynevezett radikális reformáció híveivel (anabaptistákkal, baptistákkal, „kisegyházakkal”, „szabadegyházakkal” és más hasonló jellegű keresztény csoportokkal) folytatandó párbeszédet.
Miként a múlt század végén II. János Pál pápa bocsánatot kért kétezer év minden bűnéért, amelyet a kereszténység elkövetett, most egy másik történelmi egyház vezetősége kért bocsánatot ötszáz év bűneiért, azokért, melyeket mi, lutheránusok követtünk el a szabadkeresztények ellen. (Az úgynevezett szabadegyházak – e korábban kisegyházaknak nevezett egyháztestek – ma már esetenként többmilliós taglétszámú egyházak.)
Történelmi háttér
A 16. század első évtizedeinek zűrzavaros világában Luther Márton keskeny úton akart járni. Egyfelől menteni akarta az egyház értékeit. Próbálta megőrizni az első ezerötszáz év kincseit, megtartani a folyamatosságot mind a keleti, mind a nyugati kereszténységgel. Másfelől félt a radikális balszárnynak nevezhető „rajongóktól”, akik az egyház reformációjából revolúciót formáltak, olyan forradalmat, amely robbanásszerűen rombolja mind az egyház tekintélyét, mind a szociális igazságtalanságokat. Luther tehát kétfrontos küzdelemre kényszerült, amely lényegében az 1520-as évek elején kezdődött, és az akkori status quo védelmezését szolgálta.
Luther teológus volt, Philipp Melanchthon nyelvész, filozófus és teológus, és a politikának ugyanúgy nem szakértője, mint barátja és munkatársa, reformátorunk, a szerzetes professzor.
Az 1520-as évek elején váratlanul válsághelyzetbe került az evangéliumi kezdeményezés: templomrombolásról, templomok kifosztásáról, papok, szerzetesek meggyilkolásáról értesültek Wittenbergben. A teológiai különbségek éleződése a korabeli társadalmi feszültségekkel is kapcsolatban volt. Mindez az akkor használt durva nyelvezetben, a kegyetlen ítélkezésben is megmutatkozott. A vita az újrakeresztelőkkel szemben talán a gyermekkeresztelés teljes elvetésének kérdésével kezdődött, de a nézetkülönbség olyan állapotokat szült, amelyeket jól mutat még az Ágostai hitvallás különben szelídnek mondott stílusa is.
Kemény szavak hangzanak el és kerülnek hitvallási szövegekbe is. A damnant vagy németül verdammt kifejezés mind névadó hitvallásunkban, mind az Apológiában gyakran szerepel, és a lázadókat még „a halkan lépkedő” Melanchthon is egyenesen „gonoszoknak” mondja. Az úrvacsora szentségének megkérdőjelezése, a papi szolgálat megtagadása, a struktúrák teljes elvetése felháborította reformátorainkat.
Nem véletlen, hogy az alapvető keresztény tanításokat támadó radikálisokat ilyen jelzők és ítélkező szavak illették. Példaként: az Ágostai hitvallás V. cikke arról beszél, hogy a szentségek külső ige nélkül önmagukban nem szentségek, nem felelnek meg az addigi közös római és lutheri tanításnak. Amit a rómaiak szoktak ellenünk felhozni, azt Lutherék is használták a rajongók ellen.
A VI. hitcikkelyben a gyermekkeresztelés érvénytelenítése ellen vagy a felnőtt-, hívőkeresztelés egyedüli formája ellen hasonló kifejezésekkel harcolnak reformátoraink. A IX. cikkely támadja a gyermekek keresztelés nélküli üdvösségét. A XII. cikkely a keresztség után elérhető tökéletesség ellen mond kemény szavakat, és tagadja, hogy a Szentlélekkel tökéletes keresztények lehetünk életünk során. A XIV. artikulus a lelkészi hivatal szolgálatát védelmezi, és tagadja, hogy lelkészi ordináció nélkül bárki is prédikálhat és oszthat szentséget az egyházban. A XV. cikk a polgári hivatalt és az abban való részvételt tiltja, ha nem keresztény hatalomról van szó. A XVII. cikkben az újrakeresztelők véleményével szemben hirdeti a kárhozatra ítélt emberek és ördögök felmentésének tanítását. A XXI–XXII. cikk a szertartásokat akarja megmenteni és a hagyományokat tiszteletben tartani, amennyiben azok nem ellenkeznek a Szentírás tanításával.
