Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Bőhm Kristóf

BŐHM KRISTÓF magiszter a szászországi Radeberg városbirájának fia volt; atyja Bőhm János, anyja szül. Geisler Katalin. 1626 szeptember 24.-én született, 1633-ban a pestis anyját elragadta s minthogy atyja akkor nem volt otthon, 12 radebergi polgár vette egymásután magához. Mind a tizenkettő elhalt pestisben. 1634-35-ig Drezdá­ban, 1636-38-ig Kamenzben, 1639-ban ujra Drezdában tanult. Két évig Holtzmann Frigyes (Jöcher: Gelehrtenlexikon, II. rész, 1683.) magiszter tanította magánuton, 1641-ben Meissenbe került s innen ment 1644-ben a wittenbergi egyetemre. Az 1647-ik évet le­számítva, melyet az atyai háznál töltött, 1649-ig nevelő volt, elöszőr Magdeburg mellett Gommernben, utóbb hoëneggi Hoës Miksa Ferdinánd házában.

Ezután Jénába ment és ott 1650 augusztus 16.-án magiszter lett. Mint Büchner Ágost tanár gyermekeinek nevelője 1652-ben visszatért Wittenbergába és ott a bölcsészeti szak adjunktusa lett. A hirneves Helgelmayer János Jakab magiszter halála után 1653 augusztus 27.-én a pozsonyi gimnázium igaz­gatóságába hivták meg, de csak egy évig maradt ebben az állásban, mert Heuchelin János György halála után 1654-ben egyhangulag lelkésszé választották. Ezt az uj hivatalát ez év december 23.-án kezdte meg, a kontuber­nium törvényeit azonban már november 19.-én aláirta. Mint lelkész III. Ferdinánd engedélyével egy ágostonrendi szerzetessel nyilvános vitát állott meg és legyőzte ellen­felét.

De Pozsonyban nem maradt sokáig. Az akkor nagyon tekintélyes lőcsei gyülekezet hívta meg és 1658 május 29.-én elhagyta Pozsonyt. Június másodikán lépett föl Lőcsén. De itt csak két évig működött, mert 1660 március 19.-én meghalt.

1654 október 13.-a óta volt nős, neje Dorottya Zsófia (Bőhmné második férje Serpilius János soproni városbiró volt s ebből a házasságból született Serpilius György, a hires egyházi költő. v. ö. Klein: Nachrichten II. k. és jegyzetek a 464. és 465. lapon.) Balduin Baltazár dr. regensburgi szuperintendens leánya volt. Házasságukból két fiu és két leány született.

Három latin értekezésen kivül Bőhm pozsonyi tartózkodása idejében apologetikus munkát irt az inspirációról a szent irásban. Az évszám megjelölése nélkül Zeiszelnél jelent meg Trencsénben. - Bőhm kiváló tehet­ségü, tudományosan képzett jámbor, hű ember volt (Klein: Nachrichten I. 14. 1.)

Aulber János Kristóf
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Bőhm Kristóf

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.