Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
Homberger Elizeus
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek
Aktualitások

Homberger Elizeus

HOMBERGER ELIZEUS magiszt. fia volt a híres Homberger Jeremiás dr.-nak, ki az osztrák reformáció történetében nevezetes szerepet játszott. (Lásd Jöcher: Allgem. Gelehrten Lexikon. Lipcse 1950. II. rész. 1686. 1. - Főleg: Dr. Mayer: Jeremias Homberger "Archiv für österr. Geschichte" 24. kötet 203. 1. - Úgy szintén: "Allgemeine deutsche Biographie" XIII. 10.)

A család eredetileg a hesszeni Fritzlarból származott és a nyakasságig menő hű ragaszkodás jellemezte tagjait. Homberger Elizeus atyjának legszorgalmasabb napjai közben született Grácban, 1586 júniusában. Az öreg Hombergernek egy éles hangu prédikációja miatt, melyet 1585 őszén mondott, el kellett hagynia az örökös tartományokat és ekkor Regensburgban élt számkivetésben. Nejét és gyermekeit azonban Grácban hagyta. Csak augsburgi születésű neje, Baerer Zsuzsánna (Ez az öreg Homberger második felesége volt. Az elsőt egy öttingai feljegyzés szerint Gertrudnak hivták. Az Elizeus születésekor már férjnél levő nénjei tehát mostoha testvérei voltak.) volt időközben nála. Talán nem volt minden szándék nélkül, hogy nejét Grácban hagyta lebetegedni. Ugyanis keresztszülőkül felkérte Stájerország egész evangélikus lakosságát, annak jeléül, hogy az összeköttetést velük nem adta föl és még mindig lelkipásztoruk. Mert a stájerok ezen közben lépéseket tettek, hogy Homberger helyére Zimmermann Vilmos dr.-t (L. Jöcher: Allg. Gel. Lex. Lipcse 1750. IV. rész. 2110. lap.) hivják meg. Ezt akarta Homberger megakadályozni: A stájerok meg is tették kivánságát és elfogadták a komaságot. A keresztelő után nemsokára Hombergerné gyermekeivel és kis fiának értékes keresztelési ajándékaival Regensburgba ment. (A-fiartumáisy komaságára vonatkozó adatokat a gráci tartományi levéltár Homberger-kötetéből vettem s ezt Loserth dr. gráci tanár szivességéből kaptam kézhez tanulmányozásra.)

A kis Elizeus együtt bolyongott atyjával, ki 1592-ben Bécsen keresztül ujra Grácba ment, de csak rövid időre. Végre Znaimban megnyugodhatott s itt is halt meg 1595 október 5.-én. Minthogy a stájerok a családról gondoskodtak, valószinű, hogy Elizeus később az ő költségükön tanult. Atyjának halála után sógorával, Fischer Erazmusszal Grácba ment és itt halt meg anyja 1596-ban. Később Murauba költözött. 14 éves korában ujra el kellett hagynia szülőföldjét és másik sógoránál, Soldau Jánosnál élt egy évig az ausztriai Trautmannsdorfban. Azután Fischer Erazmusszal a magyar bányavárosokba, majd Drezdába ment.

1608 február 14.-én iratkozott be Wittenbergában és 1617 április 8.-án lett magiszter. (A wittenbergi egyetem anyakönyve és magiszterjegyzéke.) Ezután Magyarországba jött, mert Liszti István Köpcsénybe hivta lelkésznek. Magiszteri promóciója előtt 1617 március 12.-én avatta föl Balduin dr. Wittenbergában. (Felavatoltak jegyzéke a wittenbergai városi templom levéltárában.)

Köpcsényböl Modorba került és innen hivták 1622 március 7.-én Pozsonyba. (Pozsony város feljegyzései.) Itt 1635-ig működött. Valószinüleg betegsége miatt mondott le, mert még 1636-ban a város önként 100 forint segélyt ád neki. (Docum. archivi eccles. aug. conf. poson. Tom. II. pag. 450.) Homberger régebb idő óta betegeskedhetett, mert már 1631 február 28.-áról kelt egy meghatalmazás, melyet Homberger a szentgyörgyi Zipser János számára állíttatott ki, hogy ez rendezhesse rokonának, Hoppe Orbán bazini lelkésznek hagyatékát, mert Homberger maga egészségi viszonyainál fogva nem mehet. Mi történt tovább Hombergerrel, nem tudjuk. Danninger megjegyzi, hogy 1640-ben számkivetésbe kellett mennie. Mért kellett elhagynia az országot és hová ment, arra nézve hiányoznak az adatok.

Nejét Erzsébetnek hivták. Gyermekei közül csak kettőről tudunk, Zsuzsánna nevű leányáról (megkeresztelték 1621 június 29.-én) és Jeremiás nevű fiáról (megkeresztelték 1622 október 27.-én).

         Társoldalak
 
  Aulber János Kristóf
Beer Frigyes Vilmos
Bél Mátyás
Biermann Károly Sámuel
Bőhm Kristóf
Brehmer András
Crudy Dániel
Dobai György Sámuel
Ebner Gusztáv
Eckhardt Bertalan
Freytag Viktor Rudolf
Fürst János
Geduly Lajos Gábor
Geyer János
Glatz István Henrik
Gleichgrosz György Ferdinánd
Götz András
Grosz (Grosch) András
Heuchelin János György
Heuchelin Simon
Jarius Vilmos József
Jentsch János
Kéler Zigmond
Keller János Bernát
Klein Mihály
Klesch János Kristóf
Knepel Joakim
Krumbholtz Keresztély
Lader János
Marth János Mátyás
Matern Kristóf Márton
Mirus (Miersch) János Keresztély
Müller György
Ogger Sámuel
Pihringer Keresztély
Prőhle Henrik
Raabe Károly Ágost
Rackwitz Károly
Rázga Pál
Reiser Antal
Reusz András
Ribiny János
Schmidt Dániel
Schmidt Károly Jenő
Schnaderbach György Frigyes
Segner Ádám
Serpilius Sámuel Vilmos
Siegel Ernő Ferdinánd
Stromszky Ferenc Sámuel
Stumpf János
Sutorius Bálint
Tettelbach Ádám
Titius Gottfried
Titius Dávid
Tremmel János Keresztély
Trentschensky Ferenc
Vibeg János
Vollgnad Gáspár
Wegelin Józsua
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf


Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Homberger Elizeus

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster
A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.