Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 31
- Friss kása és északi gyaloglás
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Friss kása és északi gyaloglás
Evangélikus életmódtábor Orosházán
Táborozni úgy is lehet, hogy a résztvevők nem szalonnát sütnek vagy bográcsgulyást főznek, hanem – például – kenyeret dagasztanak, mégpedig teljes kiőrlésű lisztből – amint ezt a harmadik evangélikus életmódtábor lakói is megtapasztalhatták. A Bogdányi Mária lelkész, életmód-tanácsadó vezetésével megrendezett tábornak július 23. és 25. között az Orosházi Evangélikus Egyházközség adott otthont. A programban nemcsak az egészséges táplálkozás bemutatása és kipróbálása szerepelt: többféle, a mindennapokban gyakorolható mozgásformát is megismertetett a résztvevőkkel. A három nap fő lelki témája az imádság volt.
A korábbi két evangélikus életmódtáborra – 2008 tavaszán és őszén – a révfülöpi Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban került sor. Mivel hazánk minden tájáról érkeztek érdeklődők, felmerült az ötlet, hogy egy-egy gyülekezetben is célszerű lenne ilyet rendezni. Orosházán Ribár Jánosné látta el a szervezési feladatokat, számos helybéli résztvevőt „toborzott”, de érkeztek táborozók Nagykőrösről, Miskolcról és Budapestről is.
Az életmódtábor feladata az egészséges életmód elemeinek bemutatása, élményszerű közvetítése, népszerűsítése. A résztvevők előadásokat hallgathattak az egészséges táplálkozás alapjairól. A középpontban ezúttal a száz éve született dr. Max-Otto Bruker tanítása állt. Bruker „tiltólistára” helyezte a cukorkészítményeket, a fehér lisztes termékeket, a finomított zsírokat, olajokat. Ezzel szemben javallotta a teljes kiőrlésű gabonából sütött kenyér, három kanál gabonából készített friss kása, minél több nyers étel (zöldség és gyümölcs, salátának elkészítve), valamint a természetes zsírok (vaj, tejszín, hidegen sajtolt olajak) naponkénti fogyasztását.
Az elméleti ismeretek gyakorlatban való alkalmazására is sor került közös sütés-főzés keretében. A tábor minden résztvevője dagasztotta a teljes kiőrlésű biolisztből készült kenyér és zsemlekoszorú tésztáját, másnap pedig közösen elkészített vegetáriánus ebéd következett. A búcsúest délutánján megtelt a gyülekezeti terem teakonyhája, ahol a különböző saláták, desszertek előkészítése folyt, majd este közös kerti sütögetés zárta a napot.
A rendezvény vendége volt Burián László élelmiszer-ipari mérnök és felesége, akik bemutatták az általuk készített biolekvárokat, ivóleveket, tésztaszószokat, és az otthoni befőzés természetes módszereibe avatták be a résztvevőket.
A táplálkozással kapcsolatos ismereteket különböző, kevéssé ismert mozgásformák bemutatása és megtanulása egészítette ki. Ezek közé tartozott a nordic walking, a botokkal segített „északi gyaloglás”, mely az ízületeket tehermentesítve, lendületesebbé és gyorsabbá teszi a gyaloglást. Reggelente a táborozók egy távol-keleti mozgásgyakorlatsor, a „Wai Tan Kung csikung” tizenkét gyakorlatát végezték el. Ezek körülbelül negyvenöt perc alatt háromszázhatvan ízületi kapcsolatot mozgatnak meg.
A program zökkenőmentes lebonyolításában Ribár Jánosné mellett nagy szerepük volt az Orosházi Evangélikus Egyházközség lelkészeinek, Deák Lászlónak és Ribár Jánosnak, valamint a Győry Vilmos Evangélikus Szeretetszolgálat szolgálatkész munkatársainak is.
A résztvevők a programok végeztével ismeretekben és közösségi élményekben gazdagodva térhettek haza. Mindennapjaikban ezután remélhetőleg jobban oda tudnak majd figyelni a környezettudatos életmódra, a helyes táplálkozásra, a minél több mozgásra, és mindehhez Isten segítségét és áldását kérik nap mint nap.
Bogdányi Gábor
::Nyomtatható változat::
|