Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Schmidt Károly Jenő

SCHMIDT KÁROLY JENŐ. Pozsonyban születtem 1865 október 29.-én Atyám, Schmidt Károly, mint Anhalt-Cöthenből bevándorolt nagyapám, zongoragyáros volt, anyám szül. Bakoss Ida. A szülői ház hagyományai korán felébresztették a művészet, különösen a zene iránt való érdeklődést, mert nagyatyám háza az egykor élénk pozsonyi zenei élet középpontja volt. Ami zenei nagyság Hummel és Liszt óta megfordult Pozsonyban, házunkat sem kerülte el.

Gimnáziumi tanulmányaimat a pozsonyi liceumon végeztem és 1884-ben Bécsbe mentem a bölcsészeti szakra. Itt leginkább Schmidt Eriket és Zimmermann Róbertet hallgattam. Már 1885-ben a theológiára mentem át és szülővárosom theol. akadémiáján folytattam tanulmányaimat. 1888 áprilisáben Heidelbergába mentem és ez év őszén Berlinbe. Itt főleg Steinmeyer tanárom volt rám hatással. Neki és Lőhe iratainak köszönhetem a hitvalláshoz hű, pozitiv-lutheri theológiai irányomat.

1889 szeptember 3.-án tettem szakvizsgálatot és erre segitő papja lettem a beteg Freytag lelkésznek; október 23.-án avatott föl Geduly dr. püspök. 1890 június 15.-én, miután egy előbbi választásnál Ebner lelkésszel szemben kisebbségben maradtam, a gyülekezet egyhangulag megválasztott lelkészévé.

1892 szeptember 26.-án vettem nőül Kolényi Adélt.

Nyomtatásban megjelent: "Auf dunklen Pfaden. Ein Liederbuch", Berlin 1885; "Unterm Kreuz", Drezda 1895; "Wes soll ich mich trösten" u. o. 1893; "Keresztyén vallástan", 2. kiad. Budapest 1898; "Die luth. Kirche Ungarns", Drezda 1900; "Etliche Fragestücke für luth. Diakonissen", Pozsony 1900; "Bilder aus dem Leben Jesu" Pozsony 1905 ; több egyházi beszéd és kisebb szónoklat. Fürst és Ebner lelkészekkel összeállitottam a pozsonyi gyülekezet énekeskönyvét (1895). Továbbá kidolgoztam a diakonissza-anyaintézet házi- és munkarendjét, Stuttgart 1897 ; 1896 és 1897-ben kiadtam "Correspondenzblatt für ev. Männer- und Jünglingsvereine A. B. in Ungarn"; szerkesztem 1897 óta "Der Friedensbote" cimű egyházi néplapot.

Aulber János Kristóf
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Schmidt Károly Jenő

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.