Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 31
- A felülről kapott erő bátorságával
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
A felülről kapott erő bátorságával
Nemcsak elcsendesedésre hívogató, illetve kikapcsolódást, szórakozást nyújtó programjai, hanem nagyon komoly, elgondolkodtató, ha úgy tetszik, „felnőtt” előadásai és fórumbeszélgetései is voltak a negyedik Csillagpont református ifjúsági találkozónak. Ilyen volt például a Református önképünk – múltfeltárás, ügynökkérdés címmel megrendezett kerekasztal-beszélgetés is, melynek Mirák Katalin történész személyében evangélikus meghívottja is volt. A Magyarországi Evangélikus Egyház tényfeltáró bizottságának tagjától a Csillagpont mottójából kiindulva „stílusosan” először azt kérdeztük: honnan veszi a bátorságot ahhoz, hogy egyházunk ügynökügyeit kutassa?
– Mióta egyháztörténettel foglalkozom, mindig „kényelmetlenek” a témáim. 1989-ben például Sztehlo Gáborról írni még nem volt népszerű dolog. Amikor a Mevisszel (Magyarországi Evangélikus Ifjúsági Szövetség – a szerk.) a Nem voltam egyedül című, a kommunizmus idején mellőzött, félreállított lelkészekről szóló interjúköteteket készítettük, akkor sem foglalkoztam azzal, hogy ezért bárki is az orrunkra koppinthat. Mégpedig azért nem, mert úgy gondoltam – és ma is úgy gondolom –, hogy egyháztörténetünk e szeletei egyben egyházi önismeretünknek is nagyon fontos részei, és ezeket kötelességem nemcsak nekem megismernem, de másokkal is megismertetnem.
Amikor az ügynökkérdés tisztázásának igénye felmerült, és vizsgálata egyházi „burok” alá került, az személy szerint nekem nagy megerősítést jelentett a tekintetben, hogy ezt a munkát nem csak partizánként, magányos harcosként, állandóan széllel szemben lehet végezni. Egyházunk most ráérzett arra, hogy bizonyos dolgokhoz a nevét kell adnia – még akkor is, ha kellemetlen kérdések kerülnek a felszínre. Mindamellett ez az egyháztól kapott felhatalmazás, amellyel most dolgozom, természetesen korlátokat is von körém. Ennyi ellenőrzés alatt történészként még soha nem dolgoztam…
– Voltak olyan pillanatok, amikor úgy gondolta, mégsem kellett volna belekezdeni ebbe a munkába?
– Igen, sokszor éreztem már, hogy felesleges terhet cipelek, és hogy mennyivel egyszerűbb lenne szép, száz-kétszáz évvel ezelőtti témákról írni…
Gyakran a fejemhez vágják, hogy érzéketlen vagyok – pedig lelkileg nagyon is megvisel ez a munka. Különösen is azért, mert azt tapasztalom, hogy életük ezen szakaszáról az egykori hálózati személyek többsége korábban még senkinek nem beszélt, így a családtagok sokszor csak a mi munkánkból értesülnek erről az egészről… Azaz nem a családon belül már ismert dolog kerül nyilvánosságra, hanem hideg zuhanyként éri a hozzátartozókat is, hogy például az édesapa miben vett részt.
Ahhoz felülről kapott erő kell, hogy az ember elviselje a vádakat, a támadásokat. Ráadásul annyi szennyet, piszkot is lát a kutató ezekben az állambiztonsági iratokban, olyan döbbenetes kép rajzolódik ki előtte a lelkészi karról és az egyházról, hogy időnként azon tűnődöm: a hitben való megmaradás is csak felülről kapott erő segítségével lehetséges…
Vitális Judit
::Nyomtatható változat::
|