Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 31
- Lágyszívű és élő hitű kántorok
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Lágyszívű és élő hitű kántorok
Néhány hónappal ezelőtt levélben szólította meg a püspököket Kinczler Zsuzsanna, a fóti Evangélikus Kántorképző Intézet igazgatótanácsának elnöke. Arra kért minket, hogy mind a hárman látogassunk el egy-egy nyári tanfolyamra.
Az év egyik legforróbb napján örömmel léptem be a legendás Mandák-villa némileg azért árnyat nyújtó kertjébe. Megszentelt helyre érkeztem. Tudtam, hogy miután a jómódú és még jobb szívű Mandák Mária – Zászkaliczky Pál akkori fóti lelkész tanácsára – egyházunkra örökítette csodálatos villáját, belmissziói konferenciák sorát szervezték e falak között. A fáradhatatlan Kiss János gondnok lelkülete évtizedekre meghatározta az itt folyó munkát is.
A kommunista önkény betiltotta ugyan a belmissziói konferenciákat, ám a gondviselő Isten úgy látta jónak, hogy akkor egyházunk kántorképzésének központja jöjjön itt létre. Száz és ezer egykori résztvevő a tanúja annak, hogy itt korántsem csak zenei oktatás folyt, hanem igazi hitébresztés és lélekápolás is. Sok fiatal indult el Fóton a hit útján, vagy éppen kapott elhívást a lelkészi szolgálatra. Közel három évtizede ismét van lehetőség ifjúsági konferenciák megrendezésére, a fóti hagyomány mégis megőrizte a maga különleges lelkiségét.
Elmondhatom, bőséges lelki és szellemi élménnyel gazdagodtam ezen az éjszakába nyúló júliusi napon, hiszen megismerhettem az Abaffy Nóra tanfolyamvezető által összefogott oktatói csapat szakmai igényességét és keresztény elkötelezettségét, a fiatalok zenei és énekkari szolgálatát. Öröm volt közöttük áhítatot tartani, illetve válaszolni a fórum keretében nekem szegezett kérdéseknek.
Meggyőződhettem arról, hogy nagyon igényes az intézmény hangszerparkja – ugyanakkor szűkös az elhelyezés. Egy nemzetközi viszonylatban is elsőrangú orgonát például csak egy ágyakkal zsúfolt szobában, hátizsákok és levetett tornacipők között tudtak felállítani.
Bence Gáborral, a kántorképző igazgatójával végiggondoltuk az épület bővítésének lehetőségeit. Osztozom abban az álomban, hogy célszerű volna a tágas kert egy részén külön szállásépületet emelni: így a patinás villa teljes egésze oktatási és közösségi célra szabadulna fel.
Természetesen tudatában vagyunk az anyagi korlátoknak, ám talán éppen ezek a sorok indítanak valakit jószívű adakozásra… Ez a képzés ugyanis egyházunk egyik stratégiai munkaága. A távolabbi és a közelebbi egyháztörténet számos fejezete tanúskodik arról, hogy – a lelkészek munkatársaiként – milyen sokat tehettek a kántorok a gyülekezetek és falvak megmaradásáért és fellendüléséért.
Ki ne ismerné Petőfi A helység kalapácsa című eposzparódiáját, benne az olyan halhatatlan szereplőkkel, mint szemérmetes Erzsók vagy Harangláb, „a fondor lelkületű egyházfi”, a kovács mint „széles tenyerű Fejenagy” és természetesen „a helybeli lágyszívű kántor”?! A 20. században aztán felnőtt két nemzedék, amely nemcsak Petőfit olvasott keveset, de kántort se igen ismert. Legjobb esetben „a cinkotai kántort” a Mátyás király mondákból, de inkább csak egy kutyát a Kántor című televíziós sorozatból…
Pedig évszázadokon át a kántortanítók voltak azok, akik templomban és iskolában nevelték és oktatták a felnövekvő ifjúságot. Az 1948-as államosításkor az elnyomó hatalom legtöbbjüket választás elé állította, és vagy iskolai, vagy egyházi szolgálatukat kellett feladniuk. A többség, nyilván egzisztenciális okból, az utóbbit választotta. Gondoljunk csak bele: több száz gyülekezetben maradt üres a kántor helye abban az időben.
A kántorok szélnek eresztésével vagy szolgálatuk korlátozásával meggyengültek a gyülekezeteket tartó eresztékek. Ha nem lett volna a fóti Mandák Otthon és néhány egyéb missziói központ, akkor egyházunk még mélyebbre süllyedt volna. (Személyes vonatkozásként említhetem: egy ilyen elárvult szolgálati helyre hívtak 1950-ben Beled községbe egy akkor huszonkét éves leányt, akit osztályidegenként éppen akkor távolítottak el az egyetemről. Jóllehet addig csak zongorázni tanult, attól kezdve ő orgonált az istentiszteleteken, és oktatott százötven gyereket hittanra. Ő az édesanyám.)
Régen a kántorok feladata korántsem csak az éneklés vagy a hangszeres kísérés volt, hanem ők tartották kézben a liturgiát, és igen gyakran kórust is vezettek. Az egyházi énekkar mellett ez jelenthetett ünnepi dalárdát, de akár színjátszó csoportot is. Mindezzel a kántor sokat tehetett egy adott közösség fennmaradásáért, és többnyire a lelkész legközvetlenebb munkatársa volt.
A temetési szolgálatok személyessége talán különösen is összekapcsolta őket. Magam azok közé tartozom, akik még együtt temethettek Weltler Jenővel, a Deák téri gyülekezet nagy hatású kántorával. Minden alkalommal megtapasztaltam, hogy ő, a Lutheránia nagy hírű karnagya, komolyan vette a legkisebbnek tűnő alkalmat is, és minden rezdülésével együtt szolgált a lelkésszel.
Persze nem minden lelkész becsülte megfelelő módon a kántort és az ő szolgálatát. Egyik korábbi gyülekezetem lelkésze állítólag így rendelkezett a szószékről: „Kántor, maga a perselyezés alatt játsszon valami tinglitanglit!”
Becsüljük meg és szeressük a kántorokat! Emlékezzünk a neves szolgálókra – Zalánfy Aladárra, Peskó Györgyre és másokra –, és nagyon szeressük azokat a „névtelen” testvéreket is, akik istentiszteletről istentiszteletre megszólaltatják az orgonát vagy a harmóniumot, akik nagyon sokszor szabad idejüket áldozzák föl, hogy a maguk talentumaival Isten eszközei legyenek.
Jó, hogy immár a Zeneakadémián is van egyházzenei képzés, illetve az Evangélikus Hittudományi Egyetem is indított kántor szakot. Soha nem mondhatunk azonban le a széles alapozásról. Vagyis arról a munkáról, amely a fóti Evangélikus Kántorképző Intézetben folyik.
Széles tenyerű Fejenagyból ma nem igazán kérnek gyülekezeteink. Egyházfiból is csak akkor, ha nem fondor lelkületű. Lágyszívű, de még inkább élő hitű kántorra azonban mindig szükség lesz egyházunkban.
Fabiny Tamás püspök Északi Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|