Ha innen nézzük hitvallásunkat, büszkeség, gőg, magabiztosság érezhető, amelyet az ellenfelek kárhoztattak, sőt sértésnek tartottak.
Az ünnepek markáns megtagadása és az elharapódzó szenteskedés szintén problematikus volt. A rajongóknak nevezett radikális keresztényektől sem a politikai, sem a püspöki hatalmat nem lehetett megmenteni. Ugyanakkor az Apológia befejezésében – Melanchthon udvarias szavaival – olvasható: „A mi részünkről senkit nem akartunk gyalázni vagy végleg elítélni.”
A mennoniták és velük kapcsolatosan a szabadkeresztények elvei, „hitvallásai”
Összefoglalóan arra a Hét pontra kell utalnunk, amelynek formálása már 1524-ben megkezdődött Zürichben, és 1527-ben kapta meg végleges formáját. Ezt kell röviden ismertetni, hogy megértsük a később mennonitáknak nevezett anabaptista keresztény csoportosulás alapvető tanításait.
- A keresztség csak azok számára szolgáltatható ki, akik megfelelő tanítás után bűnbánatot gyakorolnak, valamint önkéntesen vállalják a keresztség követelményeit. A gyermekkeresztséget teljességgel kizárják.
- Közösség csak azokkal lehetséges, akik megtisztulnak, nem esnek bűnbe, ellenkező esetben megszűnik minden kapcsolat velük.
- Az úrvacsora csupán emlékvacsora, azok ünnepelhetik, akik a keresztség által tagjai az igazak gyülekezetének, vagyis Krisztus testének valóságos tagjai.
- Akik a hit engedelmességét közösségben vállalják, ezzel egyúttal kijelentik azt is, hogy nem vállalnak semmiféle közösséget másokkal. Idetartoznak azok, akik a „világgal barátságban állnak”.
- A gyülekezetben jogosan pásztorok lehetnek mindazok, akiket a gyülekezet megválaszt. Ezeknek nem szükséges teológiai alapképzés, taníthatnak, inthetnek vagy ítélkezhetnek a gyülekezet tagjaival, életvezetésükkel kapcsolatban.
- Elvetik a megszokott istentiszteleti rendet; ezzel kapcsolatban kijelentik, hogy a lelki emberek nem foghatnak fegyvert. A „Ne ölj!” parancsolat ilyen értelemben is kötelező.
- Az eskü minden formáját tiltják, hiszen senki sem gondolhatja komolyan, hogy megtartják, és így akarva-akaratlanul bűnbe esnek.
A mennoniták – leegyszerűsítve a hét alapszabályt – 1Kor 3,11-re összpontosítanak: „Mert más alapot senki sem vethet a meglevőn kívül, amely a Jézus Krisztus.” Őróla szól az egész Szentírás, ez csak Jézus Krisztus fényében válik világossá; és egyúttal ez a hit és a keresztény életút egyetlen zsinórmértéke is.
Nem tagadható, hogy ez az irányzat, minden sajátosságával együtt is, alapjában véve a reformáció szülötte. Amint Luther is az egyéni üdvözülés kérdését tartotta döntőnek, úgy az anabaptisták üdvösségünk és földi életünk dolgában a Szentlélek vigasztalását és vezetését tartják fontosnak. A Szentlélek kísér bennünket egész egyéni életünkben, és juttat el üdvösségre. A valódi keresztények gyülekezése mindig esemény jellegű, valami mindig történik benne; ahol a Szentlélek működik, ott élő gyülekezet alakul. A mennoniták nem tartják szükségesnek, hogy a gyülekezet templomban találkozzék, összejöhet házaknál, a természetben is, hiszen Mt 18,20 szerint: „ahol ketten vagy hárman összegyűlnek” Krisztus nevében, ott már valódi gyülekezet van.
Kiemelendő tanításukban a követés – Nachfolge (Bonhoeffer) – fontossága. Azok az igazi tanítványok, akik radikálisan követni akarják Jézust, beleértve a Hegyi beszéd követelményeit vagy a Lk 14,26-ban vállalt kötelezettséget. A hit tulajdonképpen nem más, mint engedelmesség Jézusnak. Az organizáció, a struktúra csak másodrendű lehet.
