Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- Örökség
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Örökség
Idősödő férfi feküdt a régi, tölgyfából ácsolt ágyon. A kis falusi szobában félhomály uralkodott, és a nyitott ablak ellenére fojtogató volt a levegő. A helyiségben még három alak állt némán. Arcukat sötétre festette a gyász előérzete. Torkukat megmagyarázhatatlan erő szorongatta vasmarkával.
Bár a legidősebb fiú, Miklós tudta, hogy apja legkevésbé vágyik erre a siralomházi hangulatra, mégis, még neki is nehéz lett volna biztató mosolyt erőltetni szikár arcára. Ahogy apja napcserzette ábrázatára pillantott, eszébe jutott a sok együtt töltött év. Hirtelen megszállták a régi emlékképek.
Először a barna, göndör hajú kisfiú jelent meg előtte, aki fából faragott kardjával irtotta a sárkányokat és a királykisasszonyt fogva tartó óriást. Aztán mint valami felhő, újabb már-már homályos kép: kedvenc foltozott bőrlabdájával játszott két öccsével; apa pedig kedves hintaszékéből nézett rájuk azzal a különleges mosolyával. A közös ebédek édesanya utánozhatatlan csirkepaprikásával, a kerti munkák, kapálás és ásás mind-mind öröm volt ezzel a búból is derűt varázsoló emberrel.
Hány év eltelt azóta, amióta apa és fia megvették azt a kis darab földet, hogy egy csodálatos édenkertet hozzanak létre!
Testvéreit nem vonzotta a föld. Egyikük, Sándor, a kor divatját követve menedzser, a legkisebb, Attila ács lett. Sándor Pesten egy nagy banknál kapott állást, nem is vágyott vissza az alföldi községbe. Darvas elég messze volt, még látogatóba is ritkán jutott el a szülői házba. Attila még messzebbre reppent: a mindig is nyughatatlan fiú Angliába ment szerencsét próbálni. Eleinte jól is alakult minden, de később az érdekbarátok sok rosszba belehajszolták: ital, drog, kétes üzletek… Az útravalóul kapott pénz is elfogyott.
Apjuk, miután szívbetegsége rosszabbra fordult, hazahívta fiait, hogy segítsenek. Miklós nem költözött messzire, felesége is a szomszéd faluban lakott. Az első hívó szóra ment, segített apjának, akárcsak a kezdetekkor. Pár év múlva Sándor is hazaköltözött, kiábrándult a nagyváros hazug világából. Rájött, hogy igazán boldog csak szülőföldjén lehet. A legkisebb fiú sokat éhezett eközben, néha lakása sem volt. Megjárta Svédországot, Francia- és Némethont. Nem mert hazamenni és bevallani apjának, hogy kudarcot vallott. Aztán egy nap – úgy egy éve lehetett – hazatért ő is.
A testvérek először idegenkedtek Attilától, hisz évek óta nem beszéltek vele, nem is hallottak róla, úgy érezték, cserbenhagyta a családot. Később azonban apjuk intő szavára újra összebarátkoztak.
Most mégis úgy érezte Miklós: a földet, a csodálatos gyümölcsöst neki kell gondoznia a későbbiekben, hisz egyedül ő volt, aki az első hívó szóra jött segíteni.
Attila, Sándor és Miklós ott álltak az ágynál, ekkor lépett be édesanyjuk a húslevessel:
– Tudsz már enni egy keveset?
– A te levesed mindig olyan jólesik, hogyne ennék belőle! – csillant fel az öreg szeme.
Nehézkesen felült, és elkezdte szürcsölni a jó meleg, aranyló étket. Miután evett néhány kanállal, fiaira tekintve ezt mondta:
– Gyermekeim, én már nem leszek soká köztetek ezen a földön, ezért szeretném elmondani nektek végakaratomat, hogy soha ne legyen köztetek harc az örökségért. Bár úgy hiszem, mindhárman jó fiúk vagytok, biztos nem lenne viszály, mégis elmondom, mit szeretnék. Hármótok közt egyenlően osztom meg a birtokot, édesanyátoknak pedig hagyjátok meg ezt a kis házat.
– De apa, hát nem én voltam, aki egész életedben melletted állt?! Hát csak ennyit érdemlek szerinted? Attila csak most, egy éve jött haza, és ugyanannyit kap… Ez igazságtalan! – mondta nyugalmat magára erőltetve Miklós.
– Kedves fiam! Hát nem dönthetek-e én örökségedről, aki felneveltem mindnyájatokat? Látjátok, mindőtökből jó ember vált. Én csak azt adom nektek, amit ígértem kisgyermekkorotok óta. Mindig mondtam, hogy nem válogatok köztetek, egyformán szeretlek benneteket – válaszolta az apa, néha meg-megakadva mondandójában.
Ahogy ott álltak az esőben a kis fakereszt előtt, a három testvér és az anya, megértették apjuk utolsó szavait, és Miklósnak is csak a keserű gyász maradt szívében, a haragnak nyoma sem volt többé.
Jóga-Pápay Imola
::Nyomtatható változat::
|