Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 31
- Jegyzetlapok
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Jegyzetlapok
(Napló, 2009)
Evangélikusok Nagyváradon. Mátyás Attila, a fiatal lelkész kalauzolja a vendégeket. Nagy szeretettel beszél az elődökről, Maternyi Ernőről, aki a legnehezebb időben kovácsolta erős közösséggé a váradiakat. 1907-ben sikerült, nagy áldozattal, felépíteni a templomot és az iskolát. Később a lakást is. A zsarnoki elnyomás alatt bátor prédikációival Deák Ödön tartotta össze a lelkes gyülekezetet. Mátyás Attila büszkén mutatja Isten házát, a rozsdabarna tornyot a két kisebb csúccsal. „Csoda, hogy megmaradtak” – mondja egy idősebb férfi azok közül, akiknek a kilencvenes évek előtt minden napjukat a félelem árnyékolta be. De élnek, és boldogan éneklik a „lépesméz-ízű” zsoltárokat. Jelenleg hétszázhetven lelket számlál a gyülekezet, ebből ötvenhat német nyelvű tag jár istentiszteletre. Az óvodában is mosolyos, vidám gyerekek játszanak. Mátyás Judit, a feleség mondja búcsúzáskor: „Az egyetemes keresztény jelleg dominál nálunk. Azt akarjuk, hogy mindenki jól érezze magát, mint egy nagy családban.”
Szilágyi István már túl van a hetvenen. A Kolozsváron élő Kossuth-díjas író elbeszélések és riportok után 1974 őszére készült el első regényével. A Kő hull apadó kútba igazi sikert hozott számára. A majdnem hétszáz oldalas következő regény, az Agancsbozót még finomabb szövésű. Itt is, mint az előzőekben, keresztül-kasul bolyong a történelem útvesztőiben. A Hollóidő (2001) lezárja az író több évtizedes lázas múltvallatását. Tragikus helyzetek, történések százféle válfajából épül fel hatalmas kötete, s bomlik ki mondanivalója: nem a halál az emberi lét tragikuma, csak az értelmetlen halál az, mely céltalan, sodródó életek végére tesz pontot. A jeles író születésnapján nem fukarkodtak a barátok, a kritikusok a dicsérettel. Nekem egy idős tanító szavai tetszettek a legjobban: „A magyar nyelv erdőzúgását hallani Szilágyi István könyveiből.”
Barátság. Van-e még barátság a világban? Az életemben? Fiatalon azt hittem, van, és mindet meg tudom tartani. Ma, annyi évtized elteltével, úgy hiszem, barát csak kevés van, és azok is lassan elfogynak mellőlem. Ez a kapcsolat bonyolultabb és fájdalmasabb, mint a szerelem. Adni és szüntelenül kapni akar. A barát csak adhat. Ez kemény és férfias kapcsolat, szavak nélkül is érteni egymást. Ritka, mint a fehér holló.
Latinovits-kiállítás. A Színészkirályra emlékezett a Várnegyed Galéria fényképek, személyes tárgyak, filmek, hangfelvételek és színházi relikviák segítségével. A művészpár, Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán boldogságát és fájdalmát villantotta föl a fotósorozat, amely az Endrődy utcai otthonukban készült. Nem felejtettük el közös fellépéseiket, de jó volt újra látni a gyorsan tovatűnő időben: Ványa bácsi, Kárpáthy Zoltán, Szindbád, hogy a legismertebbeket soroljam. A tárlóban műszaki rajzokkal illusztrált kopott füzet emlékeztetett az egykori építészhallgatóra. A jegyzetlapokon a Ködszurkáló első fogalmazványa; a Krúdy világa című nyitott könyvben a színésznő beírásai. A sarokban a veszprémi ikonos díszlet, mögötte korabeli kritikák és újságcikkek… Fájó-szép találkozás volt ez: bementünk, elhallgattunk, néztünk és olvastunk. Csend volt, és mindenki a saját emlékeit idézte föl, a neki legkedvesebbet.
Mexikó. Halottak napja. Két napig tart: tánc és zene reggeltől estig. Először a fiatalon elhunytakra emlékeznek, azután következnek az öregek; rájuk emlékezve egy szál virággal a kezükben egy pillanatra elcsendesednek. Az ünnepnek ősi indián gyökerei vannak, onnan a vidámság és a tarka ünneplőruha. Belém villan a mi gyászunk, a mi novemberi gyertyagyújtásunk a késő alkonyatban. A dérverte temető, a csönd, a néma férfiak és nők a sír körül. Csupa fekete szomorúság és föltámadó emlék évszázadok óta.
::Nyomtatható változat::
|