Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 31
- Szívközeli átkelések
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Szívközeli átkelések
Akár egy szuszra is ki lehet olvasni Márton Gyöngyvér köteteit. Mégis azt javasolom leendő olvasóinak, ne így tegyenek. Ugyanis a szerző novellái, vallomásai, történetei, pillanatfelvételei olyan szépen festett, élvezetes stílusban, gondolatban, mondanivalóban gazdag írások, hogy világukban érdemes időzni.
Érzékeny lelkű íróember, anyanyelvének igazi szerelmese Márton Gyöngyvér. Író és olvasó lélek, aki apró rezdüléseket is érzékel a világból, nem megy el a részletek mellett, ugyanakkor a nagy összefüggéseket is átlátja és láttatja olvasóival. Művészi eszközökkel ábrázol egy sorsot, amely a maga valójában természetesen egyedi, mégis, a kor, a történelem által kimérten sokaké. De talán nem mindenki képes rögvest megérteni, megérezni, ezért jó, hogy van, aki – talán az írások születésekor nem is tudatosan, mégis, kötetté formáltan, egymásra rímelően, részletgazdagon kifejtve – sorsközösségbe von.
Miről beszélek? Márton Gyöngyvér Marosvásárhelyen született, fiatal felnőttként jött át Magyarországra, és évtizedek óta Budapesten él családjával, itt van hivatása, az Evangélikus Hittudományi Egyetem könyvtárosaként dolgozik. Van szülőföldje, van hazája, anyaországa. Van állampolgársága, anyanyelve, nemzetisége. Megfogalmazza önmagát, az otthon és az itthon – mi csak hisszük, hogy olyan egyszerű és egyértelmű – képletét, vall a kisebbségi lét adta, egy életen át megválaszolandó kérdésről. Határokon átkelni nem könnyű, mert a határok nem is annyira kívül vannak. Képet kap az olvasó a vámosok packázásairól, a hivatalok megalázó procedúráiról, a „Magyarba” menő zsúfolt vonatokról, az utazás méltatlan körülményeiről, de a belső folyamatok, a belül bejárt utak az igazán izgalmasak. A szerző ezekről is hitelesen „tudósít”.
S miről még? Avagy: miért is ajánlom én olvasásra Márton Gyöngyvér köteteit? Roppant egyszerű a recenzens dolga. Mert jó témákat jó stílusban vet papírra. Személyesen, mindvégig, önmagát vállalva; az írások címei zárójelben állnak, de korántsem mellékes-zárójeles történetek ezek. Az író megengedi, hogy ismerősök legyünk.
Boldog, szeretetben megélt gyerekkor világa bontakozik ki a kötetekből. Nagy játszadozások a gyereksereggel, önfeledt hancúrozások a testvérekkel, régi nyarak színe, íze, illata. Imádkozás a Mamával. Erdély szépséges tájai, a sós vizű tavak, megannyi kaland… Mindez persze a „szocreál” – erről is szól egy figyelemre méltó írás – éveiben, a gyermeki emlékezet számára azonban ezek varázslatos, csodaszép idők, hiszen: szeretve gyermeknek lenni jó.
Utazások, átszállások krónikája az egyik történet, a másik kötet címadója, az Átkelő pedig torokszorítóan szép: anyáról és anyaországról, hazatérésről, példamutató emberi tartásról. Megkapóan kedves a szerző „gyónása” is, apró-cseprő gyerekbűneinkre emlékeztet vele: de jó is volt, amikor a kísértést csupán néhány színes ceruza, pár gramm plasztilin jelentette, s a „megtérő bűnös” hamar visszatalált a becsület ösvényére… Vagy amikor gondtalanul szabad volt belefeledkezni egy jó könyvbe a kertben, a diófa ágai között ülve.
Végére hagytam a kedvenceimet. A Hóbetyárok címet viselő írás pillanatfelvétel az irdatlan hóban elrekedt busz utasairól és váratlan „látogatóiról”, külső-belső félelmeink, kiszolgáltatottságaink tükre. Jót derülhetünk egy furcsa pincekiállítás történetén, egy kis fintor, amelyen utólag jó együtt nevetni, mert ezen élmények nélkül sem teljes az élet.
A szépírás (az igényes betűvetés és annak minden kelléke) iránt érzett lelkesedésről, de kiváltképp a könyvigézetről, azaz az olvasás, a könyv, a vers, a dráma, a mese, a regény iránti szenvedélyes szeretetről olvasva pedig igazi lelki rokonságban érzi magát az ember a szerzővel. Hogy is mondja? „A jó szövegtől valósággal szárnyakat kapok.” Nos, ehhez csak annyit tehetünk hozzá: reméljük, szintén Márton Gyöngyvért idézve, a második kötet megjelenése óta gyűlik, s tolla alá kívánkozik újabb, a „torkomat is szorongató, bennem lüktető mondanivaló”.
Kőháti Dóra
::Nyomtatható változat::
|