Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 31
- Lutheránus „kémek” Fadd-Domboriban
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Lutheránus „kémek” Fadd-Domboriban
Nem kémkedni jöttek a Csillagpontra – vagy legalábbis nem leplezték magukat. Bátran magukra öltötték a tavalyi Szélrózsa evangélikus ifjúsági találkozóra utaló, „Hol a határ?” feliratú pólóikat csakúgy, mint az Evangélikus Hittudományi Egyetem nevével-címerével ellátott vagy éppen a Magyarországi Evangélikus Ifjúsági Szövetség Bárka szakcsoportjának logóját ábrázoló felsőiket. Sőt mi több, egyikük-másikuk hátáról maga Luther Márton „tekingetett körbe”! Az elmúlt hetet Fadd-Domboriban töltő evangélikus fiatalok közül némelyeket mi is megszólaltattunk. Arról kérdeztük őket, miért fontos nekik a Csillagponton való részvétel. Továbbá – mintegy a jövő nyárra Szarvasra tervezett Szélrózsára előretekintve – arra is kíváncsiak voltunk, szerintük mik a református találkozó erősségei, amelyeket nekünk, evangélikusoknak (véve a bátorságot) „importálnunk” kellene.
Már a nyitó istentisztelet után is kávéztunk-szörpöztünk egyet, de akkor a hirtelen szúnyoginvázió gátját szabta a hosszabb beszélgetésnek. Mártonnal végül a Cantores Ecclesiae rézfúvós együttes koncertje után nyílt alkalmunk „megvitatni” a fentebb említett kérdéseket.
– A jó programok miatt vagyok itt, és ez több mindent jelent egyszerre – mondta el a budapesti egyetemista, aki nagyon élvezte, hogy két „dolgos” Szélrózsa után most felhőtlenül-kötetlenül lehetett jelen a Csillagponton. – Egyrészt lelkileg nagyon fontosak nekem ezek a találkozók – a kiscsoportos áhítatok lehetőségével Szarvason is örömmel élnék –, másrészt kulturális szempontból is igényesek.
Zeneszerető emberként Panna is örül az igényes koncerteknek. A bonyhádi evangélikus gimnázium rutinos szélrózsázónak számító és a Csillagponton is már másodízben megforduló diákja számára mégsem ezek a leglényegesebb programok egy-egy találkozón.
– Nekem tulajdonképpen mindkét rendezvény lelki feltöltődésnek számít, így az áhítatok és a csoportos beszélgetések jelentik a legtöbbet. Fontosak azok a pillanatok is, amikor olyan emberekkel tudok beszélgetni, akiket csak évente, kétévente van alkalmam látni.
Ismerkedni, barátkozni, beszélgetni – ezek Janka „kulcsszavai” (is). A Deák téri ifi 2002 óta szélrózsázó tagja úgy érzi, mióta kikerült az egyetemről, és dolgozni kezdett, híján van az ilyen lehetőségeknek. Azért is jött élete első Csillagpontjára hajóval (a Református Fiatalok Szövetsége szervezésében lehetőség volt Budapesttől Paksig a Dunán ringatózva megtenni az utat – a szerk.), mert tudta, a hatórás út alatt rögtön új ismeretségekre tehet szert. A találkozón is tudatosan kereste a kiscsoportos beszélgetéseket és a műhelymunkára épülő foglalkozásokat, ezekből a jövő évi Szélrózsán is többet szeretne.
– Egy-egy előadás, koncert közönségének lenni is jó – de ilyenkor a mellettem ülő-álló idegen marad. A kisebb csoportokban jobban meg lehet ismerni a többieket. Nem biztos, hogy „haza is viszem” ezeket a kapcsolatokat, de a találkozó idején mindenképpen nagyon fontosak.
A Szélrózsa Band koncertjén a legtöbben nem voltak idegenek egymásnak – mivel a Csillagpont majdnem minden evangélikus résztvevője „kutya kötelességének” érezte, hogy részt vegyen rajta. Sámuellel és Gáborral, két teológushallgatóval e program után beszélgettünk.
– Amellett, hogy sok lelki alkalom, előadás és koncert van egy-egy ilyen találkozón, a különböző szervezetek, például szeretetszolgálatok, önkéntes csoportok és hasonlók munkájába is bepillantást nyerhetünk – kezdi a sort Sámuel. – Ez azért fontos, mert éljük ugyan a keresztény kis életünket a hétköznapjainkban, eljárunk ifjúsági órára, istentiszteletre, halljuk az aktuális gyülekezeti híreket – de nem feltétlenül vagyunk tisztában egyházunk „tágabb” életével. Rám például még teológushallgatóként is az újdonság erejével hatott egy-két információ…
– Kézzelfoghatóbbá válnak a dolgok – veszi át a szót Gábor. – Például a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet munkájára is most csodálkoztam rá. De említhetném a kárpátaljai Derceni Egyházi Önkéntes Tűzoltó Alakulat és a Magyar Református Szeretetszolgálat készenléti csoportjának bemutatóját is. Amikor felgyújtották az autót, valamit megélhettünk abból, amit ők nap mint nap csinálnak. Nekem ezek az impulzusok, ezek az ingerek a fontosak itt. Számomra ezeken a találkozókon túl nagy a kavalkád, és túl sok a program ahhoz, hogy valódi lelki feltöltődést, elcsendesedést adjanak.
Hogy mit importálnának ebből a nagy kavalkádból? Mindketten a reggeli áhítatokat és a délelőtti kiscsoportos beszélgetéseket említik. Sámuel még hozzáteszi:
– Amikor leszálltunk a vonatról, pogácsával és hideg ásványvízzel vártak bennünket a vasútállomáson. A fogadtatás láttán rögtön az jutott az eszembe, hogy ezt nekünk is így kellene csinálnunk a Szélrózsán.
Ha pogácsát nem is, de hideg ásványvizet – és szörpöt, kávét, teát, csokoládét, friss répát – a KIE-kávéházban is „vételezhettek” a résztvevők. Sacival, aki öt éve felváltva hol a Szélrózsán, hol a Csillagponton segíti a kávéház munkáját, két nagy „roham” között beszélgettünk.
– A kávéházban – amellett, hogy szolgálhatunk mások felé – azt szeretem, hogy nemcsak kifelé mutathatjuk be a Keresztyén Ifjúsági Egyesületet, hanem magunk között is van módunk elcsendesedni és Isten felé fordulni. Hogy emellett a találkozón magán mennyire tudok részt venni, az persze évről évre változik, és mindig az aktuális munkatársi gárdától függ. Ebben az évben nagyon jó csapat jött össze, így elég sok programra el tudtam jutni, és ennek nagyon örülök.
Nekem a Csillagpontban a lelkisége tetszik leginkább. Más, mint a Szélrózsa; sokkal komolyabb. Mernek határozott véleményt megfogalmazni-mondani, ami szerintem nálunk, evangélikusoknál – a Szélrózsán és másutt is az egyházban – hiányzik. Ezt a határozott állásfoglalásra való törekvést szerintem mindenképpen át kellene vennünk.
Vitális Judit
::Nyomtatható változat::
|