Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 31
- Ismerkedés Kárpátaljával
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Ismerkedés Kárpátaljával
Megmagyarázhatatlan érzések kavarogtak bennem, miközben „oda” tartottunk. Arra a vidékre, melyről sokat hallottam, tanultam, de amely vidék mégis mindig kérdőjeleket hagyott bennem. S hogy hol is van ez az „oda”? Egykori Nagy-Magyarországunk legészakkeletibb csücskéről beszélek, mely a 20. században nem kevesebb mint tizenhét államalakulatot vagy államformát ért meg: tartozott ez a vidék az Osztrák–Magyar Monarchiához, a Csehszlovák Köztársasághoz (mely azóta már megszűnt), Ruszka Krajnához, Romániához, a nagy szovjet birodalomhoz (mely már szintén a múlté) és persze Magyarországhoz – többször is. Ez az „oda” nem más, mint Kárpátalja, napjainkban Ukrajna része, ahol a lakosságnak mindössze 12,5 százaléka magyar, büszkén, öntudatosan.
E tájon a magyar történelem legdicsőbb lapjait írták egykoron, hiszen itt vonultak be a Vereckei-hágón Árpád hadai, hogy birtokba vegyék a Kárpát-medencét, és letelepedjenek. Nem mindennapi látvány tárul az utazó elé. Többünkben megfogalmazódott, hogy ennél szebbet, pompázatosabbat festeni sem lehetne, és nem véletlenül nem akartak tovább vándorolni eleink. A hágón álló emlékmű ma már a magyarok zarándokhelyévé vált, hiszen büszkén, fennen hirdeti, hogy „voltunk, vagyunk és leszünk mindig is” ezen a földön.
Utunk során megnéztünk minden jelentős emlékhelyet, kastélyt, várat és templomot. Számtalan turulszobrot is láttunk, magyar zászlóval fellobogózva, és hallhattuk, hogy ez senkit nem zavar, és senki sem kívánja lebontatni (egyelőre). Hallgattuk, ahogyan magyarok vagy éppen ruszinok, akik olykor magyarabbak a magyaroknál, hogyan beszélnek – törve a magyart – büszkén Rákócziról, Zrínyi Ilonáról, a Munkács vagy éppen Huszt várában történtekről.
Megkönnyeztük, és elakadt a szavunk, amikor Szolyván arról hallottunk, hogy csak Kárpátaljáról több mint harmincezer magyart hurcoltak el egyetlen nap alatt munkatáborokba, Szibériába. Közülük mintegy tizenhatezernek nem volt visszatérés. És akkor még nem szóltam azokról, akik Erdélyből, Délvidékről, Felvidékről indultak megsemmisítő munkatáborokba azért, „hogy a háború okozta károkat helyreállítsák” – ezzel az indokkal kellett ugyanis minden tizennyolc és ötven év közötti magyar és német ajkúnak a csendőrségen jelentkeznie. Vajon helyre lehet-e valaha is hozni ezeket a károkat?
E rövid beszámolóban mindenre nem lehet kitérni. Az érzést sem lehet szavakba önteni, mely mélyen belevési magát a lélekbe, és egyre visszhangozza Reményik Sándor sorait: „…visszavenni a mienk!” Rövid visszatekintésemmel mindössze vágyat szeretnék kelteni olvasóim szívében is, hogy ellátogassanak erre a vidékre, ahol nagy-nagy szívélyességgel fogadnak minden anyaországból érkezőt.
Köszönet illeti azokat, akik fontosnak tartják, hogy szervezzenek ilyen utakat, hogy megismerhessük a történelemnek azt a részét is, amely a történelemkönyvekből kimaradt. Köszönet a Kálvin térieknek, hiszen jóvoltukból számos kelenföldi gyülekezeti tagunk is utazhatott velük; köszönet a vendéglátóknak (Czirók Béla lelkésznek, feleségének és a nagyszőllősi gyülekezeti tagoknak), valamint Kovács Sándor gimnáziumi tanárnak, aki fáradtságot nem ismerve hihetetlen energiával, lelkesedéssel, kalauzolt végig bennünket Kárpátalja nevezetességein. Hozzásegített, hogy megértsük, és kicsit magunkévá tegyük dr. Ortutay Elemér szavait, aki így ír: „Kárpátalja gyönyörű föld. S itt magyarnak lenni büszke gyönyörűség. Ha küszködve, szenvedve és sírva, de viseljük sorsunkat, ahogy meg van írva. Mert igaz ugyan, hogy mi sorsunkhoz szegezve élünk itt, de nem tehetetlen bábként.
Emberként akarunk itt élni, hittel és reménnyel, mert hisszük és valljuk, hogy a viharra csend jön egyszer, és Fény az égre.”
A történelem Ura legyen és maradjon velünk, és ha neki tetszik, úgy őrizzen meg bennünket egymásnak, magyarnak, éljünk bárhol is a földön.
::Nyomtatható változat::
|