Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 31
- Határeset, avagy van határ, vagy nincs határ?
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Határeset, avagy van határ, vagy nincs határ?
Az Evangélikus Élet 2009. július 19-i száma a 10. oldalon hozta Németh Zoltán evangélikus lelkész Határ Isten és ember között című meditációját, amely eredetileg a Határ menti meditációk című kötetben jelent meg (Luther Kiadó, Budapest, 2008).
Értem én a szerkesztői jó szándékot, hogy a határnyitás huszadik évfordulója körül egy „ütős” és esztétikailag is igényes meditációt kívánt megjelentetni. Sajnálatos azonban, hogy hetilapunk munkatársainak ezúttal elkerülte figyelmét a Lelkipásztor című lelkészi folyóiratunk 2008-as évfolyama. Ott ugyanis ez a meditáció a 2008/7. szám első oldalán már megjelent.
Az újraközlés természetesen még nem lenne baj. Ám ugyanezen évfolyam 11. számának 421. oldalán olvasható Gémes Istvánnak „Tisztelt Főszerkesztő Asszony! Kedves Marianna!” címmel egy igen határozott írása, amely így kezdődik: „Szeretnék tiltakozni a Lelkipásztor 2008/7. száma első oldalán közölt írás legelső mondata ellen.”
Gémes István tézise: „…ez nem igaz.” Tudniillik Németh Zoltán írásának az az állítása, hogy lényegében nincs határ Isten és ember között, mert az Isten határtalan, s „ha mégis valamiféle határokat látunk, azok a mi emberi határaink”.
Gémes mindezt istenkereső emberként, a vallásokkal foglalkozó tudósként, a görög drámák szeretőjeként, az Ótestamentum olvasójaként s végül, de nem utolsósorban: Jézus tanítványaként fejti ki. A rövid, de tartalmában igen gazdag olvasói levélnek csak az utolsó bekezdését idézem: „Jézus tanítványaként mondom: ez nem igaz. Különben érthetetlen lenne 1 Tim 2,5: »Mert egy az Isten, egy a közbenjáró is Isten és emberek között…« Fölösleges lenne a jézusi kenózis, az inkarnáció, s elvesztené értelmét az imádság és a kegyelem királyi széke elé való járulásra való felhívás. Ez a mondat így nem igaz.”
Gémes István Németországban élő evangélikus lelkész, teológus; az elmúlt év őszén Károli Gáspár-díjat adományozott neki a Oktatási és Kulturális Minisztérium. Nincs tudomásom arról, hogy a hivatkozott meditációval kapcsolatban lelkészeink vagy teológusaink tettek volna hasonló észrevételt, vagy valamilyen formában hozzászóltak volna e vitához. Egyházunk teológiai berkeiben beszédesen néma csend honol. Oly nagy csend, hogy még hetilapunk szerkesztői sem emlékeztek arra, hogy néhány hónappal ezelőtt valaki már határozottan megszólalt ebben a kérdésben.
Egyházunkban a teologizálásnak ma sajnos nagyon alacsony az árfolyama. Az esztétizálásé már valamivel magasabb. Azt ma nem szokás vizsgálni, hogy egy állítás igaz-e. Elég, hogy szép, tetszetős legyen. Németh Zoltán írása valóban szép és tetszetős. Sőt: nagyszerű. Csak egy baj van vele: ez így nem igaz. (Én is megjelentettem volna, mondjuk, egy bölcsészek számára írt folyóiratban. Mert hát a szerzői szabadságot tiszteletben illik tartani, s egy világi fórumon tényleg „nincsen határ” teológusok és bölcsészek között, s egy bölcsészlapban különösebben nem számítanak mázsás teológiai tévedések.)
Egy lelkészi szaklapban s egy egyházi hetilapban azonban van egy benső norma, ha úgy tetszik: határ. Itt bármit, bárkinek, bárhogyan már nem (lenne) szabad leírnia. Gondoljunk csak arra: ha egy sebész fél milliméterrel eltéveszti a vágást, az a beteg számára végzetes lehet; ha egy zenész elvéti a hangot, tönkremegy a koncert. Akkor a teológiában miért ne lehetne norma? Itt talán mindent szabad? Elég, ha tetszetős a megfogalmazás? Alig hiszem.