A szabadkeresztényeket az államtól és a történelmi egyházaktól elhatároló közös jellemzők és világméretű elterjedésük
A gyülekezeti élet központba helyezése a „szabadkeresztények” értelmezésében egyúttal a nagyobb szervezeti struktúráktól és az állam iránti feltétlen engedelmesség alól is „felszabadít”. Isten vándorló népe, ha valahol idegenül érzi magát, kivándorolhat hazájából. Így történt az emigrálás Angliából, Svájcból, Németországból, Hollandiából, Csehországból, Lengyelországból… Különösen kedvelt célország volt az alakuló Egyesült Államok, ahol a szabadság, függetlenség egyszerre volt jelszó és életforma, és egyaránt vonatkozott a lelkiismereti szabadságra, a vallásszabadságra és a társadalmi kötöttségekre. Dél-Amerika és Afrika mennonita jellegű gyülekezeteiben a „nyelveken szólás” ugyanakkor kötelező volt. (Gyakran hivatkoztak arra, hogy Pál apostol is tudott nyelveken beszélni, noha ő inkább akart öt szót szólni értelemmel, mint a glosszolália érthetetlen nyelvén.)
Ma már mind az öt kontinensen megtalálhatók a mennonita jellegű keresztény közösségek. Legnagyobb számban ma is az Egyesült Államokban és Kanadában, noha a két nagy amerikai ébredés más forrásokból is táplálkozott.
A mennoniták teológusai többször is hivatkoznak a második évezred elejétől felbukkanó őseikre: valdensekre, albigensekre, katarokra, bogumilokra, hugenottákra, huszitákra… Ezek a reformációt előkészítő mozgalmak radikális jellegüknél fogva elődeiknek tekinthetők. Ugyanakkor tudnak arról, hogy – ahol az államegyházak vagy népegyházak kegyessége megerőtlenedett és megkövesedett (Németországban vagy az északi államokban) – a pietizmus különböző formái a reformáció népében is sok mindenben hasonlítanak az ő kegyességükhöz. Nem véletlen, hogy éppen Stuttgartban – ahol a mennonitáknak jelentős egyháztörténeti szerepük volt – hozták meg a „bocsánatkérő LVSZ-határozatot”.
Hogyan alakul az egyháztörténeti jelentőségű lépés következetes folytatása?
Tudnunk kell, hogy a mostani stuttgarti határozat már 1980 óta szerepel az LVSZ programjában, és 2009-ben határozták el, hogy az idei világgyűlésen nyilvánítják ki ünnepélyes bocsánatkéréssel a testvéri összetartozást.
Nem vagyok jós, próféta sem, de azt kijelenthetem: ma, a történelmi egyházak általános válsága, létszámának zsugorodása idején ez merőben új irányt jelenthet. A római katolikus, az anglikán, az evangélikus és a református egyházak a 21. század első évtizedében drasztikusan mennek át egy új korszakba. A nagyon jelentős létszámcsökkenés, a templomlátogatás mellőzése, a különböző visszaélések tapasztalatai, az értelmiség megfogyatkozása és egy új ifjúsági életérzés elterjedése logikusan követeli, hogy a történelmi egyházak gondolják végig jövőjüket. Egyfelől meg kell őrizniük az egyház múltbeli kincseinek tárházát, másrészt belső szükségszerűség, hogy a szabadkeresztények felé nyissanak. A véleménykülönbségek ellenére a Krisztus-hit közössége lehet a kapcsolópont.
A történelmi egyházaknak le kell mondaniuk vélt felsőbbrendűségükről, büszkeségükről, gőgjükről, és újra kell gondolniuk kapcsolatukat a Krisztus-hitet életükben is konzekvensen komolyan vevő szabadegyházi tagokkal. Meg kell becsülni értékeiket, és keresni kell velük a kapcsolatfelvételt!
