Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- Tabi téglajegyből valódi fal Borsodban
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Tabi téglajegyből valódi fal Borsodban
Még a legidősebbek sem emlékeznek arra, hogy Edelény utcáit beborította volna a medréből kilépett Bódva patak. A tavaszi esőzések során azonban húsz ház napok alatt összedőlt, azóta pedig még több vált lakhatatlanná. Mégsem követelt emberéletet mindez, még csak sérülés sem történt. Az anyagi kár ellenben annál nagyobb.
Egy rémisztő hajnalon egy édesanya arra ébredt, hogy a víz körülvette a házukat. Bár nem akart hinni a szemének, tudta: menekülniük kell. Magához ölelve alvó fiát, annak asztmagyógyszereit és a ház papírjait, a tíz kilométerre lévő nagymamához menekültek. Maguk mögött hagyva a délutánra összeroskadó otthonukat, a megörökölt nagyszülői házat, amelyet kétharmadrészt lakáshitelből vásároltak ki a rokonoktól. Négy, lemondásokkal teli év végére a kőműves édesapa vezetésével teljesen felújították a hatvanöt négyzetméteres, vályogfalú kis hajlékot. Ám a vadonatúj tető alatt alig három hetet élhetett a család – a víz kimosta alóla a vályogfalat.
Somogy megyében, Tabon minderről csak a hírekből értesülhettünk. Erről a családról pedig mit sem tudtunk.
A június 12-i istentiszteleten mégis megszólított minket Istenünk igéje: „Legyünk hálásak!” Aznap este szembesültünk az árvízi képekkel. Ezért megfogalmazódott bennünk: ha már a mi környékünkön nagy baj nem történt, miért ne kezdeményezhetnénk gyűjtést, testvérkezet nyújtva az árvíz sújtotta ismeretlen embereknek?
Elhatároztuk: téglajegyeket készítünk ezerforintos címletekben, az így összegyűlt adományokból téglát vásárolunk, és azt közvetlenül egy otthonát vesztett családnak adjuk. A háromhetes gyűjtés zárásaképp jótékonysági hangversenyt tartottunk, amelyen a helybeli zeneiskola fúvósai zenéltek, és Szemerei János esperesünk fia, Márton kíséretével jövendőbelije, Polyák Rita énekelt.
Kevésnek bizonyult az eredetileg elkészített kétszázötven téglajegy! Végül 402 ezer forint gyűlt össze. Az adakozók között voltak a környék legkisebb falvainak lakói ugyanúgy, mint tabi jó szándékú evangélikusok és más felekezetű testvérek. Sokan a hónap elején megkapott nyugdíjból és konyhapénzből adtak, nem a feleslegükből!
Azután autóba ültem egy férfitestvérrel, és elmentünk a számunkra idegen vidékre: Felsőzsolcára, majd Edelénybe. Az utóbbinak korábban vízzel elöntött utcáit járva akadtunk rá egy olyan házromra, amelynél a nyomok azt mutatták: ezt a házat lakták, és lakói mindent megtettek, hogy mentsék a még menthetőt; az udvar hátsó felében összerakott cserepek, faanyag dolgos emberek szorgalmát dicsérte.
A háziak otthon voltak: apa, anya s a nyolcéves fiúcska. Akkor is épp a még használható dolgok mentésén dolgoztak. Felkínált téglaadományunk hallatán könnyeikkel küzdöttek, alig akarták elhinni, hogy övék a váratlan adomány.
S amikor augusztus 6-án a kilencszáz darab téglát négyfős gyülekezeti küldöttségünk átadta, mi éreztük magunkat megajándékozva. Újra átéltük Jézus tanításának igazát: nagyobb boldogság adni, mint kapni.
Így talán hozzájárulhattunk egy kicsit ahhoz, hogy egyházhoz nem kötődő emberek felismerjék az Isten gondviselő szeretetét, amelynek mi csupán eszközei lehettünk – de boldog eszközei voltunk!
Szigethy Szilárd lelkész (Tab)
::Nyomtatható változat::
|