Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 34
- Nemzetépítésről augusztus huszadikán
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Nemzetépítésről augusztus huszadikán
Az elmúlt évszázadban több ország vált önállóvá, elsősorban Ázsiában és Afrikában. A politikai függetlenség és a gazdasági élet kérdései mellett ezekben középpontba kerültek a nemzetépítés problémái is. Példaként három ilyen ország: Zimbabwe 1980, Namíbia 1990, Szlovákia 1993 óta önálló.
Zimbabwe evangélikus egyháza a kormány támogatásával a nemzetépítés („nation building”) ügyében segítséget kért a genfi székhelyű Lutheránus Világszövetségtől (LVSZ). A szervezet 1982-ben Bulawayóban, 1986-ban Hararében rendezett konferenciát a korábbi angol és francia gyarmatok egyházai számára. A tanácskozás megvizsgálta, milyen programokkal, ráhatással, politikával győzhetők le az etnikai, törzsi, nyelvi, gazdasági, kulturális és vallási különbségek.
Kiderült: nem elég az apartheid, a faji megkülönböztetés, a helyi törzsi háborúk tilalma. Egy-egy népen, közösségen belül legtöbbször a közös erkölcsi értékrendszer hiányzik. Feketék, fehérek, különböző törzsekhez, népekhez tartozók, más-más nyelvet beszélők, különböző vallásúak, szegények és gazdagok együttéléséhez kölcsönös elismerés, tolerancia szükséges. Az egész világra érvényesnek tűnt az a megállapítás is, hogy egy-egy népet leginkább az kovácsol össze, ha a vezetők egy közös ellenség képét rajzolják elé.
Az 1986-ban rendezett hararei tanácskozáson szerény eredményeket tapasztalhattunk. Sajnos, Afrika országai a legutóbbi évtizedekben nem tudtak példát mutatni a nemzetépítés terén. Polgárháborúk, vallásháborúk, erőszakos politikai hatalmi váltások történtek.
Augusztus huszadikának, állami ünnepünknek a története igen érdekes. Államalapító, szentté avatott első királyunk, István tiszteletteljes emléke végighúzódott az évszázadokon. A második világháború utáni szocialista-kommunista hatalom azonban – sok más vallásos tradíció mellett – ezt is irtani igyekezett.
- augusztus 18-án fogadta el az Országgyűlés a sztálini szovjet mintára szövegezett, pártdiktatúrás népköztársasági alkotmányt és ünnepét, augusztus huszadikát. Mellétették – a vallásos hagyományokban mélyen gyökerező aratási hálaadó ünnep pótlásaként – az „új kenyér” megünneplését. Szent István kultusza, a katolikus körmenetek beszorultak a templomokba. Nemzetünk történelmének kereszténységünkhöz kapcsolódó más hagyományait is tiltották, próbálták elfeledtetni, átírni, új ünnepekkel helyettesíteni. Ez a praktika csak röviddel a rendszerváltoztatás előtt tört meg.
1988-ban, első királyunk halála kilencszázötvenedik évfordulójának ünnepén Székesfehérváron a Magyar Tudományos Akadémia rendezésében – Straub F. Brunónak, az Elnöki Tanács elnökének részvételével – Szent István és kora címmel állami konferenciát rendeztek. A pápa magyarországi látogatásra kapott meghívást. Egy év múlva, negyven év után, végre újra szabaddá és teljessé lett az ünnep.
Több mint ezeréves országépítő és nemzetépítő történelmünkre visszatekintve ma egyházunk népünkkel együtt, Istennek hálát adva ünnepel augusztus huszadikán. Hiszen kérésünkön és reménységünkön felül megkaptuk az elmúlt tavaszon a nemzeti összefogáshoz szükséges külső feltételeket. Az a feladatunk, hogy tegyük mindazt, amit reánk bízott az Isten – miként a régiek latinul mondták:„tua res agitur”, azaz „a te dolgod, ember, hogy tedd”.
Ezeréves tapasztalat, hogy a nemzetépítés, az ország életének, sorsának, közös jólétének előmozdítása nem történhet sikeresen a spiritualitás, léleképítés, belső erkölcsi támasz és irányítás nélkül! Igaz ez az egyes emberre és a családokra, a kisebb-nagyobb közösségekre, az oktatási-nevelési rendszerre, és igaz a gazdasági és politikai élet területén is. Jézus mondta: „Nemcsak kenyérrel él az ember…” (Mt 4,4)
Nem lehet eléggé hangsúlyozni a mai, korrupcióval küzdő magyar társadalomban a Tízparancsolatot, belőle például azt, hogy „Ne lopj!” Az apostol részletezi a követendő magatartást: „…legyetek mindnyájan egyetértők, együttérzők, testvérszeretők, könyörületesek, alázatosak. Ne fizessetek a gonoszért gonosszal…” (1Pt 3,8–9) Kortárs költőnk, Gergely Ágnes hozzáteszi a szeretetről: legalábbis kíméletet kívánok!
Afrikában sokfelé a fehér embert vagy egy másik vallás híveit ellenségnek bélyegezve próbáltak egységet teremteni. A nemzeti és vallásos ellenségképek elhomályosítására és törlésére ökumenikus megoldás lehet a Gyógyító emlékezés (Healing of Memories) program, a „békesség Istentől – békesség egymással” jegyében. Ez a szemben álló felek elemző-emlékeztető párbeszéde lenne, ahol a cél nem a másik legyőzése, hanem egymás meghallgatása, a sebek gyógyítása, megbékélés és együttes jövő kialakítása.
2010-ben országon belül és kívül sok múlik azon, vajon hajlandók vagyunk-e ilyen párbeszédre és megbékélésre!
A szerző nyugalmazott evangélikus püspök, a Lutheránus Világszövetség genfi központjának korábbi tudományos munkatársa
Harmati Béla
::Nyomtatható változat::
|