Át kell lépnünk az árnyékunkat a protestantizmusban! Ötszáz éves árnyék ez, de a 21. században végre nyitni kell a mennonitákhoz hasonló baptista és más – azelőtt szakadár közösségeknek is nevezett – gyülekezetek irányába. Óvatosnak kell lenni, vigyázni kell arra, hogy ez a lépés ne vezessen újabb egyházszakadáshoz, újabb közösségek alakulásához, de értelem szerint nyisson a testvéri viszony, párbeszéd helyreállítására. Ha ebben a században világkereszténységről akarunk beszélni, akkor ez egyszerűen létszükséglet.
Tudom, hogy a mennoniták számítanak a legrégibb protestáns szabadegyháznak, de ezt a lépést, amelyet az LVSZ tett, nemcsak Menno Simons gyülekezetei felé tettük, hanem sokkal szélesebb körre vonatkoztatjuk.
A pünkösdi történetben (ApCsel 2) olvassuk, hogy a Szentlélek kiáradásakor értetlenül állnak a résztvevők az új jelenség előtt. Azt kérdezik: „Mi akar ez lenni?”, vagy más fordítás szerint: „Mit jelent ez?” Ezután Péter apostol magyarázza, hogy a különböző hátterű emberek miként érthetik meg egymást, ha Jézus keresztre feszítésére és feltámadására világosság hull a Szentlélek munkája által.
Saját érintettségem
A nyolcvanas években részt vettem Nyugat-Németország északi részén a Bennsheimi Tanulmányi Intézet egyik konferenciáján. Egy mennonita konferencia-központban üléseztünk, ahol páratlanul szíves vendéglátásban volt részünk (három magyar képviselő volt jelen). Az egyik áhítat alkalmával bocsánatot kértem házigazdáinktól mindazért, ami a 16. században történt. Az otthonvezető válaszában hangsúlyozta, hogy régen elfelejtették már mindezt, és őszinte testvéri szeretettel fogadnak a Krisztus-hit egységében.
Egy tanulmányi évet az egyesült államokbeli Pennsylvaniában tölthettem. A szociológiát tanító német professzor asszony (dr. Paulsen) többször vitt el hallgatói közül néhányunkat mennonita gyülekezetekbe. Itt találkoztam életemben először kvékerekkel, sőt a konzervatív Amish közösséggel is… Részt vettem istentiszteletükön, ahol egy órát imádkoztak, majd csendben várták, hogy valaki prédikálni fog…
Végül felejthetetlen számomra egy afrikai élményem. 1977-ben Tanzániában, Dar es-Salaamban volt az LVSZ világgyűlése. A csaknem kéthetes program keretén belül naponta tartottunk csoportokban bibliaórát délelőtt tizenegy órától fél egyig a szabadban, pálmafák alatt. A Római levél megvitatása volt a feladatunk. Dr. Hermann Dietzfelbinger akkori bajor püspök volt a vezetőnk. A déli hőségben némi kritikával jegyezte meg: a lutheránusok nem változnak, mindig a legnehezebb páli levéllel foglalkoznak, még a trópusokon is. „De – fűzte tovább – feltűnt nekem, hogy itt az Egyenlítő közelében nincsen árnyékunk a déli órákban. Sem nektek, sem nekem, mert pontosan a fejünk felett süt a nap. Északon és délen az emberekhez hozzátartozik az árnyékuk, itt a tűző napon árnyéktalanná válunk. Isten ragyogó fényében elmaradhat az árnyékunk, történelmi és egyháztörténeti árnyékunk is.”
Ötszáz évig mind az evangélikus egyházak, mind a szabadkeresztények mindig az árnyékukkal együtt látták egymást. Az LVSZ most – Isten kegyelmének napja alatt – árnyék nélkül mert és tudott önmagára és vélt ellenfeleire tekinteni. Egy történelmi egyház szánta el magát nagy lépésre: bevallotta bűneit, bocsánatot kért és baráti kezet nyújtott.
Legyünk elkészülve arra, hogy itt nem egyik napról a másikra történik a változás a gyülekezeti, a lelkészkari vagy professzori körben. Ami megtörtént, az ugyanakkor azt jelenti, hogy – értékeinket megőrizve és Krisztus-hitünket mindennél fontosabbnak tartva – együtt akarunk élni Jézus követésében, az ő fényében immár „árnyékmentesen”.
Dr. Hafenscher Károly
::Nyomtatható változat::
|