Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
Werner János Jakab
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek
Aktualitások

Werner János Jakab


Werner János Jakab

WERNER JÁNOS JAKAB Szepesszombatról származik és 1757 május elsején született. Atyja, Werner Albrecht, a szász Aueból származik és az 1775-iki nagy tüzvésznél, mely Szepesszombatot pusztitotta, minden vagyonát elvesztette úgy, hogy a család ez időtől fogva nagy nyomoruságban élt. Werner gimnáziumi tanulmányait Selmecen és Késmárkon, részben pedig Németországban végezte. Gazdag unokabátyja ugyanis 1776-ban Gubenbe magához fogadta a szegény ifjut, de csakhamar levette róla a kezét, mert ez a herrnhutiak sajátságos szokásaiért nem tudott lelkesülni.

Zittauba ment tehát, ahol pártfogókra és Frühauf konrektorban derék tanitóra talált. Innen többször elment Herrnhutba és most már úgy hatott rá a sajátságos élet, hogy a gyülekezetbe fel akarta vétetni magát. De nem vették föl. Zittauban négy évet töltött s miután elegendő ismeretet szerzett, pártfogói segitségével a hallei egyetemre ment. Itt az árvaházban lakott és tanitott. Betegség, szegénység és lelki küzdelmei annyira megviselték, hogy abban akarta hagyni a tanulást és vándor utra készült. De jóltevői intéssel, segitséggel visszatartották és tovább folytatta tanulmányait 1780 tavaszától Lipcsében, bár jobb szerették volna, hogyha Halleban marad. Lipcsében Zollikofer hatása alá került és meg is maradt egész életében.

Később Gärtner báró birodalmi udvari tanácsos házához került, majd 1783-ban Wendler János Ferdinánd halála után a pozsonyi liceum szubrektora lett. Mint lelkész, alig két évig müködött. 1788 augusztusában választották meg Ribiny helyére és már 1790 április 3.-án meghalt.

Özvegyet - szül. Schönwetter Katalin Zsófiát - és négy kis koru árvát hagyott hátra, kikről a gyülekezet gondoskodott.

Barátja, Tekusch, igy jellemzi Werner irányát: "Vallási nézetei tiszták vottak. Jézus tanitásának szellemét helyesen fogta föl, nem tévedt zsidóságba, sem száraz, hideg dogmatizálásba. A vallásban az emberi értelem toldalékainak silány és Isten nélkül való eredetét kimutatta. Adta a régit, ha igaznak és helyesnek találta, hozta az ujat, ha jó volt, de feltünés nélkül. Luther szelleme nyugodott rajta akkor is, ha ennek betüjétől eltávozott" Werner tehát határozattan racionalista volt, ezt bizonyitja, a különben meg is cáfolt, Diterich féle hirhedt "Útmutatás az üdvösségre Jézus tanitása szerint" cimű munkának kézikönyvül való behozatala, valamint tevékeny munkássága az 1788-iki racionalisztikus énekes könyv szerkesztésében. De leginkább rávallanak Tekusch által 1790-ben kiadott válogatott egyházi beszédei, melyekből a "rationalismus vulgaris" izléstelenségei hiányoznak ugyan, de annál élesebbek. (L. Werner beszédei előtt Tekusch Mihály előszavát és jellemzését. V. és köv. I.)

         Képek
 
 
Werner János Jakab
         Társoldalak
 
  Aulber János Kristóf
Beer Frigyes Vilmos
Bél Mátyás
Biermann Károly Sámuel
Bőhm Kristóf
Brehmer András
Crudy Dániel
Dobai György Sámuel
Ebner Gusztáv
Eckhardt Bertalan
Freytag Viktor Rudolf
Fürst János
Geduly Lajos Gábor
Geyer János
Glatz István Henrik
Gleichgrosz György Ferdinánd
Götz András
Grosz (Grosch) András
Heuchelin János György
Heuchelin Simon
Homberger Elizeus
Jarius Vilmos József
Jentsch János
Kéler Zigmond
Keller János Bernát
Klein Mihály
Klesch János Kristóf
Knepel Joakim
Krumbholtz Keresztély
Lader János
Marth János Mátyás
Matern Kristóf Márton
Mirus (Miersch) János Keresztély
Müller György
Ogger Sámuel
Pihringer Keresztély
Prőhle Henrik
Raabe Károly Ágost
Rackwitz Károly
Rázga Pál
Reiser Antal
Reusz András
Ribiny János
Schmidt Dániel
Schmidt Károly Jenő
Schnaderbach György Frigyes
Segner Ádám
Serpilius Sámuel Vilmos
Siegel Ernő Ferdinánd
Stromszky Ferenc Sámuel
Stumpf János
Sutorius Bálint
Tettelbach Ádám
Titius Gottfried
Titius Dávid
Tremmel János Keresztély
Trentschensky Ferenc
Vibeg János
Vollgnad Gáspár
Wegelin Józsua
Weiszbeck János
Wider András Kristóf


Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Werner János Jakab

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster
A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.