Németh Zoltán egyik csúsztatása, hogy a határt azonosítja a korláttal, s ezzel máris azt sugallja, hogy aki az Isten és az ember közötti határról beszél, az korlátolt lény, mert Jézus határátlépéseinek helyein ma „nagy vallásos tisztelettel övezett és védett határköveket” állít.
A szerző kétségtelenül vonzó gondolatmenete egy ma sokak számára divatos Jézus-képet jelenít meg: lám, Jézus minden határt átlépett (férfi és nő között; bűnös és bűntelen között; hívő és hitetlen között; gyermek és felnőtt között; törvény szerint élő és törvényen kívüli között; tiszta és tisztátalan között; méltó és méltatlan között), s a „határkövekkel övezett” kereszt felé vezető út azt jelenti, hogy „mi is bátran lépjük át őket”.
Gémes Istvánnal együtt én azt mondom, hogy ez a sok részigazságot is tartalmazó divatos „jófej-Jézus-kép” ilyen formában, összességében nem a Biblia, nem a hitvallásaink, nem az egyház hitének a Jézus-képe. Azt is mondom, hogy Feuerbach tézise köszön itt vissza: ez a mai ember önmaga képére teremtett Jézus-képe. Ez a Jézus azért szimpatikus, mert ő olyan, mint én vagyok.
Azt is mondom, hogy Németh Zoltán Jézus-képe alapvetően romantikus Jézus-kép. Mit jelent ez?
Évtizedek óta tanítom az egyetemen bölcsész diákjaimnak T. E. Hulme Romanticism and Classicism című tanulmányát, amelyben T. S. Eliot kortársa, a 20. század elején élt angol irodalomtudós szemléletesen állítja szembe a „romantikus” és a „klasszikus” gondolkodásmódot. Rámutat a két szemléletmód különböző istenképére is: a romantikus gondolkodás számára nincsen határ, hiszen az ember maga is Istenné válhat. Ezzel szemben a klasszikus gondolkodás mindvégig ismeri a különbséget Isten és az ember között. Az Isten: Isten; az ember: ember. Talán arra még emlékszünk Luthertől, hogy a megkülönböztetés képessége tesz minket teológussá.
Abban igaza van Németh Zoltánnak, hogy Jézus a földi életében sok, ember által támasztott korlátot és kreált határt átlépett. De az Atya Atyaságát a vele egylényegű Fiú mindvégig tiszteletben (!) tartotta, s mindvégig tudatosította, hogy van, ami csak az Atya hatalmában van (Mk 13,32).
A romantikus szemlélet csak Jézus „személyét” látja, addig nem jut el, hogy értelmezze az ő „művét”. Jézus nem egyszerűen a személyében volt (de láttuk, itt is tisztelettudóan!) határátlépő. A legnagyobb határzárnyitás Jézus Krisztus „műve”, az ő kereszthalála és a húsvéti feltámadás volt.
A keresztet – a szerző gondolatmenetével szemben (!) – nem az ember (Pilátus, a rómaiak, a zsidók) állította, hanem az Isten. Nagy különbség! 2 Kor 5,18–21 értelmében nem büntetésből, hanem szeretetből. Azért, hogy „lecserélje” a bűnei következtében önmagát megkötöző, majd odaszegező embert a Másikkal (vö. a görög „katallagé” jelentését!), az ő egyszülött Fiával. A nagypéntek és a húsvét misztériuma (amiről a szerző egy szót sem ejt!) a valódi, igazi határzárnyitás, határátlépés. Az ortodox húsvéti liturgia erről így énekel: „A pecséteket sértetlenül hagyva feltámadtál a sírból, óh, Krisztus, aki a Szűz zárját születéseddel meg nem bontottad, és megnyitottad nekünk a Paradicsom kapuit.”
Lehet, hogy a cikknek emberileg sokan tapsolnak, de csakis erre a győzelmi liturgiára tud az egyház énekével így felelni: „Ámen! Halleluja!”
Fabiny Tibor
::Nyomtatható változat::
|