Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 31
- Fa- és kőfaragók emléke
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Fa- és kőfaragók emléke
A Kapoli Múzeum és Galéria Balatonlellén
Az 1790-ben épített, hosszú, fehér parasztház utcai homlokzata már messziről hívogatja az arra járókat. Szökőkúttal és szobrokkal díszített udvarán lusta, fekete macska köszönti a betérőket, a múzeumba lépve pedig kellemes hűvös fogadja a látogatókat. A Ligeti Gábor bérelte Kossuth utcai kiállítóhely igazi kincsekkel várja május elejétől október közepéig a magyar tenger déli partján kirándulókat Balatonlellén.
A huszonhat éve létrehozott múzeum egyik terme id. Kapoli Antal (1867–1957) Kossuth-díjas somogyi pásztornak, fafaragó művésznek és fiának, ifjabb Kapoli Antalnak (1893–1971), a népművészet mesterének állít emléket, nemcsak életükbe engedve betekintést, de néhány remekművüket is kiállítva.
A másik földszinti helyiségben a neves impresszionista szobrász – az egykor Rodin-tanítvány –, Ligeti Miklós (1871–1944) állandó kiállítása látható. A századforduló pezsgő kulturális életében aktívan részt vevő alkotó készítette például a párizsi világkiállítás magyar pavilonjának – díjjal is jutalmazott – bejárati kompozícióját. Később már mint sikeres szobrász komponálta meg 1911-ben a torinói pavilont, amely a szecesszió egyik csúcsának számít. Portréit és zsánerszobrait az 1890-es években rendszeresen kiállította a Nemzeti Szalonban, és az arisztokrácia is felfedezte őt. Az Andrássy, Széchenyi, Apponyi, Orczy család szinte valamennyi akkor élő tagját megmintázta.
Több munkája a mai napig látható; gondoljunk csak Erzsébet királyné fehér márvány szobrára Szegeden, a Kerepesi úti temető néhány síremlékművére Budapesten vagy Rudolf trónörökös városligeti szobrára (Evangélikus Élet, 2008/33–34. szám).
Ligeti Miklós legismertebb alkotása talán a miniszterelnöki parancsra 1900-ban elkezdett Anonymus-szobor, amely a Vajdahunyadvár udvarán látható.
A szoborállítás előzménye az, hogy Vilmos német császár egy pesti látogatása során sivárnak találta a várost. Válaszul Ferenc József tíz szobor elkészítésére biztosított fedezetet. A megvalósítás azonban nem volt egyszerű feladat. Tíz olyan személyt kellett ugyanis találni, akiknek úgy lehetett emléket állítani, hogy a mű se a magyarok, se a Habsburg-ház érzelmeit ne sértse. Így született meg az ötlet, hogy – többek között – a Gesta Hungarorum (A magyarok cselekedetei) írójának, Anonymusnak is készüljön el a szobra.
Bár a honorárium igen jelentős összeg volt, nem tolongtak a jelentkező művészek. Hiszen olyasvalakit kellett megmintázni, aki úgy intézte, hogy személye homályban maradjon. Még a nevét sem lehet tudni, az utókor nevezte el Anonymusnak (vagyis „Névtelennek”). Ekkor bízták meg a feladattal a huszonkilenc éves Ligeti Miklóst.
A kámzsa alatt rejtőző írnok bravúrosan megoldott szoboralakja nem mindenkinek nyerte el tetszését, de a művész sok elismerő szót is kapott, például a kortárs Bródy Sándor írótól is.
E két állandó kiállítás mellett a Kapoli-múzeum padlásterében kialakított galériahelyiség ’94 óta időszaki tárlatoknak ad otthont. Az érdeklődők augusztus 14-ig a Munkácsy-díjas Somogyi Győző festőművész A magyar hősök arcképcsarnoka című kiállításának válogatását láthatják. A magyar honfoglalás ezeregyszázadik évfordulója tiszteletére tíz éven át készített, száz arcképből álló festménysorozat negyven darabja látható most Balatonlellén. A képek a magyar történelem vitéz katonáit ábrázolják Attilától egészen Maléter Pálig.
– BZS –
::Nyomtatható változat::
|