Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 31
- Fabiny Tamás: Ajtórésnyi zsoltár
Kultúrkörök
A hónap könyve – augusztusban 30% kedvezménnyel a Luther Kiadótól
Hozzászólás a cikkhez
Fabiny Tamás: Ajtórésnyi zsoltár
Valószínűleg sokan ismerik azt az érzést, hogy szeretnék elmondani, ami a szívüket terheli, de nem találnak hozzá szavakat; hogy imádkozni szeretnének, de olyan nehéz megfogalmazni.
Az Ajtórésnyi zsoltár olyan imádságokat, meditációkat tartalmaz, melyek segítségével szinte minden élethelyzetben megnyílhatunk Isten előtt. Minden egyes alkotás elején egy-egy fénykép található, mely még inkább segíti az elmélyült odafigyelést, együtt gondolkodást, imádságot.
A kötet elsősorban fiataloknak szól, ezt jelzik a könyv kezdő darabjai: olyan élethelyzeteket mutat be (mint a játék, sport, érettségi vagy motorral száguldás) olyan nyelven, mely a fiatalok sajátja.
Azonban ha továbblapozunk, mindenki megtalálhatja benne azt az életképet, azt az életérzést, amely éppen a sajátja, vagy amelyik őt a leginkább megérinti. Segít őszintén kimondani a kételyeket, félelmeket, megfogalmazni az örömöt, a bánatot, a szorongást, a reményt, segít megvallani az Istenbe vetett bizalmat és hitet – azt a bizalmat, amellyel a gyermek fordul szüleihez, vagy melyet a kisgyermek előlegez meg a felnőttnek, amikor megkérdezi: „Tessék mondani, tegezhetlek?” (45. oldal) Megtalálható benne a lelkész vallomása is: hogyan éli meg a vasárnap reggeli istentisztelet előtti perceket, hogyan szembesül az első temetés nehézségével, olvashatunk arról, hogy ő is ember, ő is megtapasztalja a vasárnapi munka után érzett esti fáradtságot.
A szerző nem hallgat azokról az érzelmeiről sem, amelyeket olyan, a világot sokkoló események váltottak ki belőle, mint a 2004. karácsonyi délkelet-ázsiai szökőár vagy a csecsen terroristák 2004. szeptember elsejei mészárlása. Kifakad belőle a szenvedés, az ártatlanok halála, kínszenvedése kiváltotta részvét, mert nem lehet, mert nem tud hallgatni ezekről a szörnyűségekről, és mint a zsoltáros, elmondja, elpanaszolja mindazt a keserűséget, ami a szívét nyomja.
Bár a megmagyarázhatatlant nem lehet megmagyarázni, de a Jelenések könyvéből megszólal a remény: „Ezután láttam új eget és új földet, / mert az első ég és az első föld elmúlt, / és a tenger sincs többé. / És letöröl az ő szemükről minden könnyet, / és halál nem lesz többé, / sem gyász, sem jajkiáltás, / sem fájdalom nem lesz többé, / mert az elsők elmúltak. / A trónuson ülő ezt mondta: / Íme, újjáteremtek mindent!” (67. oldal)
Az alkotások többsége próza – imádságok és meditációk. Azonban ha fellapozzuk azt az oldalt, ahol a Borostyán található, tömör, mégis játékos versre bukkanunk. Pár oldallal előrébb pedig a szabad vers lüktető formája és hangulata ragad bennünket magával, felidézve a külföldön töltött karácsony képét; a chicagói élmények az itthoni emlékekkel keveredve sajátos hangulatot árasztanak.
Különösen megragadják az olvasót a különböző bibliai szövegekre – zsoltárok, példázatok, történetek, levélrészletek, tanítások – írt parafrázisok. Az elveszett juh, Az elveszett drahma és Az elveszett fiú különösen is hangsúlyozza Isten minden ember iránti szeretetét: aki „minden hajnalban és alkonyatkor” kiballag a kapuba, és szüntelen hazavárja a tékozló fiút, aki odalép ahhoz, aki úgy érzi, hogy már minden elveszett, mert Isten minden embert egyformán szeret, azt is értékesnek tartja, aki a mások vagy a saját szemében talán értéktelennek tűnik: „Azt mondja: / itt vagy hát. / Milyen jó. / Szép vagy és értékes. / Nagyon vigyázni fogok rád. / Többé nem kallódsz el soha.” (106. oldal)
De nemcsak az ismerős bibliai szakaszokat fedezhetjük fel a könyvet lapozva, hanem szüntelen ismerős versidézetekre is bukkanunk – többek között József Attila, Pilinszky János, Radnóti Miklós, Reményik Sándor műveiből, melyek szintén a ráismerés örömét nyújtják az olvasónak.
A számtalan mondanivalónak természetesen csupán a töredékét tudtam itt bemutatni, de talán ennyi is elég, hogy meggyőzzem az olvasókat, érdemes kézbe venni ezt a kis kötetet és bepillantani az ajtórésen, mert számtalan gondolatébresztő találkozásban lehet részük.
Kerepeszki Anikó
::Nyomtatható változat::
|